Vis daugiau žmonių domisi saulės elektrinėmis bei ryžtasi į jas investuoti. Apie tai galvojantiems bene dažniausiai kylantis klausimas – kiek elektros iš tiesų gali pagaminti saulės elektrinė Lietuvoje? Iš pirmo žvilgsnio atrodo, jog tikrai negarsėjame kaip saulėta šalis, tad ar tikrai būtų verta rinktis šį energijos šaltinį? Tačiau teisybė yra tokia, kad net ir Lietuvoje patikimo rangovo įrengta, pavyzdžiui, „Elektrum Lietuva“ saulės elektrinė, gali pagaminti net daugiau energijos nei namų ūkis jos suvartos.
Kodėl norint didžiausios naudos būtina kreiptis į specialistus?
Prieš pradedant galvoti apie efektyvumą ir naudą, būtina atsakingai įvertinti šio projekto mastą ir sudėtingumą. Tai ne eilinis „pasidaryk pats“ stiliaus projektas. Saulės elektrinės įrengimas ir pajungimas – daug niuansų turintis procesas, kur net menkas neatitikimas gali pavirsti į veltui išleistus pinigus. Todėl rekomenduojama dėl šio projekto kreiptis į profesionalus, nes taip gausite didžiausią naudą.
Specialistai puikiai išmano įvairias saulės modulių, inverterių (įtampos keitiklių), konstrukcijų, baterijų bei optimizatorių sistemas, todėl užtikrina, kad viskas būtų sukalibruota konkretiems jūsų poreikiams ir aplinkos sąlygoms. Taip garantuojamas optimalus elektrinės našumas ir maksimalus efektyvumas. Specialistai taip pat yra gerai susipažinę su Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) bei kitų atsakingų institucijų reikalavimais. Jų kompetencija užtikrina, kad jūsų įrenginys atitiktų visas taisykles ir standartus.
Be to, specialistai parengs projektą pagal poreikį, sudarys individualų pasiūlymą, palengvins Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) teikiamos paramos gavimo procesą, apmokys, kaip naudotis įranga, pasiūlys tolimesnio techninio aptarnavimo paslaugas, suteiks garantijas, patys transportuos įrangą iki vietos, nustatys optimalų pokrypio kampą dėl maksimalaus našumo ir pasirūpins visais kitais būtinais įrengimo žingsniais. Dirbdami patys galite pakenkti įrangai, susižeisti ar netekti suteikiamų techninių garantijų. Nerizikuokite tuo ir geriau rinkitės laiko patikrintą, profesionalią bei tūkstančiams namų ūkių Lietuvoje jau pravertusią paslaugą.
Nuo ko priklauso pagaminamos elektros kiekis?
Saulės elektrinė negamina elektros naktį, tačiau tai daro debesuotomis dienomis. Sistemos efektyvumas yra mažesnis, bet elektra vis tiek generuojama. Tai reiškia, kad daugiau ar mažiau elektros gaminsite ištisus metus.
Pagamintos elektros energijos kiekis kiekybiškai matuojamas kilovatvalandėmis (kWh). Galutinė jo suma priklauso nuo keleto kintamųjų, kurių kiekvienas atskirai ir kartu lemia fotovoltinės saulės modulių sistemos veikimo efektyvumą. Tai gali būti tiek techniniai, tiek aplinkos veiksniai:
- Kokio dydžio saulės elektrinę turite. Apytiksliai skaičiuojama, kad pavyzdžiui, 10 kW galios elektrinė Lietuvoje pagamins apie 10 000 kWh elektros energijos per metus.
- Kokio tipo moduliai yra naudojami (375 W, 410 W, 420 W ir pan.).
- Dieną, savaitę, mėnesį ar visą sezoną vyraujančios oro sąlygos bei saulėtumas gali neatitikti bendrų tendencijų bei padidinti ar sumažinti gamybą.
- Modulių pasvirimas ir kryptis turi įtakos tam, kaip saulės šviesa krenta ant jų paviršiaus. Tai tiesiogiai veikia energijos absorbciją ir konversijos efektyvumą. Dėl to Lietuvoje netinka šiaurinė stogo kryptis, tačiau tinka beveik bet kuri kita.
- Įtakos turi ir sistemos (modulių ir inverterio) efektyvumas. Jį lemia gamintojo pasirinkta fotovoltinių elementų technologija (polikristalinė ar monokristalinė) bei pačio elemento amžius.
- Sniego, dulkių ir šiukšlių sankaupos ant saulės kolektorių paviršiaus riboja šviesos skvarbą. Dėl to mažėja sistemos galia. Apsinešusį paviršių reikia nuvalyti.
- Saulės kolektoriams senstant, palaipsniui mažėja jų pajėgumai. Visgi, su kokybiškais moduliais pirmais metais efektyvumas sumažėja apie 1–3 proc. , o vėliau – 0,4–1 proc . Nuostoliai reikšmingais pavirsta tik po labai ilgo laiko.
Statistika rodo, kad elektrinė ir su parama, ir be jos – finansiškai atsiperka. Saulės energijos sprendimai pajėgūs generuoti tiek energijos, kad pilnai patenkintų namų ūkių poreikius arba net sugeneruotų perviršį.