Ar tikrai žinote, kas yra elektros srovė? Elektros srovė yra elektros krūvių judėjimas tam tikra kryptimi. Elektros srovė visada teka iš teigiamo poliaus (+) į neigiamą (-). Dėka to, kad srovę galima pažaboti uždaroje grandinėje – naudojamės įvairiausiais elektros prietaisais, nes be uždarų elektros grandinių neturėtume tokios pažangos bei plačių panaudojimo galimybių, kurias turime dabar.
Įdomūs faktai apie elektrą mūsų gyvenime
Štai keletas įdomių faktų apie elektros srovę arba pačią elektra, kuriuos vertėtų žinoti kiekvienam iš mūsų.
Greitis – elektros srovė keliauja maždaug 300 mln. m/s greičiu. Toks pat yra ir šviesos greitis.
Žaibo galia – vidutinis žaibas turi 100 milijonų voltų įtampą. Per metus žaibas nutrenkia tikrai nemažai žmonių, tačiau žala, kurią jie patiria yra skirtinga. Priklausomai nuo iškrovos trukmės bei stiprio, žmogus gali nejausti nieko rimto arba labai smarkiai nukentėti – nudegti, netekti atminties, susidurti su rimtais smegenų pažeidimais ir taip toliau. Skaičiuojama, kad JAV per metus žaibas nutrenkia apie 450-500 žmonių, bet apie 80-90 procentų jų išgyvena.
Srovės „žinovai“ paukščiai – tikriausiai esate matę, kaip paukščiai ramiausiai tupi ant elektros tinklo laidų, tiesa? Jie tą gali daryti, nes vienu metu liečia tik vieną laidą. Jeigu paliestų abu – kaipmat žūtų, nes susidarytų uždara grandinė ir srovė būtų mirtina. Tas pats atsitiktų, jeigu užsikabinę už laido, paliestumėte žemę.
Daugiausiai elektros pagaminama iš – anglies. Kol kas apie 35-39% visos mūsų planetoje pagamintos elektros energijos gimsta dėka to, kad deginama anglis.
Elektromobiliai nėra tokie jau netaršūs – elektromobiliai nėra tokie jau „draugiški gamtai“, kaip daug kas mėgsta galvoti. Vokietijos mokslininkai apskaičiavo, kad su TESLA Model S automobiliu reikėtų pravažiuoti ~520 tūkst. km iki kol jo ekologinis pėdsakas pasidarytų mažesnis už analogiško benzininio arba hibridinio automobilio. Taip yra dėl to, kad didžioji dalis elektros, naudojama kaip elektromobilių kuras, yra pagaminama iš neatsinaujinančių, taršių energijos šaltinių, kurie teršia gerokai labiau nei vidaus degimo variklis. Na, o elektromobilių baterijų gamyba taip pat yra itin taršus procesas, paliekantis itin didelį taršos pėdsaką.
Labai daug elektros yra iššvaistoma – pasak Jungtinės Karalystės mokslininkų, vien jų šalyje apie 54 procentai pagamintos elektros energijos niekad nebus panaudota ir yra iššvaistyta veltui. Vien šioje šalyje tai mokesčių mokėtojams kainuoja 9,5 milijardo svarų arba po 141 svarą kiekvienam šalies gyventojui kasmet.
LED lemputės yra labai taupios – jeigu lyginsime su kaitrine, LED lemputė vartoja net 80 procentų mažiau elektros energijos, o šviečia gerokai ryškiau.
Puiki galimybė išleisti mažiau!
Kadangi jau žinote daug apie elektrą, pats laikas žinias paversti praktine nauda – tiesa? Dabar visi vartotojai turi neeilinę galimybę pasinaudoti paslauga – elektros persirašymas. Pagaliau kiekvienas namų ūkis turi laisvę pasirinkti bet kurį elektros energijos tiekėją, o ne priverstinai naudotis vieno, visuomeninio tiekėjo paslaugomis. Jeigu sudomino – užpildykite užklausą ir mes su jumis susisieksime bei pateiksime pasiūlymus. Paslauga yra visiškai nemokama.