Lietuvos socialdemokratų frakcijos Seime narys Linas Jonauskas kreipėsi į Aplinkos apsaugos departamentą ir Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, kad būtų pradėtas tyrimas dėl Ukmergės rajone, Želvos seniūnijoje, Siesarties upėje aptikto didelio kiekio elninių gyvūnų gaišenų likučių, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Pasak L. Jonausko, viena iš versijų, kaip gyvūnų gaišenos atsidūrė upėje, brakonierių bandymas atsikratyti įkalčiais.
„Vietiniai gyventojai užfiksavo didelę gyvūnų skeletų sankaupą Siesarčio upėje. Matosi, kad ten sumesti ne vieno gyvūno, galimai elnių gyvūnų kaulai. Versijų, kaip atsidūrė kaulai upėje, gali būti įvairių. Viena jų – brakonieriai, išdarinėję gyvūnus, mėtydami pėdas, kaulus išmetė į upę. Kita versija – į upę gaišenų likučius sumetė elninius gyvūnus laikantis ūkininkas“, – sako L. Jonauskas.
Seimo narys į institucijas kreipėsi dėl upės taršos, netinkamo gaišenų tvarkymo ir galimo brakonieriavimo.
L. Jonauskas teigia, kad, nepaisant to, kokia versija pasitvirtins, pažeidėjams gresia atsakomybė, pažymima pranešime.
„Bet kokiu atveju tai yra akivaizdus pažeidimas ir žala gamtai. Brakonieriavimo atveju pažeidėjams tektų ne tik atlyginti dešimtis tūkstančių eurų siekiančią žalą gamtai, bet ir susimokėti nemenkas baudas už taršą, taip pat iš jų būtų konfiskuojami ginklai ir transporto priemonės. Ne menkesni nemalonumai lauktų ir tuo atveju, jei išaiškėtų, kad gaišenas į upę suvertė neatsakingas ūkininkas. Bet kokiu atveju tikiuosi principingo tyrimo“, – teigia L. Jonauskas.
Dėl galimo brakonieriavimo Seimo narys dar kartą kreipėsi į Aplinkos ministeriją
Seimo narys socialdemokratas Linas Jonauskas pakartotinai kreipėsi į Aplinkos apsaugos departamentą ir Aplinkos ministeriją, kad būtų įvertinti nauji faktai dėl Ukmergės rajone, Želvos seniūnijoje, Siesarčio upėje aptikto didelio kiekio elninių gyvūnų gaišenų likučių.
Pranešime žiniasklaidai L. Jonauskas teigia, kad iš pranešėjo gauta papildomos informacijos, kad galimas brakonieriavimas ir gyvūnų skerdienos likučių atsikratymas šioje vietoje galėjo tęstis nuo 2019 metų, o už to gali slypėti nesąžiningi aplinkosaugininkai, galimai dangstantys pažįstamus brakonierius.
„Gavau informacijos, kad gyvūnų gaišenos Siesarčio upėje yra aptikti ir 2019 m. pabaigoje. Netoli Žemaitkiemio klubo medžiotojų bokštelių sumestos į krūmus buvo aptiktos gyvūnų gaišenos: elnių kojos, galvos su nupjautais ragais, kailiai ir kiti likučiai. Pranešėjo teigimu, iš aplinkosaugininkų tuomet jokios reakcijos ir veiksmų nesulaukta. Brakonieriavimo atvejų galėjo būti ir daugiau, tačiau pažeidėjai buvo sulaikyti tik tuomet, kai patikrinimus 2022 metais vykdė ne Vilniaus aplinkos apsaugos departamento pareigūnai, kuriems priskirta ši teritorija, o Utenos pareigūnai“, – sako L. Jonauskas.
Parlamentaras primena brakonieriavimo atvejį, kai 2022 m. buvo sulaikyti asmenys Siesarčio upėje, toje pačioje Žemaitkiemio klubo teritorijoje, kurioje rastos gyvūnų gaišenos, neršto metu nelegaliai gaudę lašišas.
„Tuomet žiniasklaidoje pasirodė informacija, kad brakonieriaujant sulaikytas Ukmergės medžiotojų ir žvejų draugijos vadovas. Taip pat paminėta, kad galimai su sulaikytu brakonieriumi yra susijęs Vilniaus gyvosios gamtos vadas. Galimai jie kartu medžiojo. Buvo iškelta ir versija, kad būtent dėl to į aplinkosauginius pažeidimus, brakonieriavimo atvejus Siesarčio upėje žiūrima pro pirštus. Jei nupjautos išmėsinėtos elnių gaišenos mėtosi prie Siesarčio upės ir joje jau nuo 2019 metų, o Vilniaus aplinkosaugai tokių dalykų nemato, kažkas tikrai yra negerai su ten dirbančiais aplinkosaugininkais. Arba tai aplaidus aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės darbo organizavimas, arba galimas brakonierių dangstymas“, – pranešime žiniasklaidai teigia L. Jonauskas.
Seimo narys L. Jonauskas prašo Aplinkos apsaugos departamento ir Aplinkos ministerijos įvertinti pateiktą informaciją ir pradėti tarnybinį patikrinimą, kuris padėtų atsakyti į klausimus, kaip buvo tiriami galimo brakonieriavimo atvejai, dėl kurių vietos gyventojai informaciją aplinkosaugininkams teikė jau nuo 2019 metų.