Spalio 4 dieną būrys ukmergiškių šventiškai paminėjo Sukinių piliakalnio tvarkymo darbų pabaigą. Rajono savivaldybės meras Vydas Paknys padėkojo visiems, kurių pastangomis gražėja Ukmergės kraštas ir perkirpo pabaigtuvių juostelę. Sukinių piliakalnis – vienas didžiausių mūsų krašte. Jis stūkso Pabaisko seniūnijoje, netoli Sukinių kaimo, apjuostas Šventosios ir Žuvintės upėmis.
Piliakalnis turėjo gynybinę paskirtį. Pagal radinius jis datuotinas II tūkstantmečio po K. pradžiai. Šlaitai statūs, siekia 30 metrų. Prieš I pasaulinį karą pylimo viršuje kasant duobę buvo aptikta plytų ir glazūruotų koklių, molyje matyti deginimo žymių. Aikštelėje tyrimų metu rastas 0,9 m storio kultūrinis sluoksnis, žiestosios keramikos, akmenų grindinys. Piliakalnio šiaurinėje papėdėje rasta senovinės gyvenvietės pėdsakų.
Sukinių piliakalnį supa tokie įdomūs kaimynai, kaip akmuo Mokas – ketvirtas tarp didžiausių Lietuvos riedulių, valstybės saugomas Šaltupio akmuo, „bedugnis“ Žuvintės šaltinis. Šias vietoves poilsiui renkasi ir turistai, ir vietos gyventojai.
Kadangi Sukinių piliakalnis buvo sunkiai privažiuojamas, apaugęs menkaverčiais krūmokšniais, buvo nuspręsta jį sutvarkyti ir pritaikyti lankymui. 2012 m. vasarą Ukmergės rajono savivaldybės administracija, pasirašiusi finansavimo sutartį su Nacionaline mokėjimo agentūra ir Visuomenine organizacija „Ukmergės rajono VVG“, pradėjo projekto „Sukinių piliakalnio ir šalia esančios teritorijos sutvarkymas bei pritaikymas lankymui“ įgyvendinimą. Į piliakalnio tvarkymo darbus aktyviai įsijungė ir Pabaisko kaimo bendruomenė bei Pabaisko seniūnijos seniūnas.
Piliakalnyje ir jo papėdėje buvo išgenėti krūmynai, nušienauta žolė. Įrengtos pakelės rodyklės. Nutiestas naujas žvyro kelias su pralaida per miško upelį. Įrengta poilsio aikštelė su informaciniu stendu, suoliukais, šiukšliadėže.
Sukinių piliakalnis tapo jaukiu poilsio ir istorinės pažinties kampeliu miško apsuptyje.
Kultūros ir viešųjų ryšių skyriaus vyr. specialistė Violeta Širmenė
ukmerge.lt