6,7 mlrd. eurų – tiek siekė Lietuvai skirta Europos Sąjungos (ES) parama per 2007-2013 metus. Dėka paramos nuosekliai keitėsi ir tebesikeičia Lietuvos veidas – nuo kiekvieno gyventojo kasdienybės iki skirtingų visuomenės grupių poreikių. Siekiant sumažinti Lietuvos atotrūkį nuo senųjų ES narių, įgyvendinta daugybė šaliai naudingų projektų: atnaujintos miestų ir miestelių mokyklos, ligoninės, globos namai, rekreacinės erdvės, sutvarkytos pakrantės, restauruoti architektūros paminklai ir daugelis kitų.
Siekdama pažymėti ir įamžinti teigiamą projektų rezultatų įtaką Lietuvai, savo administruojamiems projektams Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA) Ukmergės rajone pasodino 64 arų ploto ąžuolų giraitę. Kiekvienam projektui, kurių įgyvendinta 1598, skirtas jaunas medelis simbolizuoja projektų ilgaamžiškumą ir ilgalaikę naudą kiekvienam šalies gyventojui.
„Akcijos idėja išsirutuliojo siekiant atkreipti dėmesį į kiekvieno ES projekto svarbą bei su laiku augančią pridėtinę vertę. Kiekvienam projektui paskyrę po ąžuoliuką, norėjome pabrėžti, kad kiekvienas, net ir mažiausias, pokytis kuria geresnę, gražesnę, stipresnę Lietuvą“, – teigė CPVA direktorė Lidija Kašubienė.
Pasak Ukmergės urėdo Viganto Kraujelio, nuo senų laikų lietuvių garbinamas paprastasis ąžuolas yra vienas vertingiausių mūsų miškų medžių. „Ąžuolas – neatskiriama kraštovaizdžio dalis. Paprastai šis medis gyvena 500-600, o neretai – ir 1000 metų. Ąžuolai išauga iki 30-40 m aukščio ir 1,5-2,0 m skersmens. Į aukštį auga 150–200 metų, į storį – visą amžių“, – pasakojo miškų urėdas.
„Svarstymai, kokį medelį pasirinkti kaip ilgaamžiškumo simbolį, ilgai netruko, – pridūrė L. Kašubienė. – Nors Lietuvoje gausu eglių, klevų, pušų, beržų bei kitų medžių, visgi nei vienas jų nepasižymi gebėjimu žaliuoti kone visą amžių ir neturi tokio stipraus istorinio ryšio su šalimi“.
Ąžuolynai pasižymi geromis vandens reguliavimo bei dirvožemio apsaugos savybėmis.
„Ąžuolo šaknų sistema didelė ir gili. Dėl gilaus įsišaknijimo paprastasis ąžuolas yra labai atsparus vėjams ir vėtroms, – sakė V. Kraujelis. – Šaunu, kad Lietuvos Respublikoje padaryti geri darbai yra įamžinami mūsų urėdijos žemėje. Medžio pasodinimas – ne tik fizinis darbas, tai – mūsų šalies stiprinimas, moralinis pasitenkinimas žmogui.“
Įgyvendindami akciją, 1598 medelių giraitę spalio mėnesį sodino patys CPVA darbuotojai – arti 100 asmenų. Įmonės direktorė L. Kašubienė atkreipė dėmesį, kad agentūros veiklos filosofija paremta „žaliaisiais“ principais. Kiekvienas jų darbuotojas suinteresuotas puoselėti gamtą ir įtraukiamas į ekologiškus sprendimus darbovietėje, kur skatinamas šiukšlių rūšiavimas, taupoma šviesos energija. Todėl ąžuoliukų giraitė – kartu ir rūpinimosi sveika gyvenama aplinka išraiška.
Ukmergės urėdas pridūrė, kad ąžuolai paprastai sodinami arba pavasarį – iki pumpurų brinkimo pradžios, kai tik iš dirvožemio išeina pašalas – arba rudenį, iki pirmojo gruodo, kol žemė dar gali apsiurbti šaknis (kad prie šaknų nesusidarytų oro tarpai).
CPVA – viena iš agentūrų, administruojančių Lietuvai skiriamą ES finansinę paramą. CPVA siekia, kad lėšos būtų panaudotos tinkamai. Agentūros administruojami projektai apima švietimo, socialinės apsaugos, sveikatos priežiūros, informacinės visuomenės plėtros infrastruktūrų kūrimą bei atnaujinimą, vietinę ir urbanistinę plėtrą, taip pat – įgyvendinamus techninės paramos projektus, skirtus veiksmų programų administravimui, informavimui, viešinimui ir pan. CPVA administruoja apie 25 proc. 2007–2013 m. Lietuvai skirtų ES struktūrinės paramos lėšų, iš viso – 1598 projektus.
Viso pagal 2007–2013 m. ES paramą bebaigiami įgyvendinti 8127 projektai. Naujasis – 2014–2020 m. – struktūrinės ES paramos etapas suteiks naujų galimybių spręsti Lietuvoje vyraujančias problemas, prisidėti prie šalies plėtros ir pažangos.