Vykdydami asmenų, gyvenančių su negaliojančiais asmens tapatybę patvirtinančiais dokumentais, prevenciją, Vilniaus apskrities VPK Ukmergės rajono policijos komisariato Migracijos poskyrio darbuotojai nustatė šimtus tokių atvejų. Gyvenimas su negaliojančiu asmens dokumentu yra administracinės teisės pažeidimas, už kurį numatyta administracinė atsakomybė. Apie tai plačiau papasakojo Migracijos poskyrio viršininkė Jolanta Rinkevičienė.
Kada atlikote patikrinimą ir kiek nustatėte mūsų rajono gyventojų, kurių asmens tapatybės dokumento galiojimo laikas jau yra pasibaigęs?
Pastaraisiais metais tokių patikrinimų nevykdėme. Šių metų pradžioje atlikę patikrą nustatėme, kad mūsų rajone gyvena per 500 piliečių, kurių dokumentai jau yra negaliojantys. Ar asmens dokumento galiojimo laikas nepasibaigęs, gali pasitikrinti kiekvienas gyventojas, nes asmens tapatybę patvirtinančiame dokumente – asmens tapatybės kortelėje ir Lietuvos Respublikos pase – yra nurodomas jo galiojimo terminas. Pasibaigus šiam terminui, dokumentas nebegalioja. Taigi, išsiuntėme daugiau nei 500 įspėjimų ir paraginome gyventojus nedelsiant kreiptis į Migracijos poskyrį. Jei pranešimus gavę asmenys nesusirūpins, taikysime administracinę atsakomybę. Be to, patys gyventojai gali susidurti su papildomomis problemomis, tvarkydamiesi kitus dokumentus ar norėdami keliauti. Yra buvęs ne vienas atvejis, kai žmonės negalėjo gauti socialinių paslaugų vien dėl to, kad asmens dokumentas buvo negaliojantis.
Kokia numatoma bauda žmonėms, gyvenantiems su negaliojančiu asmens dokumentu?
Administracinių teisės pažeidimų kodekso 200 straipsnyje „Gyvenimas be asmens tapatybės kortelės“ nurodoma: „Piliečio, kuris privalo turėti asmens tapatybės kortelę, gyvenimas be asmens tapatybės kortelės arba su negaliojančia asmens tapatybės kortele – užtraukia įspėjimą arba baudą iki trisdešimties litų.“.
Kiek šiais metais jau išdavėte asmens dokumentų?
Per pirmuosius du šių metų mėnesius į Migracijos poskyrį kreipėsi 1319 piliečių, kuriems buvo išduoti asmens dokumentai. Per tą patį laikotarpį 2010 metais asmens dokumentų buvo išduota 1048. Tad jaučiame suintensyvėjimą ir manome, kad dalis gyventojų, gavę įspėjimus, sureagavo.
Priminkite, per kiek laiko dėl asmens dokumento į Migracijos poskyrį privalo kreiptis jaunuoliai, kuriems sukanka 16 metų?
Pilietis, kuriam sukako 16 metų, dokumentus dėl asmens tapatybės kortelės išdavimo ar paso jo pasirinktai migracijos tarnybai turi pateikti ne vėliau kaip per vieną mėnesį po to, kai jam sukako 16 metų.
Kaip apsispręsti, ką rinktis – asmens tapatybės kortelę ar pasą?
Taip, nuo šių metų sausio 1 dienos galima rinktis, kokį asmens dokumentą turėti,- asmens tapatybės kortelę ar pasą. Dauguma piliečių rinkdamiesi dokumentą atsižvelgia į kainą. Šiuo metu asmens tapatybės kortelę pagaminti per mėnesį kainuoja 30 litų, o jaunuoliams iki 18 metų ir pensinio amžiaus sulaukusiems piliečiams – 15 litų.
Asmens tapatybės kortelę skubos tvarka, per 5 darbo dienas, galima įsigyti už 70 litų, o per vieną dieną – už 110 litų. Užsakant dokumentus skubos tvarka nuolaidos nėra taikomos. Socialiai remtiniems asmenims asmens dokumentai pagaminami nemokamai.
Pasas bendra tvarka, t.y per vieną mėnesį kainuoja – 150 litų, skubos tvarka per 5 darbo dienas – 200 litų, skubos tvarka per 1 darbo dieną ( nuo prašymo priėmimo dienos) – 250 litų. Migracijos poskyryje galima atsiskaityti banko kortele.
Kokios numatytos lengvatos negalią turintiems asmenims?
Fizinę negalią turintiems ar neveiksniems asmenims dokumentai yra pagaminami nemokamai. Jau daugiau ne metus turime galimybę patys nuvykti pas tokius rajono gyventojus į namus. Tereikia, kad juos globojantys asmenys, esant poreikiui, apie tai mums praneštų. Atvykę specialistai su mobilia biometrinių duomenų registravimo įranga piliečio biometrinius duomenis nuskaito jam įprastoje aplinkoje. Ši paslauga taip pat yra nemokama. Gyventojai, kuriems reikalinga tokia pagalba, gali daugiau apie tai sužinoti ir sutarti dėl laiko paskambinę į Migracijos poskyrį telefonu 60438.
Vilniaus apskrities VPK Ukmergė raj. PK informacija