Efektyvi automobilio stabdžių sistema yra itin svarbi kiekvienai transporto priemonei, tad yra svarbu žinoti, kokios dalys lemia efektyvų stabdymą bei kaip reikėtų aptikti bei pasirūpinti netikėtai atsiradusiais gedimais.
Automobilio stabdžių sistemos dalys
Automobilio stabdžių sistema paprastai susideda iš dalių, kurios kartu sulėtina ar sustabdo transporto priemonę. Pagrindinės automobilio stabdžių sistemos dalys yra:
Stabdžių pedalas
Stabdžių pedalas yra mechanizmas automobilio viduje, kurį vairuotojas naudoja norint sustabdyti transporto priemonę. Nuspaudus stabdžių pedalą, stabdžių trinkelės yra prispaudžiamos prie stabdžių disko arba būgno, o tai sulėtina arba sustabdo transporto priemonę. Tai yra esminė saugos priemonė ir visada turi būti geros būklės, kad būtų užtikrintas tinkamas stabdymas.
Stabdžių stiprintuvas
Stabdžių stiprintuvas yra naudojamas sustiprinti stabdžio pedalo jėgą. Paprastai jis montuojamas transporto priemonėse su hidraulinėmis stabdžių sistemomis, kad būtų lengviau nuspausti stabdžius, ypač kai transporto priemonė važiuoja dideliu greičiu arba avarinėse situacijose.
Pagrindinis cilindras
Pagrindinis cilindras yra atsakingas už stabdžių pedalo jėgos pavertimą hidrauliniu slėgiu, kuris įjungia stabdžius. Pagrindinis cilindras yra esminis stabdžių sistemos komponentas, todėl jį reikia reguliariai tikrinti ir prižiūrėti, kad būtų užtikrintas stabdymo efektyvumas.
Stabdžių vamzdeliai
Stabdžių vamzdeliais iš pagrindinio cilindro į stabdžių apkabas arba ratų cilindrus teka hidraulinis skystis, kuris įjungia stabdžių trinkeles, kad sustabdytų transporto priemonę.
Stabdžių skystis
Stabdžių skystis yra hidraulinis skystis, naudojamas jėgai iš pagrindinio cilindro perkelti į stabdžių apkabas arba ratų cilindrus. Norint užtikrinti saugų ir patikimą stabdžių sistemos veikimą, svarbu palaikyti tinkamą stabdžių skysčio lygį ir būklę.
Stabdžių apkabos
Stabdžių apkabos yra prie kiekvieno rato ir yra atsakingos už stabdžių disko arba būgno prispaudimą, kad sulėtintų arba sustabdytų transporto priemonę.
Stabdžių trinkelės
Tai yra stabdžių sistemos dalis, kuri spaudžia stabdžių diskus, todėl transporto priemonė gali sulėtėti arba sustoti. Paprastai trinkelės yra pagamintos iš keramikos, metalo ar organinių junginių ir yra veikiamos trinties bei karščio, tad jas reikia periodiškai keisti.
Stabdžių diskai
Stabdžių diskai yra esminė transporto priemonės stabdžių sistemos dalis, kuri veikia kartu su stabdžių trinkelėmis, kad sulėtintų transporto priemonę. Kaip ir stabdžių trinkelės, stabdžių diskai laikui bėgant nusidėvi ir juos reikia periodiškai keisti. Jei stabdžių diskai tampa per ploni arba deformuoti, jie gali padidinti nelaimingų atsitikimų riziką.
Stabdžių būgnai
Stabdžių būgnai yra dažniausiai naudojami senesnėse ir kai kuriose sunkiosiose transporto priemonėse, pavyzdžiui, sunkvežimiuose ir autobusuose. Juose yra tam tikro tipo būgninių stabdžių sistemos, kurios kartu su stabdžių kaladėlėmis sulėtina arba stabdo transporto priemonę.
Dažniausi gedimai automobilio stabdžių sistemoje ir jų požymiai
Automobilio stabdžių sistemoje gali kilti įvairių gedimų, kurie gali turėti įtakos bendram automobilio veikimui ir saugumui. Kviečiame sužinoti dažniausiai pasitaikančias stabdžių sistemos problemas ir kaip jas laiku aptikti:
Susidėvėjusios stabdžių trinkelės
Laikui bėgant stabdžių trinkelės nusidėvi dėl trinties, o tai gali sumažinti jų efektyvumą lėtinant transporto priemonę. Girgždėjimas, cypimas, šlifavimo garsas, sumažėjęs stabdymo efektyvumas, stabdžių pedalo arba vairo vibracija bei vizualūs defektai, pavyzdžiui, trinkelės yra pažeistos 2–3 milimetrus, gali išduoti, kad atėjo laikas keisti šią detalę.
Iškreipti stabdžių diskai
Dėl šilumos kaupimosi ir netolygaus susidėvėjimo stabdžių diskai gali deformuotis, o tai gali sukelti netolygų stabdymą. Patikrinkite stabdžių diskus, jei pastebite bent vieną iš šių požymių: stabdžių pedalo arba vairo pulsavimas, stabdymo metu girdimas girgždėjimas, traškėjimas ar šlifavimas, ilgiau užtrunkantis stabdymas ir vizualūs pokyčiai, pavyzdžiui, ant stabdžių disko pastebimi grioveliai.
Nutekėjęs stabdžių skystis
Jei stabdžių sistemoje yra nuotėkis, gali sumažėti hidraulinis slėgis, todėl stabdžiai gali mažiau reaguoti arba net neveikti. Įspėjamieji ženklai apie nutekėjusį stabdžių skystį: stabdžių skysčio lygis pagrindinio cilindro bake yra žemas, minkštas stabdžių pedalas (lyg būtų susidarę oro tarpai), matomas nuotėkis aplink stabdžių linijas, apkabas, pagrindinį cilindrą ar po automobiliu.
Sugedęs stabdžių stiprintuvas
Sugedęs stabdžių stiprintuvas gali sumažinti stabdžių pedalo efektyvumą arba vairuotojui gali prireikti daugiau pastangų, kad nuspaustų stabdžius. Kietas stabdžių pedalas, šnypštimas stabdymo metu, uždelstas arba sumažėjęs stabdžių pedalo atsakas gali išduoti, jog reikėtų pasirūpinti stabdžių stiprintuvo veikla.
Susidėvėję arba pažeisti stabdžių vamzdeliai
Jei stabdžių vamzdeliai yra susidėvėję ar pažeisti korozijos, tuomet galima tikėtis stabdžių skysčio nutekėjimo, kuris pastebimai sumažina stabdymo efektyvumą. Šie ženklai parodo, jog verta atkreipti dėmesį į stabdžių vamzdelius: minkštas stabdžių pedalas, stabdžių skysčio nutekėjimas, sumažėjęs stabdymo efektyvumas, neįprasta stabdžių pedalo reakcija į spaudimą, pavyzdžiui, pulsavimas.
Taip pat galite susipažinti su bendrais gedimo požymiais, kurie gali identifikuoti, jog atėjo laikas atkreipti dėmesį į stabdžių sistemą:
Stabdžių sistema yra viena svarbiausių automobilio saugos savybių, kurią sudaro keli skirtingi komponentai, įskaitant stabdžių trinkeles, diskus ir būgnus. Visi šie komponentai laikui bėgant gali nusidevėti, tad įtarus stabdžių sistemos gedimą, nedvejokite ir kreipkites į kvalifikuotą specialistą – svarbiausia, kad visi gedimai būtų diagnozuoti laiku ir nedelsiant remontuojami, kad galėtumėte užtikrinti transporto priemonės ir joje esančių asmenų saugumą.
Informacija iš:
https://www.automobiliudalys24.lt/autodalys/stabdziai
https://manoservisas.lt/naujienos/stabdziu-gedimai-ir-6-apie-juos-ispejantys-pozymiai/