Meninio skaitymo konkurso (rajono etapo) prizininkai – Senamiesčio pagrindinės mokyklos 8a klasės mokinys Eivinas Zmejauskas ir Jono Basanavičiaus 2a klasės gimnazistas Kęstutis Platūkis kartu su lietuvių kalbos mokytojomis Danute Pociūniene bei Vida Šidlauskiene tapo tautos kultūros istorijos dalimi: jie yra pirmųjų lietuvių grožinės literatūros pradininko Kristijono Donelaičio „Metų“ skaitymų dalyviai.
Visas kūrinys buvo suskirstytas į 269 dalis. Gyvame, keturias valandas trukusiame renginyje poemą nuo pradžios iki pabaigos skaitė skirtingo amžiaus ir profesijų žmonės iš visos Lietuvos. Kadangi ne visi skaitymų dalyviai atvyko, organizatoriai siūlė skaityti ir žiūrovams. Tokiu būdu prie ukmergiškių skaitovų komandos prisijungė ir Dukstynos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė Violeta Markauskienė.
Šio renginio sumanytojas – Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto leidybos centro vadovas Gytis Vaškelis – idėją parsivežė prieš keletą metų iš vieno seminaro Rygoje, kur sutiko vieno Estijos miestelio merą, „kuris lyg tarp kitko, bet su neslepiamu pasididžiavimu papasakojo, kad prieš kelias dienas, sekmadienį, miestelio aikštėje jie, visa bendruomenė, kartu perskaitė „Kalevalą” – estų nacionalinį epą. Į klausimą, kiek truko skaitymas, jis švytėdamas atsakė, kad 14 valandų jiems pakako. Neatsimenu nei miestelio pavadinimo, nei mero vardo […], bet liko šviesaus ir gerų akių žmogaus atsiminimas; ir suvokimas, kad bendruomeninis jausmas, jungiantis žmones, gali kilti bendrai nuveikiant prasmingus darbus“. (žr. http://www.15min.lt/naujiena/kultura/renginiai/5-valandos-donelaitisko-hegzametro-pokalbis-su-gyciu-vaskeliu-apie-nacionalinius-k-donelaicio-metu-skaitymus-29-406418#ixzz2u9s9wNc4)
Kuo svarbūs „Metų“ skaitymai, mums, lietuviams, mano manymu, geriausiai atsako pats renginio sumanytojas:
„Pirmiausia, pagerbdami žmogų, sukūrusį pirmąjį grožinį kūrinį lietuvių kalba, tokį įspūdingą ir iki šiol nepralenktą grožinį kūrinį, jo įspraustą į griežtą hegzametro schemą. Galima tik įsivaizduoti, kiek reikėjo kantrybės ir užsispyrimo, nukalant tokią poemą. Antras svarbus dalykas – šiandien „Metai“ yra labai aktualūs savo problematika. Donelaitis suformulavo bendruomenės išlikimo programą besibraunančio svetimo pasaulio akivaizdoje, pasaulyje, kuris tikrai nėra jai palankus. Ir galų gale – dėl mūsų pačių, kad, kaip italai Dantę, taip mes Donelaitį galėtume su pasididžiavimu cituoti, juo didžiuotis ir giliau perprasti“. (žr. ten pat)
Kristijono Donelaičio poemos „Metai” skaitymų pradžią paskelbė Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ji pabrėžė, jog Kristijonas Donelaitis ir šiandien išlieka aktualus: žadina lietuvybės dvasią, skatina saugoti savo žemę ir kalbą, rūpintis žmogumi, kovoti už tiesą. Prezidentė, pakviesta pradėti skaitymus, jaudinosi, bijojo suklysti, bet, kaip ir daugelis vyresniosios kartos atstovų, atsiminė pirmąsias „Pavasario linksmybių“ eilutes: „Jau saulelė vėl atkopdama budino svietą / Ir žiemos šaltos triūsus pargraudama juokės“.
Skaitovų eilėje buvo galima atpažinti ne vieną įžymybę: Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto leidybos centro vadovą Gytį Vaškelį, aktorių Andrių Bialobžeskį, lietuvių kalbos mokytoją ir literatūros vadovėlio 6 klasei autorę Laimą Abraitytę, poetą ir filosofą Liutaurą Degėsį, žurnalistę TV laidų vedėją Editą Mildažytę, kultūros istorijos tyrinėtoją ir visuomenės veikėją Darių Kuolį ir daugelį kitų. Jie ne tik skaitė profesionaliau nei visi kiti, bet ir buvo palydimi garsių plojimų. Ypatingų plojimų susilaukė du skaitovai – iš pažiūros ketverių-penkerių metų mergaitė (reikia išgirsti jos vaikiškai rimtą balsą) ir Lietuvos sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis (jo balsas skambėjo kaip profesionalaus aktoriaus). Kaip intarpai buvo skaitomos poemos ištraukos esperanto, ispanų, graikų, lenkų, vokiečių kalbomis.
Abu moksleiviai atrodė santūrūs, bet pakalbinti negailėjo gražių žodžių. Eivinas buvo sužavėtas ne tik ne tik „Metų“ skaitymais, bet ir kasmetine Tarptautine knygų muge. Pasak jo „knygų mugė išties labai sudominanti. Aš apstulbęs nuo knygų gausos bei žmonių susidomėjimo jomis. Žmonės taip pat labai geranoriški: padedantys, palaikantys, visada su šypsena. Tikiuosi dar ne kartą joje apsilankyti“. Kaip ir dera jaunam, aktyviam, energingam žmogui, Eivinas ne tik pats skaitė ir klausėsi kitų skaitovų, bet spėjo nusipirkti dokumentinių bei kriminalinių bestselerių autoriaus Dailiaus Dargio knygą „Vilniaus bomberio išpažintis“ ir gauti jos autoriaus autografą. Tai tikra informacijos bomba būsimam teisininkui. Pasak mokytojos Vidos Šidlauskienės, jos ugdytinis Kęstutis irgi labai džiaugėsi ir didžiavosi, kad buvo vienas iš tų, kuriam teko garbė skaityti net dvi lietuvių literatūros klasiko poemos ištraukas.
Ukmergės Senamiesčio pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos ir etikos mokytoja Danutė Pociūnienė
P.S. Visa ukmergiškių – K. Donelaičio „Metų“ skaitymų dalyvių – komanda nuoširdžiai dėkoja Ukmergės rajono savivaldybės administracijos švietimo ir sporto skyriaus vyriausiajai specialistei Vidutei Tamašauskienei už pasiūlymą, paraginimą dalyvauti skaitymuose ir už nuoširdžią globą, kad dalyviams kelionė būtų patogi ir be rūpesčių.