Dėl nuolatos augančios ekonomikos vis ramiau besijaučiantys žmonės skolinasi vis lengvesne ranka. Natūralu, kad augant paklausai, atsiranda ir daugiau pasiūlos: paskolinti siūlo vis daugiau skolintojų. Tarp jų yra ne tik greitųjų kreditų įmonės bei kiti juridiniai asmenys. Vis dažniau tarp populiarių skolintojų atsiduria ir fiziniai asmenys, kurie taip pat mielai skolina pigių paskolų ieškantiems bendrapiliečiams.
Žinoma, kad mes nekalbame apie tiesiogiai fizinių asmenų suteikiamas paskolas, kurios vis dar yra pakankamai retas reiškinys, jei kalbėsime apie oficialiai sudaromas paskolos sutartis. Šiandien Lietuvoje to daryti ir nereikia, nes egzistuoja paprastesnės ir patogesnės alternatyvos tokiam tiesioginiam skolinimui. Viena tokių – tarpusavio (angl. peer-to-peer) skolinimas. Tokią galimybę siūlo Lietuvoje veikiančios tarpusavio skolinimo platformos, kurios apjungia dvi fizinių asmenų grupes: tuos, kurie nori paskolinti ir tuos, kurie nori pasiskolinti.
Smulkiesiems investuotojams, turintiems bet kiek santaupų, tai yra unikali galimybė, leidžianti investuoti ir užsidirbti iš paskolų. Tuo tarpu ieškantiems paskolų atveriama galimybė pigesnei greitųjų kreditų alternatyvai, nes paskolos iš žmonių yra vidutiniškai pigesnės, kainą matuojant tiek pagal metinę palūkanų normą (MPN), tiek pagal bendrą vartojimo kredito kainos metinę normą (BVKKMN).
Skolinimas – tikrai ne kiekvienam
Tarpusavio skolinimosi platformos suteikia galimybę gauti pasyvias pajamas, tačiau visada labai svarbu nepamiršti, kad skolinimas reiškia ir rizikos prisiėmimą. Nors šių platformų operatoriai kruopščiai atrenka paskolas, kurias vėliau siūlo savo investuotojams, rizika, kad paskola nebus grąžinta ar nebus grąžinta laiku, visada išlieka. Ji ypač išauga dėl įvairių sistemenimių priežasčių: ekonominių krizių ar valstybėje įvesto karantino.
Tačiau nepaisant kruopštaus platformų operatorių darbo ir pakankamai griežtų standartų norintiems pasiskolinti, dalį darbo Jums vis tiek reikės atlikti patiems. Jūsų pasiūloje atsiduria ne tik pačios saugiausios paskolos, bet ir tos, kurios yra rizikingesnės ir galinčios pasiūlyti didesnę potencialią grąžą. Operatorius viso labo suskirsto jas pagal rizikos kategorijas atsižvelgdamas į paskolos paraiškos vertinimo kriterijus.
Prisiimamą riziką ir jos santykį su potencialia grąžą reikės įvertinti pačiam investuotojui. O turint omeny šio sektoriaus rizikingumą ir labai glaudžias sąsajas su bendra ekonomine šalies būkle, tarpusavio skolinimu rekomenduojame užsiimti tik tiems, kurie tikrai geba tinkamai įvertinti visas rizikas.
Įvertinus šias rizikas, pradėti investuoti yra neįtikėtinai paprasta: pakanka tik užsiregistruoti pasirinkti kreditoriaus internetiniame puslapyje, patvirtinti savo tapatybę bei į virtualią sąskaitą pervesti norimą investuoti pinigų sumą. Kadangi dažniausiai nėra numatoma minimali investicijos suma, bandyti užsiimti investavimu gali ir patys smulkiausi investuotojai.
Tinkamo skolintojo pasirinkimas
Žinoma, tarpusavio skolinimo platformos džiugina ne tik investuotojus, bet ir tuos, kurie ieško pigių alternatyvų greitiesiems kreditams. Aišku, kad ne visos paskolos iš žmonių yra pigesnės už visus greituosius kreditus, o tuo galima įsitikinti apsilankius Visikreditai.lt ir palyginus skirtingas paskolas vieną su kita. Tačiau kalbant apie vidutinę kainą, tarpusavio skolinimo platformos iš tiesų gali pasiūlyti gauti kreditą geresnėmis sąlygomis nei greitųjų kreditų įmonėse.
Didžiąja dalimi kainų skirtumai yra nulemiami natūralios konkurencijos: greitųjų kreditų kainos yra apsprendžiamos rinkoje, kurioje veikia apie pusšimtį įmonių. Tuo tarpu tarpusavio skolinimosi platformose tarpusavyje konkuruoja tūkstančiai investuotojų. Tokia tarpusavio konkurencija natūraliai ir neišvengiamai priveda prieš mažesnės palūkanos normos.
Maža to, konkurencija egzistuoja ne tik kiekvieno tarpusavio skolinimosi platformoje, bet ir tarp jų. Todėl kiekvienas ieškantis paskolos iš žmonių turi pakankamai platų pasirinkimą, nes net ir pačių platformų siūlomų sąlygų ribos skiriasi vienos nuo kitų. Tokiose aplinkybėse kiekvienas asmuo gali rasti jam labiausiai tinkamą pasirinkimą, jei netenkina greitieji kreditai ir kitos jų alternatyvos.
Nenuostabu, kad vis daugiau žmonių linksta skolintis iš tokių platformų. Be pigesnių paskolų, jos taip siūlo ir paskolų refinansavimą. Neturėtų stebinti, kad ir šio pasiūlymo sąlygos yra vidutiniškai geresnės jei lyginsime jas su tuo, ką siūlo greitųjų kreditų įmonės.
Svarbiausia – tinkamos platformos pasirinkimas
Nesvarbu ar esate investuotojas, ar paskolos ieškotojas, labai svarbu, kad pasirinktumėte tinkamą platformą. Nors jų tikrai nėra tiek daug, kiek greitųjų kreditų įmonių, savo investuotojams ir paskolos gavėjams siūlomų sąlygų atžvilgiu jos vis tiek yra pakankamai skirtingos.
Kita vertus, nedidelis jų kiekis reiškia, kad jų palyginimas tarpusavyje neatims daug Jūsų laiko. Nepamirškite, kad dažniausiai visos sąlygos pateikiamos internete, tad galite labai ramiai ir detaliai įsiskaityti į kiekvieną smulkmeną ir jas palyginti.
Galiausiai, pamačius kokius nors neaiškumus ar turint bet kokių klausimų – taip pat galite kreiptis į bet kurią pasirinktą įmonę. Jos mielai atsako į kiekvieno besikreipiančio užklausas.