Birželio 11-13 d. Vilniuje Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje ir Vilniaus J.Tallat-Kelpšos konservatorijoje vyko Tarptautinis jaunimo muzikos konkursas „Su muzika per Europą“ Lietuva – Italija 2011 ir meistriškumo kursai pianistams ir dainininkams. Meistriškumo kursus vedė italų dėstytojai Adele Nicoletti (solinis dainavimas) ir Domenico Colucci (fortepijonas). Renginį organizavo Lietuvos muzikos ir teatro akademija, Vilniaus J.Tallat-Kelpšos konservatorija, Nijolė Karaškaitė ir Nijolė Dorotėja Beniušytė. Renginį globojo Lietuvos Respublikos ambasada Italijos Respublikoje ir Italijos Respublikos ambasada Lietuvos Respublikoje. Renginio partneriai – Italų kultūros institutas Vilniuje.
Konkurso tikslas – suaktyvinti ir tęsti kultūrinį-švietėjišką Lietuvos ir Italijos bendradarbiavimą tarp muzikos, meno mokyklų, konservatorijų, aukštųjų mokyklų, ugdyti mokinių atlikėjiškus įgūdžius, meninį skonį, atskleisti jaunųjų talentų galimybes ir gebėjimus, dalintis gerąja metodine-pedagogine patirtimi. Konkursas apjungė visas muzikinio lavinimo grandis, pradedant muzikos mokyklomis, meno mokyklomis, konservatorijomis, baigiant Lietuvos muzikos ir teatro akademija. Konkurse įvairiose kategorijose, dalyvavo 113 fortepijono specialybės, solinio dainavimo, fortepijoninių ansamblių bei įvairios sudėties kamerinių ansamblių. Dalyviai – įvairaus amžiaus mokiniai ir studentai nuo 10 iki 28 m. iš visos Lietuvos bei kamerinis ansamblis iš Latvijos Jazeps Vitols muzikos akademijos.
Konkursas pasižymėjo aukštais vertinimo kriterijais. Vertinimo komisijoje dirbo: pirmininkas – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos prof. Petras Kunca, nariai: prof. Valentinas Gelgotas, doc. Albina Šikšniūtė, doc. Rolandas Aidukas, Domenico Colucci (Italija), Adele Nicoletti (Italija) ir Nijolė Dorotėja Beniušytė (Lietuva – Italija).
Indrė Pelakauskaitė
Šiame tarptautiniame konkurse dalyvavo ir I-ą vietą solinio dainavimo kategorijoje laimėjo Ukmergės Meno mokyklos muzikos skyriaus mokinė Indrė Pelakauskaitė (mokyt. Dalia Sližytė). Konkurse Indrė atliko A.Stradella ariją „ Se nelben sempre incostante“, G.B. Pergolesi ariją „Se tu m`ami“, G. Faure ir V.Hugo „Drugelis ir žibuoklė“ bei lietuvių liaudies dainą, harmonizuotą S.Šimkaus, „Pamylėjau vakar“, jai akomponavo didelę patirtį turinti, profesinę brandą pasiekusi koncertmeisterė Audra Bernadišienė. Šiam konkursui Indrė ruošėsi labai atsakingai. Nors Meno mokykloje mokslo metai jau pasibaigė ir tyla užvaldė klases, Indrė su dideliu noru ir degančiu optimizmu kasdien ėjo repetuoti.
Mokinė yra talentinga, muzikali, darbšti, reaguojanti į kiekvieną pastabą, atkakliai ir atsakingai siekianti tikslo. Jos balsas nuolat auga, įgauna didesnę jėgą, tuo pačiu ryškėja tembras. Jaunoji dainininkė jau įrodė, kad turi kantrybės, tvirtos valios, rimtų profesinių ketinimų. Pasirodymo metu ji sužavėjo atlikimo jautrumu, balso skaidrumu, gebėjimu valingai sutelkti mintį dainavimui įprasminti, bendravimu su klausytoju. Tačiau laikas pakoreguos, kokiame amplua išryškės aukščiausi Jos tikslai ir pasiekimai.
Birželio 13 d. nuo ryto J. Tallat-Kelpšos konservatorijoje vyko meistriškumo kursai, kuriuos dainininkams vedė italų dėstytoja Adelle Nicoletti. Dėstytoja su jaunaisiais dainininkais dirbo individualiai, kiekvienam išsakydama konkrečias pastabas. Meistriškumo pamokoje Indrei taip pat sekėsi, buvo pastebėtas jos gražus balso tembras, muzikalumas, gebėjimas iš karto taisyti klaidas ir jas fiksuoti. Kiekvienas pedagogas ir dainininkai galėjo stebėti visas pamokas ir semtis patirties. Vakare pilnutėlėje Lietuvos muzikos ir teatro akademijos salėje vyko iškilmingas laureatų apdovanojimas ir pirmos vietos laureatų koncertas, kuriame Indrė Pelakauskaitė atliko G. Faure ir V. Hugo „Drugelis ir žibuoklė“ (lietuviškas tekstas R.Maciūtės).
Įžanginį žodį ir sveikinimo kalbą tarė LMTA prorektorius prof. P.Gylys, komisijos pirmininkas prof. P. Kunca, konkurso organizatorė mokytoja ekspertė N. Karaškaitė, svečiai iš Italijos bei kiti komisijos nariai. Kiekvienam konkurso laureatui buvo įteikti konkurso medaliai, diplomai, žymių grafikų paveikslai.
Taip pat Lietuvos Respublikos ambasada Italijos Respublikoje, bendradarbiaudama su Lietuvos Respublikos kultūros ministerija bei nacionaliniu muziejumi „Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės rūmai“ apdovanojo konkurso laureatus muzikinių plokštelių rinkiniu „M. K. Čiurlionio kūriniai fortepijonui – atlikėjas Rokas Zubovas“ bei nacionalinio muziejaus „Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės rūmai“ išleista knyga „Opera Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose“.
Džiugu, kad šis tarptautinis jaunimo muzikos projektas šiuo konkursu nesibaigė, jo tęsinys – rudenį. Visi konkurso pirmos vietos nugalėtojai, tame tarpe ir Indrė, spalio mėn. organizatorių yra kviečiami koncertuoti Italijoje Romos mieste. Linkime Indrei kantrybės, skambaus balso, paukščio skrydžio link užsibrėžto tikslo.
Dalia Sližytė
Ukmergės meno mokyklos
muzikos skyriaus
vyr. mokytoja
A.Bernadišienės nuotr.