Dar 2005 metais Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, uždrausta naudoti asbestą bei jo turinčius gaminius. 2008 m. Vyriausybė patvirtino Aplinkos ministerijos parengtą Asbesto šalinimo programą. Tačiau pasigrožėkime, kaip šios programos laikosi ukmergiškiai. Vieta – sodų bendrija „Vienybė“. Atliekų „šalinimo“ laikas – naktis iš šeštadienio į sekmadienį.
Asbestas – mirčių priežastis
Asbestas yra pavojingas žmonėms, kai jo plaušeliai (skaidulos) patenka į aplinkos orą iš asbesto produktų. Tai gali atsitikti dėl asbesto produktų mechaninio poveikio (daužymo, smulkinimo, šlifavimo, pjaustymo). Į plaučius patekusios asbesto skaidulos gali sukelti tokias ligas kaip asbestozė (plaučių audinio randėjimas), plaučių, pleuros vėžys. Nustatyta, kad dėl asbesto Europoje kasmet miršta apie 30 tūkst. žmonių.
Nukenksminamas užkasant į žemę
Keičiant asbesto-cementinę (šiferinę) stogų dangą, būtina laikytis visų saugaus darbo su asbestu reikalavimų. Jeigu asbesto produktų yra jūsų namuose, ūkyje, nepatariama pradėti jį šalinti patiems. Geriau šį darbą patikėti specialistams.
Asbesto šalinimo pagrindinis tikslas yra apsaugoti aplinką nuo pavojingų asbesto plaušelių. Todėl yra rekomenduojama: atitverti ir pažymėti specialiais ženklais vietas, kuriose yra asbesto produktų; darbus atlikti tik jį drėkinant vandeniu; atliekų nelaužyti, nemėtyti iš aukščio; atliekas pakuoti į sandarias pakuotes ir vežti tik į specialias aikšteles. Asbestas galutinai nukenksminamas užkasant jį į žemę. Tačiau kai kurie juo nusikrato paprastai – palieka bet kur.
Skaitykite daugiau: http://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/ieskome-kiauliu-asbestinis-siferis-saugiai-pasalintas-tamsoje-56-781318
Rasa Jakiūnaitė