Mes rinkliavos įvedimui ruošėmės pusantrų metų. Vyko susitikimai su gyventojais, skelbėm informaciją spaudoje. Tačiau, kol sąskaitos nepasiekia žmonių, jie paprasčiausiai į informaciją nekreipia dėmesio. Įvedus rinkliavą nereikia jokių sutarčių su gyventojais. Pinigai mokami į savivaldybės biudžetą ir šitos lėšos bus naudojamos ne tik atliekoms sutvarkyti, bet ir visos atliekų tvarkymo sistemos Ukmergės rajone išlaikymui: užterštų pamiškių, pakrančių sutvarkymui, atliekų išvežimui iš kapinių, paplūdimių, poilsio zonų. Ruošdamiesi rinkliavos įvedimui mes iš Registrų centro, fizinių ir juridinių asmenų registro įsigijome duomenis. Tačiau atsirado klaidų, kurias taisysim. Noriu gyventojus informuoti, kad tikrai nėra skubos. Žmogus per ketvirtį netikslumus gali taisyti. Reikia kreiptis į seniūnijas ar į savivaldybės 20, 32 kabinetus – į Mokesčių skyrių, ir visi netikslumai bus ištaisyti, kalbėjo R.Janickas.
Kodėl gyventojai turi mokėti už paslaugą, kuri dar nesuteikta?
Rinkliava nuo paslaugos skiriasi tuo, kad yra siunčiamas mokėjimo pranešimas. Tai daugiau liečia žmones, kurie iki šiol neturėjo konteinerių. Jiems konteineriai greitai bus pateikti. Žmonės turi kreiptis į seniūnijas, informuoti, kad jiems reikalingas konteineris, ir jis bus pristatytas. O visiems kitiems, paslauga kaip buvo teikiama taip ir liko, tik kaina sumažėjo. Mes gyventojų mokėti neskubinam, rinkliavą reikia sumokėti, sutikrinus duomenis.
Ką daryti, jei žmogus rinkliavą sumokėjo iš anksto, bet metų eigoje pasikeitė gyventojų skaičius, arba žmogus išvyko gyventi kitur, bet nedeklaravo, kad išvyksta?
Jeigu šeimoje įvyksta gyventojų skaičius pasikeitimai, metų eigoje galima patikslinti deklaraciją, nurodant naują gyventojų skaičių. Tada bus padaryti permokos užskaitymai į kitus metus, arba permoka bus grąžinta pagal žmogaus pageidavimą. Gyventojams reikės deklaruoti, kad bute ar name žmonės negyvena. Tada už tuščią plotą mokėti nereikės. Mes žmonėmis pasitikėsime. Tačiau tikrinsim realią padėtį.
Kaip bus su vienkiemių gyventojais, sodininkais, garažų savininkais?
Uždarius mažuosius sąvartynus, greitai šalia kaimų, pamiškėse atsirado nauji sąvartynai, už kurių sutvarkymą savivaldybė brangiai moka. Vienkiemių gyventojams, suderinus su seniūnais, bus pritaikyta rinkliavos lengvata. Gyventojams, gyvenantiems vienkiemiuose ir atliekas pavežantiems iki konteinerių, bus taikoma 50 procentų nuolaida mokesčiams.
Sodininkams, turintiems registruotus namelius, nustatytas mokestis metams – 20 litų. Prie pagrindinių kelių soduose bus pastatyti konteineriai, kuriuose visi sodų lankytojai galės palikti buitines atliekas.
Garažai apmokestinti pagal kvadratūrą. Aplink garažus susikaupę didžiuliai šiukšlynai, kurių sutvarkymas kainuoja. Todėl buvo priimtas sprendimas garažus apmokestinti ir juose taip pat pastatyti konteinerius.
Kas sudaro didesnę mokesčio dalį – ar už gyvenamąjį plotą, ar už gyventojų skaičių?
Skaičiuojant vidutinę, trijų asmenų šeimą, nuo ploto jiems kainuos 25 procentai, nuo gyventojų skaičiaus – 75 procentai rinkliavos dydžio.
Kodėl nėra lengvatų pensininkams ir žmonėms su negalia?
Norėdami nenustatyti didelės kainos ir vėliau taikyti daug lengvatų, manom, kad socialiai remtini žmonės gauna įvairios paramos. Ir todėl visi vienodai turi mokėti. Todėl nuolaida taikoma tik vienkiemių gyventojams.
Kodėl įmonės turi mokėti nuo ploto, o ne už faktinį šiukšlių kiekį? Nes kai kurioms įmonėms gerokai išaugo mokesčiai.
Pirminiam projekto variante planavom, kad visi verslo subjektai turi deklaruoti šiukšlių kiekį ir nuo jo mokėti. Bet Klaipėdoje įvykęs teismas, priėmė sprendimą, kad jei gali deklaruoti verslas, gali deklaruoti ir gyventojai. Bet kadangi didelė dalis ukmergiškių deklaruoja, kad jie neturi šiukšlių, tai priimtas toks sprendimas. Kol kas norime pažiūrėti kokie susidaro pinigų ir atliekų srautai. Vėliau sistema gali būti keičiama.
Kaip su gyventojų skolomis UAB „Versmei“?
Gyventojai turėtų už rugsėjo mėnesio paslaugas atsiskaityti. Sumokėje UAB „Versmei“ mokesčius iki metų pabaigos, turėtų kreiptis į įmonę ir atgauti permokėtus pinigus.
Kai kurie gyventojai konteinerius iš UAB „Versmės“ buvo išsipirkę. Kaip bus šiuo atveju?
Tiems žmonėms, kurie turi išsipirkę konteinerius, jie liks. O kiti, kurie gaus konteinerius, už juos jokių mokesčių nemokės. Ir jie gaus konteinerį tokio dydžio, kokio pageidaus. Ar galės pasikeisti į didesnį.
Ar naujoji tvarka skatins žmones rūšiuoti atliekas?