„Ir dirbti, ir džiaugtis kartu – smagiau“

    0

    Rumsiskes kazlu ruda 112

    Ukmergės rajono III Antakalnio kaimo bendruomenė vykdydama projektą  “Ir dirbti ir džiaugtis kartu – smagiau” įgyvendinamą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos priemonės „Techninė pagalba“ veiklos sritį „Nacionalinis kaimo tinklas“, š.m. rugsėjo 10 d. suorganizavo kelionę į Kazlų Rūdos rajoną, kuriame įvyko tirs teminiai susitikimai ir mokomasis vizitas. Į šią kelionę susiruošė 50 bendruomenės narių ir aplankė 3 Kazlų Rūdos bendruomenes: Višakio Rūdos bendruomenę, Bagotosios kaimo bendruomenę ir Atanavo bendruomenę.

    Pirmiausiai svečiavomės iš visų pusių apsuptoje miškais Višakio Rūdoje, kuri turi apie 250 gyventojų ir didžiuojasi 1883 m. pastatyta dvibokšte, neoromaninio stiliaus, su trikampiu frontonu, viena didžiausių medinių bažnyčių vyskupijoje. Bažnyčioje yra 3 altoriai: Didysis-Šv. Vyskupo Stanislovo, Švč. Mergelės Marijos ir Baltramiejaus. Bažnyčios vargonai pastatyti 1902m. ir tarnauja iki šių dienų.

    Višakio Rūda labiausiai išgarsėjo savo Šaltinėliu, esančiu miške už kilometro nuo bažnyčios. Šaltinėlis žinomas savo gydančiomis savybėmis, todėl laikomas šventu. Šaltinėlio kompleksą sudaro dvi koplyčios: ant kalno pastatyta koplyčia iš pirmosios bažnyčios likusių rąstų, o antra ant šulinėlio, iš kurio semiamas vanduo, juo prausiamasi ir plaunamos skaudamos vietos.

    Višakio Rūdos kultūros namai įkurti 1954 m., o dabar garsėja 17 dalyvių liaudiškos muzikos kapela „Šaltinėlis“.

    2002 m. susikūrė Višakio Rūdos bendruomenė, kuri veikia iki šiol, prie bendruomeninio darbo prisijungia ir neformali jaunimo grupė „Žiburys“. Iš valstybės paramos per kelis kartus buvo suremontuoti bendruomenės namai, dabar iš savivaldybės projekto bus įrengti nakvynės namai ir perdažyta bažnyčia.

    Bagotosios kaimo bendruomenė, gyvuojanti 10 metų, džiaugiasi 500 šimtais gyventojų, pradine ir pagrindine mokyklomis, bažnyčia, kaime esančia gydytoja, atvykstančia stomatologe, kultūros namais. Prie bendruomenės įsikūręs jaunimo klubas „Bigeris“, kuris veikia 8 metus ir turi 40 narių bei bendrauja su į užsienį išvykusiu jaunimu ir džiaugiasi, kad jis vis gryšta atgal į kaimą gyventi. Bagotosios kaime yra gyli futbolo žaidimo tradicija, kurią ir šiandien propaguoja gyventojai nuo 6 iki 46 metų ir garsina bendruomenę ne tik Lietuvoje, bet ir kaimyninėse šalyse. Šiais metais iš Sūduvos VVG strategijos Bagotosios bendruomenė įsirengs stadijoną futbolui ir krepšinio aikštelę – projekto suma 400 000 Lt.

    Bendruomenė vykdo kasmetinį projektą „Kuriame grožį kartu“, kurio dėka yra sutvarkyta didelė aikštė: ją puošia medinės skulptūros, pastatyta lauko scena, kurioje ne tik šventės, šokiai vyksta, bet gyventojai renkasi žiūrėti ir krepšinio rungtynių. Kaimo aplinką puoselėja iš projekto įsigytos technikos pagalba: lapų ir sniego pūstuvais, žolės pjovimo traktoriuku.

    Atanavo bendruomenė veikia nuo 2002 m., organizacijai priklauso 87 nariai. 2006 m. iš bendruomenės narių aukų ir 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio, bendruomenė įsigijo patalpas, kurios jai priklauso nuosavybės teisia. Tais pačiais metai iš Žemės ūkio ministerijos ir Kazlų Rūdos savivaldybės projektų, bendruomenė atliko patalpų vidaus ir išorės remontą. Taip pat buvo parengtas projektas „Atanavo vaikų dienos centro „Draugai“ socialinių paslaugų plėtra“, kurio dėka įrengtas dušas ir įsigyta automatinė skalbimo mašina. Gyventojai moka po 4 Lt už prausimąsi ir 4-5 Lt už skalbimą.

    Nuo 2008 m. 06 mėn. bendruomenės centre pradėjo veikti viešojo interneto prieigos taškas.

    Socialinė apsaugos ir darbo ministerijos dėka vykdomas projektas “Atanavo vaikų dienos centras „Draugai““. Pagrindiniai centro lankytojai yra vaikai iš socialinės rizikos, daugiavaikių, socialiai remtinų, mažas pajamas gaunančių ar nepilnų šeimų vaikai. 2011 m. projektinė veikla sudarys net per 1 mln. Lt – du projektai iš Sūduvos VVG: „Atanavo kultūros namų rekonstrukcija“ ir „Buvusio Atanavo dvaro parko tvarkybos darbai“.

    Labiausiai Atanavo bendruomenė džiaugiasi šiais metais atstatyta koplyčia, kurios darbams lėšos buvo gautos iš Norvegijos fondo. Šios koplyčios atvaizdas puošia ir patvirtintą Atanavo heraldiką: herbą, vėliavą ir reprezentacinį antspaudą.

    Atanavo kaimas turi ir jaunimo klubą „Draugai“, kuris vykdo savo veiklą nuo 2006 m . Jaunimo klubo įsikūrimą paskatino vykdytas jaunimo projektas „Labirintas – kaimo jaunimo socialinėms iniciatyvoms skatinti“, kurį finansavo Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūra. Jaunimo klubas yra įgyvendinęs dar 6 įvairius  projektus, kurių dėka išmoko kaip sėkmingai rašyti projektus, kaip dirbti komandoje, ugdė verslumą, surengė orientavimosi varžybas, įsigijo technikos parkui tvarkyti.

    Dabar mes laukiame Kazlų Rūdos rajono bendruomenių pas save svečiuose ir tikime, kad greitu laiku jie apsilankys, nes su Atanavo bendruomene pasirašėme bendradarbiavimo sutartį.

    Žodžiu – visko ir neapsakysi: kiek pamatėme, ko išmokome, kokius tikslus sau užsibrėžėme…

    Bet labai džiaugiamės, kad nors vieną turiningą ir įvairiausių įspūdžių pilną dieną praleidome visi kartu – kaip vienas kumštis – kaip vieninga bendruomenė. Ir tikrai smagu džiaugtis ne tik bendruomenininkų nuo įspūdžių ir nuovargio švytinčiomis akimis, bet ir naujais nariais, kurie kelionės metu pareiškė norą tapti oficialiais Ukmergės rajono III Antakalnio kaimo  bendruomenės nariais.

    Labai dėkingi esame už pagalbą vykstant į kelionę Laičių k. bendruomenės pirmininkei Ramunei Varnienei, UAB „Vilkmergės alus“ direktoriui Ramūnui Blazarėnui ir visur mus lydėjusiai Antanavo bendruomenės ir Sūduvos VVG pirmininkei Redai Kneizevičienei.

    CIMG0225

    Antanavo jaunimo labirintas

    IMG 1015

    Sutarties pasirašymas

    P1260249

    Visi keliautojai

    P1260433

    Bagotosios kaimo bendruomenėje

    Rumsiskes kazlu ruda 062

    Višakio Rūdos medinė bažnyčia

    Rumsiskes kazlu ruda 080

    Višakio Rūdos šaltinėlis ir koplyčia

    Rumsiskes kazlu ruda 101

    Bagotosios kaimo bendruomenės scena ir traktoriukas

    Rumsiskes kazlu ruda 112

    Antanavo labirintas

    Rumsiskes kazlu ruda 115

    Antanavo koplyčia

    Erika Buikauskienė

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia