Jau kelintas mėnuo netyla aistros dėl parengto Ukmergės rajono savivaldybės administracijos projekto “Šventosios upės trasos Ukmergės rajone pritaikymas turizmui“. Straipsniai spaudoje, įvairios diskusijos Ukmergės internetinėse svetainėse, trumpas reportažas per televiziją, įvairūs politikų komentarai verčia paklausti – ar tikrai nenorime matyti gražesnio sutvarkyto Ukmergės miesto? Gal tiesiog paprasčiausiai trūksta informacijos.
2008 m. spalio 27 d. Ūkio ministro įsakymu Nr. 4-504 projektas buvo įtrauktas į valstybės finansuotinų projektų sąrašą, tačiau paramos suma sumažinta iki 2.500.000 Lt. Todėl nuspręsta projektą įgyvendinti etapais. Šventosios upės trasos tvarkymo atkarpos pasirinktos neatsitiktinai. Yra parengta Ukmergės rajono turizmo plėtros galimybių studija, kurioje teigiama apie trūkstamas paslaugas turizmui. Projekto metu Šventupėje numatoma įrengti kempingą, atitinkantį ES reikalavimus. Dar 1999 m. patvirtintas Šventosios upės pakrančių detalusis planas.
Siekiant taupyti savivaldybės lėšas ir nerengti naujų dokumentų, atsižvelgiant į skiriamą paramos dydį, projekto metu numatoma sutvarkyti Šventosios pakrantės dalį tarp Vilniaus ir Basanavičiaus gatvių, nes ši atkarpa yra patvirtintame detaliajame plane. Valstybinėje žemėje numatoma įrengti 820 metrų ilgio pėsčiųjų – dviračių taką, suoliukus, šiukšlių dėžes, vaikų žaidimų aikštelę, atsigėrimo kolonėlę, biotualetą, pontoninę prieplauką baidarėms, dviračių stovus, pavėsines, apšvietimą. Ši atkarpa yra geriausiai matoma kertant Šventosios upės tiltą, takas taps patogus jaunimui einančiam iš Užupio rajonų į gimnazijas, taip pat sutvarkyta prieplauka baidarėms taps patrauklesne vandens turizmo mėgėjams. Ši teritorija jungiasi su kitu numatomu įgyvendinti turizmo plėtros projektu. Ukmergės rajono savivaldybės administracija rengia dokumentaciją „Ukmergės miesto viešosios turizmo infrastruktūros vystymas“, kuris bus finansuojamas 2007-2013 m. ES struktūrinių fondų lėšomis. Projekto metu numatyta sutvarkyti piliakalnį bei jo prieigas, teritoriją šalia buvusio Draugystės kino teatro, Kęstučio aikštę. Šie projektai rengiami, siekiant kompleksiškai sutvarkyti Ukmergės senamiestį, pakeisti miesto vaizdą.
Tačiau pateiktas Šventosios pakrantės projektas ir numatoma rekonstruoti atkarpa sukėlė vietos gyventojų bei politikų konfliktus. Tenka apgailestauti, kad miesto bendruomenės pirmininko Juliaus Kazėno pateikiama ne visiškai tiksli informacija apie projektą, klaidinami paupio gyventojai, stengiamasi įžvelgti privačių interesų. Projektas sukėlė aštrių diskusijų ir tarp politikų. Patvirtinus projektui finansavimą (projektas 100 procentų finansuojamas ES struktūrinių fondų lėšomis), techninės dokumentacijos rengimo metu informacija buvo pateikiama rajono spaudoje, pristatoma Projektų priežiūros komisijai, taip pat priimant Tarybos sprendimus. Projekto sprendiniai buvo viešinami savivaldybėje, miesto bei Vidiškių seniūnijose. Besidomintys projektu turėjo galimybę pareikšti pastabas, į kurias ir buvo atsižvelgta. Šiuo metu visa projekto techninė dokumentacija yra parengta ir 2009 m. liepos 1 d. pateikta Lietuvos verslo paramos agentūrai vertinimui.
Projekto įgyvendinimas labai svarbus ne tik rajono gyventojams, bet ir visiems pravažiuojantiems Ukmergę, kurie norėtų ją matyti gražesnę.
Vėluojanti 2007-2013 metų ES struktūrinių fondų parama sutapo su sunkiu šalies krizės laikotarpiu. Ukmergės rajono savivaldybės administracija numačiusi įgyvendinti per 40 projektų, kurių vertė viršija 60 milijonų litų, numatomos investicijos į įvairias sritis. Dalis projektų jau įgyvendinami. Tikimės, kad tai pajus rajono gyventojai, nes renovuojami švietimo bei kiti viešosios paskirties pastatai, numatoma gatvių rekonstrukcija, įgyvendinami vandentvarkos projektai, investuojama į įvairias sritis.
Kviečiame visus neabejingus savo miestui rajono gyventojus, verslininkus, politikus susipažinti su rengiamais projektais, bendrai diskusijai apie projektų tikslingumą rugsėjo 16 d. 16 valandą į Ukmergės verslo ir turizmo informacijos centrą.