Filmas paskutiniam Lietuvos partizanui

    0
    afisamin
    afisamin

    Spalio 27 d. vakarą į Kultūros centrą kviečiami visi, kurie neabejingi Lietuvos pokario istorijai. Dokumentinio kino kūrėjas Algimantas Maceina pristatys savo naują filmą „Paskutinis“. Tai filmas apie kovotoją už Lietuvos laisvę, paskutinį Aukštaitijos partizaną Antaną Kraujelį.

    „Lietuvos pokario partizanas Antanas Kraujelis-Siaubūnas yra įdomesnis herojus negu Tadas Blinda“, – įsitikinęs kino režisierius A. Maceina.

    Filme „Paskutinis“ prisimenamas vienas paskutiniųjų Lietuvos partizanų A.Kraujelis-Siaubūnas. Prasidėjus sovietų okupacijai, jis kartu su dviem vyresnėmis seserimis tapo partizanų ryšininku, o nuo 1948 metų įsitraukė į partizaninį judėjimą, ir slapstydamasis miškuose aktyviai kovojo iki žūties – 1965-ųjų kovo 17 dienos.

    Pirmuosiuose juostos kadruose rodomas tuometis sovietinės Lietuvos gyvenimas: vaikų choras, rikiuojasi paaugliai, pasipuošę besiplaikstančiais raudonais pionierių kaklaraiščiais, LKP CK pirmasis sekretorius Antanas Sniečkus šypsosi, kai jam teikiamos gėlės. Šie vaizdai kadaise buvo įamžinti lietuviškoje kino kronikoje.

    O tuo metu kitas Antanas – Siaubūnu pasivadinęs partizanas su ginklu rankose priešinosi sovietinei okupacijai. Filme pasakojama, kaip dailaus stoto, ilgų banguotų plaukų vyriškis persirengdavo moteriškais drabužiais ir aplinkiniai jo nepažindavo, kaip apsivilkęs sovietinį mundurą rodydavosi viešumoje, kaip kagėbistai jo ieškodavo miškuose ir galimose slėptuvėse, o jis tuo metu puotaudavo smuklėse ir vėliau palikdavo raštelį, kad čia lankėsi partizanas.

    Šią dramatišką ir intriguojančią istoriją pasakoja partizano seserys, žmona, sūnus, kraštotyrininkas, istorikas, siužetą iliustruoja daugybė senų nuotraukų ir dokumentų. Jį papildo kagėbistų mokomoji filmuota medžiaga, kaip susekti ir sugauti „liaudies priešą“.

    Filmas išlaiko įtampą iki pat pabaigos, kai žiūrovams atskleidžiama, kad tik po 17 metų pasipriešinimo partizanas buvo aptiktas sovietinių pareigūnų. Apsuptas jis dar iš paskutiniųjų kovėsi, galiausiai pats nusišovė. Iki šių dienų neaišku, kur užkasti A.Kraujelio-Siaubūno palaikai.

    Po kino juostos pristatymo režisierius A.Maceina klausiamas, kodėl norėjo sukurti filmą apie šį partizaną, sakė: „Tai labai įdomus herojus, apie kurį galima būtų ir vaidybinę juostą susukti. Apie A.Kraujelį sklando labai daug legendų. Be to, pats esu iš tremtinių šeimos. Mama grįžo iš Sibiro būdama nėščia, taigi esu pradėtas tremtyje“.

    55 minučių trukmės dokumentinio filmo operatorius – Algimantas Mikutėnas, prodiuseris – Žilvinas Stravinskas, montuotojas – Kostas Radlinskas.

    Kino dokumentininkas A. Maceina savo naujausią filmą pristato praėjus trejiems metams po filmo „Kad mano namai būtų pilni“ apie krikščioniškos bendruomenės „Pilni namai“ pagalbą kenčiantiems nuo priklausomybių. Režisierius taip pat žinomas iš ankstesnių filmų „Juoda dėžė“ apie tremtinių palaikų pargabenimą iš Sibiro, „Šalia jūsų“ apie fotomenininką Rimaldą Vikšraitį, „Troškulys“ apie seną lietuvių tremtinių kaimą Čiornaja Padina Saratovo srityje ir kitų.

    A. Maceina yra sukūręs aštuonis dokumentinius kino filmus, Lietuvos valstybės kino metraščio žurnalą.

    Susitikimas su režisieriumi ir jo filmo premjera vyks spalio 27 d. 18 val. Ukmergės kultūros centre. Kino vakaras nemokamas.

     

    Ukmergės kultūros centro vykdomo projekto „KINAS+“ koordinatorės  Gražvydos Tušienės informacija

    afisa

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia