Aštuntą kartą buvo pagerbti geriausi rajono kultūros darbuotojai. Minint Pasaulinę kultūros dieną buvo pagerbti: geriausias 2014 metų rajono kultūros darbuotojas, sėkmingiausias rajono kūrybinio projekto autorius ir kultūros mecenatas. Į „Vilkmergės“ restoraną susirinkę rajono kultūros, bibliotekų, kraštotyros muziejaus darbuotojai, tautodailininkai, kūrėjai pagerbė pripažintus geriausiais.
Kandidatūras nominacijoms išrinko Ukmergės rajono savivaldybės Kultūros taryba. Geriausio kultūros darbuotojo nominacija suteikiama rajono kultūros įstaigų darbuotojams už nuopelnus praktinėje veikloje, pasiekimus, reikšmingiausius darbus kultūros srityje, visuomenės kultūros, bendražmogiškųjų ir pilietinių vertybių ugdymą. Ja tapo Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešosios bibliotekos Deltuvos kaimo padalinio vyresnioji bibliotekininkė Marija Radzevičienė. 2014 metų geriausios Ukmergės rajono kultūros darbuotojos Marijos Radzevičienės darbovietė – Deltuvos biblioteka yra pirmoji ir vienintelė jos darbovietė. Čia ji darbuojasi jau 40 metų. Glaudžiai bendradarbiaudama su kitomis seniūnijos įstaigomis, organizacijomis, M. Radzevičienė daug dėmesio skiria šio krašto tradicijoms, istorijai, ryšiams su kraštiečiais, gimtojo krašto poetų, rašytojų kūrybos viešinimu, jų ryšių su deltuviškiais stiprinimu. Rūpestingos, sumanios, vaikus mylinčios bibliotekininkės dėka Deltuvos bibliotekoje gausu jaunųjų skaitytojų, kuriems rengiamos skaitymo skatinimui skirtos šventės. Miestelio bendruomenė dėkinga M. Radzevičienei už gražius bendradarbiavimo ryšius su bibliotekininkais iš kitų miestų bei rajonų, kurių dėka turiningesnis tampa bendruomenės gyvenimas, miestelyje gimsta naujos tradicijos.
Metų kultūros mecenato nominacija suteikiama už materialią ir kitokių formų paramą ar pagalbą kultūros įvykių vyksmui, kūrybinių procesų raidai, kultūrinių renginių ir kūrybinių projektų įgyvendinimui. 2014 metų kultūros mecenatu pripažintas ūkininkas Jonas Šantaras. 2014 metų kultūros mecenatu nominuotas ūkininkas Jonas Šantaras. Prizą – skulptūrą „Bitė Mama“ mecenatui įteikė jos autorius ir kūrėjas skulptorius Andrius Janulis.
Sėkmingiausio kūrybinio projekto nominacija suteikiama už dailės, muzikos, teatro, šokio, literatūros, kino, publicistikos ir kitose kūrybos srityse pasiektą išskirtinį rezultatą, įgyvendintą projektą. Šią nominaciją laimėjo Vaida Šulskutė už projektą „Dekoratyvinis pano „Vilkmergė“, nutapytą ant Ukmergės autobusų stoties fasado. Vaidai Šulskutei rajono Kultūros tarybos pirmininkas Albinas Kuliešis įteikė Henriko Orakausko skulptūrėlės „Sveikinu“ repliką. Šį skulptūrėlė jau įteikiama penktus metus. Taip pat dailininkei skirta 450 eurų premija.
Geriausią kultūros darbuotoją sveikino ir angelo skulptūrėlę įteikė išvakarėse įnauguruotas rajono meras Rolandas Janickas. Geriausiai kultūros darbuotojai taip pat skirta 450 eurų premija.
Vaidos Šulskutės projektas – „Dekoratyvinis pano „Vilkmergė“ yra nutapytas ant Ukmergės autobusų stoties fasado. Kompozicijoje – vilkiukas, vilkė ir Ukmergės miesto vaizdas. Šis, šiuolaikine dailės kalba atliktas kūrinys yra vienas iš įdomiausių ir išraiškingiausių dailės kūrinių, atsiradusių Ukmergės viešosiose erdvėse. Šį pano dailininkė sukūrė atsiliepiant į visuomenės iniciatyvą papuošti miesto viešąsias erdves dailės kūriniais ir atliko neatlygintinai, dovanojant šį kūrinį miestui.
Albinas Kuliešis meno kūrėjų paramos fondo „Baltasis garnys“ padėką įteikė Ingai Miliauskaitei. Sagę kūrėjai įsegė jos autorė Vilija Šabunkaitė – Poškienė.
Inga Miliauskaitė buvo pristatyta sėkmingiausio kūrybinio projekto nominacijai. Jos veltinė skulptūra „Laimei prabudusi“ laimėjo 1-ąją vietą tarptautiniame „WoolArtFest2014“ festivalyje bei žurnalo „Felt Fashion“ nominaciją. Ji yra Lietuvos veltinio amatininkų gildijos narė.
Kartu su šia gildija 2014 metais ji dalyvavo parodose „Prabudimai“, jungtinėje Ukmergės ir Rokiškio tautodailininkų parodoje „Žaislai“ ir Janinos Monkutės-Marks muziejuje surengtoje kalėdinėje lėlių parodoje „Lėlių karalystė“. Žurnale „Felt Fashion“ 2014 metais buvo išspausdintas straipsnis apie nominantę ir jos kūrybą.
Apdovanojus nominantus Kultūros tarybos pirmininkas Albinas Kuliešis pirmą darbo dieną dirbančiam merui Rolandui Janickui, kaip „kultūros žmogui“, įteikė angelo statulėlę. Pastarasis ją įteikė geriausiai kultūros darbuotojai Marijai Radzevičienei. Skulptūrėlė iškeliavo į Deltuvą, kur ji bus „skirta visiems Deltuvos krašto žmonėms“.
Sėkmingiausio kūrybinio projekto nominacijai taip pat buvo pristatytos Irena Černiauskaitė – Četrauskienė ir Palmira Katinaitė už knygą „Masiuliai prie Siesarties: išėjęs kaimas“. Tai vienas pirmųjų tokio pobūdžio kaimo istorijų leidinių. Ši knyga apie beveik išnykusį Masiulių kaimą prie Siesarties, kur kadaise buvo didelis kaimas – pokario metu jame buvo net 55 sodybos. Dabar jų gyvenamų teliko tik dvi. Knygoje užfiksuotos bene visos kaimo sodybos, jose gyvenusios šeimos, senelių, tėvų ir vaikų likimai.
Knygą sudaro dvi dalys: pirmoje – masiuliečių prisiminimai ir eilėraščiai, kaime vartojamų svetimžodžių žodynėlis, kapinių aprašas. Antrojoje, pagrindinėje dalyje – Masiulių gyventojai nuotraukose, kurios atspindi šimtmečio laikotarpį ir kelių kartų gyvenimus. Rengdamos šią knygą autorės kelerius metus rinko dar gyvų masiuliškių, šiandien išsibarsčiusių po visą Lietuvą, atsiminimus, šeimų nuotraukas. Surinkta keli šimtai fotografijų, bandyti atkurti jose esančių žmonių vardai, pavardės.
Knyga išleista tikintis, kad ji kažkam bus labai brangi ir reikalinga, kad joje kas nors suras savo prosenelius, senelius, jaunas motinas ir tėvus, gal ir save patį. Tai savotiška Masiulių kaimo regimoji enciklopedija, bene pirmasis tokio pobūdžio kaimo istorijų tipo leidinys.
Renginyje grojo Vilmantas Driukas ir Jonas Bareikis, vedė savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos pavaduotoja Reda Liubomirskienė. Baigiantis renginiui savivaldybės administracijos Kultūros ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja Lolita Gerulskienė susirinkusius pakvietė paragauti šventinio torto.
Po šventiško renginio visi nusifotografavo prie Kultūros vėliavos Kultūros centro fone. Šventišką dieną rajono kultūros nešėjai aplankė Kernavę, apžiūrėjo jos modernų muziejų, apsilankė istoriją menančiuose piliakalniuose.
1935 metų balandžio 15 dieną Vašingtone buvo pasirašyta sutartis dėl meno, mokslo įstaigų ir istorinių paminklų išsaugojimo. Ši diena paskelbta Pasaulio kultūros diena, siekiant paskatinti saugoti visos žmonijos kultūrines vertybes. Sutartį dėl meno ir mokslo įstaigų ir istorinių paminklų išsaugojimo inicijavo rusų mąstytojas N. Rerichas. Jis, keliaudamas po įvairias šalis suvokė, kad pasaulyje yra daugybė gražių meno paminklų ir juos būtina saugoti. Ši pasirašyta sutartis buvo pirmas tarptautinis susitarimas, skirtas kultūrinėms vertybėms saugoti. Šalims, kurios ratifikavo Rericho paktą, jis yra galiojantis iki šiol.
Arvydas Pėšina
{youtube}2cR0v7FWmoI{/youtube}