Jaunimėlis Rugsėjo mėn. Nr. 1

    0
    zelva

    zelvaŽelvos vidurinės mokyklos bendruomenės laikraštėlis

    2009 – 2010 m. m. RUGSĖJIS      Nr. 1

    jaunimelis_logo

     

    lapai

    Štai ir vėl sulaukėme rudens. Po truputį jau apsipratome su kasdienybe mokykloje, susipažįstame su mūsų mokyklos naujomis mokytojomis, mūsų naujokais (beje, apie juos plačiau skaitykite šiame ,,Jaunimėlyje”…) Kai kurie iš mūsų pradeda mokytis naujų dalykų, o štai pirmokėliai žengia tik pirmuosius žingsnius šioje mokykloje. Palinkėkime jiems drąsos, kantrybės ir, be abejo, sėkmingo mokymosi.
    …Turbūt visi žino, jog artėja mums visiems reikšminga sukaktis – mūsų mokyklos 100 – metis. Jį minėsime spalio pabaigoje. O ruoštis šventei reikia pradėti jau dabar: galvoti, kaip puošime mokyklą, kokius gerus dabus jai skirsime, kaip parodysime jai savo meilę ir pagarbą. Ta proga pasirodys ir šventinis ,,Jaunimėlis”.
    O mes iš savo skaitytojų tikimės aktyvumo, supratingumo, supratimo, jog ,,Jaunimėlis” – mūsų mokyklos laikraštis, kol kas vienintelis, tad lyg ir privau būtų pasidomėti, kas jame rašoma, ir kitiems papasakoti.
    Taigi prasmingų ir smagių akimirkų su ,,Jaunimėliu”!

     

    ,,Jaunimėlio” redkolegija

    MŪSŲ MOKYKLOJE

    Visi puikiai žinome, jog kelionės, artimesnės ar tolimesnės, padeda atitrūkti nuo kasdienybės, suteikia teigiamų emocijų, padeda pasisemti naujų įspūdžių. Viena iš daugiausiai keliaujančių mūsų mokyklos klasių, ko gero, yra devintokai. Ir šiuos mokslo metus jie pradėjo kelione. Ne taip toli – į Dubingius (Molėtų raj.), kur vyko norėdami pabuvoti prie garsios  Radvilų giminės kapavietės. Daugiau kelionės įspūdžių – Beno Šidagio rašinyje.

    Kelionė į Dubingius

    Artėdami prie Dubingių privažiavome seną tiltą, kuris buvo pastatytas Lietuvos Prezidentui Antanui Smetonai, kad jis galėtų tuo tiltu patekti į gyvenvietę. Senas tiltas toje vietoje jau buvo pastatytas prieš 150 metų. Po juo – 15 m gylio ežeras.
    Perėję tiltą lipome laiptais į piliakalnį, kurio viršūnėje palaidoti garsių Lietuvos didikų Radvilų palaikai.
    Vėliau vaikščiojome aplink visą piliakalnį. Matėme senų namų ir bažnyčios pamatus bei rūmus, kuriuos archeologai baigia atkasti. Vėliau nusileidome nuo piliakalnio ir važiavome į Dubingių miestelį. Ten viską apžiūrėję grįžome namo.


    PENKTOKAI JAU PAKRIKŠTYTI!

    jaunimelio_nuotr._penktoku_krikstynos

    Kaip ir kasmet, neseniai vyko tradicinės penktokų krikštynos. O krikštatėviais buvo jau ,,prakutę” septintokai, ko gero, nepamiršę išbandymų, kurie ir jiems kliuvo prieš porą metų.
    O renginys daugiausiai emocijų sukėlė penktokams: reikėjo surištiems virvele pereiti mokyklos koridoriais, atsakyti ne į tokius jau ir lengvus krikštatėvių parengtus klausimus, ragauti neįprasto lašinukų deserto, pagardinto…šokoladu.
    Visus šiuos išbandymus vainikavo Krikšto liudijimų įteikimas. Taigi dabar mūsų penktokai jau drąsiai gali jaustis pilnateisiais mokyklos piliečiais ir kurti planus, kokius išbandymus po poros metų jie sugalvos dabartiniams trečiokams…

    Želvos vidurinė mokykla pasitinka Šimtmečio jubiliejų
    copy_of_p9250074

    Spalio dvidešimt ketvirtąją Želvos vidurinė mokykla minės Šimtmečio jubiliejų. Švęs gana tykiai, be didelių iškilmių, fejerverkų ar pokylių. Sunkmečio našta užgulė  ir mokyklas. Ne išimtis – ir Želvos vidurinė.
    Bet ji turi didelį turtą – gražias panašių kaip šis jubiliejus Sugrįžimų švenčių tradicijas ir savo buvusių auklėtinių dėmesį ir meilę mokyklai. Nors sakoma, kad pro buities rūpesčius žmonės vis rečiau beįžvelgia gyvenimo poeziją, mums taip neatrodo.
    Jau nuo pavasario mokykla ruošiasi savo Šventei. Kaip didiesiems atlaidams. Mokyklos laikraščio ,,Jaunimėlis“ redakcija su muziejumi rinko ,,100 geriausių idėjų, kaip pasitikti ir švęsti Jubiliejų“. Visokių jų buvo – pradedant naujų paminklų statymu, dideliu dideliu tortu ir… baigiant šimto balionų paleidimu į dangų apkabinant mokyklą. Atrinktos priimtiniausios, įmanomos įgyvendinti. Pasiruošimo darbai pradėti dar pavasarį: kiekviena klasė pirko ir mokyklos gėlyne pasodino po rožių kerelį, o technologijų mokytojas Algirdas Liška su mokiniais atnaujino senąsias skulptūras. Birželio pradžioje nuskambėjo mokyklos Šimtmečiui skirtas ,,Poezijos pavasarėlis“. Mūsų poetukai ir poetai apie mokyklą sukūrė gražių posmų – jie bus sudėti į jubiliejinį literatų Almanachą. Graudu – dviejų kuriančių jau nebėra – poetės Vandos Kinderytės – Budrienės ir rašytojo Kęstučio Arlausko. Jie visada būdavo Sugrįžimų Šventėse ir Poezijos skaitymuose. Ir visada bus mūsų visų atmintyje…
    Kiekvieną jubiliejų ar Sugrįžimų šventę mokykla pasitikdavo nauju kūriniu – parengta knyga ar meno kūriniu. 80 – mečiui priešais mokyklą stojosi ąžuolinis Piemenėlis su knygele rankose (aut. Rimantas Zinkevičius), o 90 – ies metų jubiliejui medžio pumpurais vidinio Kiemelio dirvonėlyje įamžinta dvylikametė mokykla (aut. – skulptorius Vaidas Ramoška). Šimtmečio proga Veprių krašto skulptorius Viktoras Žentelis ,,prakalbino“ pirmosios Želvos mokyklos Dainiškių kaime (1914 – 1944 m.) pamato akmenėlį. Šios iniciatyvos idėją pasiūlė 1959 – 1969 m. mokyklos direktorius Aleksandras Mackevičius su istorike Prane Mackevičiene. Ir tai dar ne viskas – direktoriaus pavaduotojas ūkio reikalams Albinas Ramoška, sukūręs ne vieną gražų darbą savo mokyklai ir anksčiau, laisvu nuo darbo metu kala ąžuolą – jau bebaigiantis naują skulptūrą. O muziejaus kamputyje padėta naujumu šiugždanti Rugsėjo pirmąją pašventinta mokyklos vėliava. Ją mokyklos emblemos motyvais sukūrė dailės mokytoja, mūsų mokyklos auklėtinė Kristina Vainilavičienė ir technologijų specialistė Jolita Gineikienė.
    Pilietiškumo projektui ,,Gaivindami istorinę atmintį mokomės būti piliečiais“ gavę nedidelę finansinę paramą (ak, vėl tas sunkmetis!)  galime pasirūpinti jubiliejiniais suvenyrais, kitomis smulkmenomis.
    Vis tik didžiausią paramą gavome iš savo buvusių auklėtinių – Algio Raščiaus, Vytauto  Masiuko, Petro Purlio, Rimanto Trotos. Jų lėšomis išleista mokyklos Šimtmečio knyga, naujas lankstinukas. Įsigydami šį leidinį daugelis abiturientų aukojo pinigėlių ir jubiliejaus iniciatyvoms paremti. Ačiū jiems.
    Sulaukta gražių, prasmingų dovanų. Mokyklos muziejaus 50 – mečio proga X laidos abiturientas bibliofilas Vytautas Petniūnas dovanojo septyniolikos pavadinimų senosios Lietuvos  (1905 – 1936 m.) periodinių leidinių rinkinį, o XXVI – osios laidos Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos doktorantas Vytautas Bareika su studentėmis parengė net du puikius projektus – ,,Sporto aikštynų pertvarkymas“ ir ,,Mokyklos reprezentacinės zonos bei mokyklos vidinio kiemo pertvarkymas“. Deja, šių projektų įgyvendinimui reikėtų beveik milijono litų. Direktorius Vidas Tavoras žada darbus planuoti etapais ir vykdyti kaip projektinę veiklą.
    Sujaudino dovana muziejui, kurią su didele meile buvusiai mokyklai parengė Kovarske gyvenanti senutė mokytoja Eleonora Rudolevičiūtė – Žemaitaitienė. Želvoje ji 1949 – 1951 m. dėstė fizinį lavinimą ir istoriją. Albumą, ant kurio viršelio – didesni ir mažesni meškiukai, lyg vaikai, ji dovanojo mokyklai su senomis nuotraukomis, jų aiškinimu, prisiminimais ir… ypatingu eilėraščiu – savo gyvenimo ir darbo Želvoje atkarpėle.
    …Jubiliejus artėja. Mokyklos direktorius V.Tavoras vis dažniau sulaukia jubiliejinių elektroninių laiškų, mes – telefono skambučių. Teiraujasi, domisi mūsų buvę mokiniai.
    O mokykla jau dažosi geltoniu. Ne rudeniniu – švelnia geltona spalva ją dažo UAB ,,Baltukmės statyba“ statybininkai. Ši iniciatyva – tai rajono mero Algirdo Kopūsto ir rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Juozo Varžgalio dovana.

    Zita Kriaučiūnienė, Rasa Povylienė

    Spalio 24 – ąją nuo 11 valandos Želvos mokyklos durys bus plačiai atvertos tiems, kurie panorės į ją sugrįžti – susitikti su buvusiais mokytojais, bendraklasiais, pagyventi prabėgusių dienų prisiminimais.
    Mokykla lauks visų…
    BŪSIMOSIOS ŠVENTĖS PROGRAMA
    11 val.  Svečių registracija. Muziejaus, parodų      lankymas.
    12 val. Šv. Mišios Želvos bažnyčioje. Kapų lankymas.
    14 val. Iškilmės mokykloje.

    Skulptūros atidengimas. Minėjimas. Koncertas.
    16 val. Buvusių mokinių susitikimai klasėse.
    17 val. Dainų, poezijos ir prisiminimų vakaras. Abiturientų laidų prisistatymas.
    19 val. Vakaronė. Šokiai, žaidimai.

    vdersme
    Jūsų dėmesiui – pora septintokės Agnės Pleskutės
    eilėraščių

    VAKARĄ  TYLŲ

    Tokį vakarą tylų
    Kaip šis
    Nedrąsiai prabyla
    Mano širdis.
    Pradedu galvoti
    Apie baltą drugelį,
    Kodėl jis kaip žuvis
    Plaukiot negali?
    Kodėl medžiai turi šaknis?
    Kodėl bėga nuo manęs vabzdys?
    Kodėl aš čia gyvenu?
    Tiek daug, tiek daug klausimų…
    Laikas bėga, aš skubu,
    Tai gal skubėkime kartu?

    SVAJONIŲ TILTAI

    Žodžiai lyg peilis,
    Siela lyg krištolas.
    Gyvenimo eilės
    Tau nepamirštamos.

    Lapų sūkury
    Supas svajonės,
    Rudens liūdesy –
    Kvailių sapalionės.

    Vieni nesupranta,
    Kiti gal nenori –
    Gyvenimo džiaugsmas
    Ne vien tik svajonė.

    Viskas ir vėl
    Į vietas atsistato,
    Niekas nežino, kodėl
    Svajonių tiltus sau stato.

    ff

    „Kai nebelieka net vardų…“
    jaunimelio_nuotr._koncertas
    Jaunimėlio nuotr./Brošiūros pristatymo proga koncertavo moksleivės iš Vilniaus Šolom Aleichemo vidurinės mokyklos

    Neseniai iš leidyklos į Želvos vidurinę mokyklą „parkeliavo“ nauja knygelė apie Žydų istorijos ir kultūros pėdsakus Želvoje…
    Šioje knygelėje galima rasti istorijų apie žydų istorijos fragmentus, apie Želvoje išlikusius senus žydų pastatus. Apie mažo miestelio didelius žmones, tarp kurių yra ir mūsų kraštietis, gavęs Nobelio premiją, Aaronas Klugas. Apie žmones, kurie išsiilgę savo krašto grįžta į Lietuvą ir į Želvą.
    Žmonėms, kurie nemoka lietuviškai, tačiau nori pasiskaityti ir susirasti įdomios informacijos apie Želvos žydus, šioje knygelėje galima rasti ir į anglų kalbą išverstą tekstą, kurį išvertė dvyliktokė, Želvos vidurinės mokyklos mokinė Gabrielė Povyliūtė.
    Šią įdomią ir daug naudingos informacijos suteikiančią knygelę parengusios  jos autorės Zita Kriaučiūnienė ir Rasa Povylienė kviečia skaityti ir domėtis savo gimtinės istorija ir joje gyvenusiais žmonėmis.
    Šią knygelę galima rasti Želvos vidurinės mokyklos muziejuje bei bibliotekoje…
    Kviečiame skaityti.
    Karolina Kvietkauskaitė

    IŠ ARČIAU – MOKYTOJAS…
    Norime jus supažindinti su naująja mūsų mokyklos mokytoja – pirmokėlius mokančia Apolonija Našlėniene.
    jaunimelio_nuotr._mokytoja
    Jaunimėlio nuotr./Mokytoja Apolonija Našlėnienė su pirmokėliais
    Jai – ,,Jaunimėlio” klausimai.
    1. Keliais žodžiais apibūdinkite save.
    Daug metų dirbu mokykloje ir taip galiu save išreikšti.
    2. Kaip jaučiatės šioje mokykloje?
    Šioje mokykloje jaučiuosi puikiai.
    3. Kokie jūsų pomėgiai?
    Labai mėgstu skaityti.
    4. Kodėl pasirinkote mokytojos profesiją?
    Kaip ir sakiau, myliu vaikus.
    5. Papasakokite apie savo šeimą.
    Turiu vyrą, tris vaikus. Vaikai jau suaugę. Turiu ir vaikaičių.
    6. Jūsų ateities svajonės?
    Svajonė – gerai dirbti.

    Linkime mokytojai sėkmės.

    Kalbėjosi Dovilė Butkutė

    Šį numerį parengė: Evelina Motiejūnaitė, Agnė Pleskutė, Dovilė Butkutė, Odeta Šeženytė, Gerda Lukšaitė, Karolina Kvietkauskaitė, Lukas Dapkus, Rasa Povylienė.
    Spausdino Karolina Kvietkauskaitė, Rasa Povylienė 
    Redagavo, maketavo R.Povylienė
    Nuotraukos D.Kriaučiūnaitės, R.Povylienės, G. Lukšaitės, A.Padlipskaitės                                
    Želvos vidurinė mokykla

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia