Kas gi nesvajoja apie atostogas prie šiltos ir vaizdingos jūros. Poilsis, maudynės vandenyje. Antalijoje, Turkijos kurorte prie Viduržemio jūros, net ir žiemos mėnesiais temperatūra tik nedaug nukrinta žemiau 20 laipsnių šilumos. Tiesa, kažin ar verta kelionę planuoti liepos ir rugpjūčio mėnesiui, nes gali tiesiog nesinorėti išlipti iš vandens. Vasaros mėnesiais čia beveik visada laikosi daugiau nei 30 laipsnių karštis.
Pati Antalija yra didelis kurortinis miestas, vienas populiariausių prie Viduržemio jūros. Jame, sakoma, apsilanko trečdalis visų į Turkiją atvykstančių turistų. Vietinių gyventojų Antalijoje yra milijonas.
Jeigu renkatės atostogoms Turkiją, kelionės metu galbūt nesinorės tik pasyvaus poilsio. Ši šalis turi tikrai ilgą ir turtingą istoriją, nepakartojamus, unikalius gamtovaizdžius, šiltus ir draugiškus žmones, gardų maistą. Verta būtų susipažinti su įdomesnėmis lankytinomis vietomis pačioje Antalijoje ir jos apylinkėse.
Antalijos muziejus
Tai vienas įspūdingiausių Turkijos muziejų. Jame eksponuojama viskas nuo priešistorinių laikų iki Turkijos Respublikos. Muziejuje verta nusisamdyti gidą, kuris išsamiai papasakos apie eksponatus. Beje, galima užsisakyti ir visos dienos apžvalginę ekskursiją po Antaliją aplankant šį muziejų. Ypač įspūdinga yra Dievų galerija, kur eksponuojamos dievų skulptūros iš II amžiaus, rastos Perge.
Senamiestis Kaleici
Pakeliui į Antalijos senamiestį verta užsukti apžiūrėti Arbatos sodų. Jie yra ant miesto įtvirtinimo sienų ir čia atsiveria puikus vaizdas į uostą. Pamatysite ir miesto simboliu laikomą rantytą rausvų plytų minaretą Yivil iš XIII amžiaus, laikrodžio bokštą, Mahmedo Pašos mečetę. Nuo imperatoriaus Adriano vartų prasideda senamiestis, čia vadinamas Kaleici. Neįtikėtina, bet patys trijų arkų vartai iš marmuro pastatyti 130 mūsų eros metais, kai Romos imperatorius Adrianas lankėsi Antalijoje. Taigi, vartai stovi jau beveik du tūkstančius metų.
Kaleici kvartalų gatvelės siauros ir susipynę, kai kurie namai čia tiesiog balkonais liečiasi vienas su kitu. Kai kuriuose kiemuose galima pamatyti augančius sulaukėjusius citrusinius vaismedžius. Senamiestyje yra ir vadinamas „nulūžęs“ Kesik minaretas šalia apgriuvusios mečetės. Verta nueiti iki miestą saugojusio Hidirliko gynybinio bokšto, kuris yra ant skardžio į jūrą, ir pasigerėti atsiveriančiais vaizdais ne tik į miestą, jūros įlanką, bet ir į netoliese esančius Tauro kalnus.
Dudeno kriokliai
Jie prasideda parke Kursunlu, kur turi kelis nuokryčius ir baigiasi 40 metrų aukščio kriokliu, kuriuo upės vandenys krenta tiesiai į Viduržemio jūrą. Įspūdingas vaizdas ir unikalus, nes labai maža yra upių, kuriuos prieš įsiliedamos į jūrą nesudarytų deltos, o kristų tiesiai kriokliu. Visa Dudeno upė yra dėmesio vertas karstinis reiškinys. Tekėdama ji vietomis „prapuola“ po žeme, pavyzdžiui, turi tokią net 14 kilometrų ilgio atkarpą.
Senasis Pergas
Jei jau pasirinkote keliones į Antaliją, verta vienai dienai išsiruošti už miesto ir aplankyti antikinį miestą Pergą, esantį už 16 kilometrų. Tai buvęs nemažas, klestintis romėnų laikų miestas. Jame yra išlikęs stadionas, talpinęs iki 12 tūkstančių žiūrovų, susirinkusių žiūrėti laukinių žvėrių kautynių. Iškilę du helenistiniai bokštai žymi plačios kolonados pradžią. Ši kolonada vedė iki vandenų nimfų garbinimo vietos, esančios šalia romėniškų pirčių. Pergas yra gražioje kalnuotoje vietovėje, bet jei nenorite vien tik grožėtis gamtos vaizdais ir griuvėsiais, menančiais netgi bronzos amžių, o pageidaujate išgirsti ir šio miesto istoriją, verta čia atvažiuoti kartu su gidu. Beje, Pergas yra paminėtas Biblijoje, jame du kartus lankėsi apaštalas Paulius, o IV amžiuje, valdant imperatoriui Konstantinui, jis buvo svarbus krikščionybės centras.
Aspendos romėnų teatras
Nuvažiavus iki Pergos, verta kelionę pratęsti dar beveik 30 kilometrų į rytus ir aplankyti didžiausią ir geriausiai išsilaikiusį antikinį Aspendos teatrą. Tai didžiulis, penkiolikai tūkstančių žiūrovų skirtas amfiteatras po atviru dangumi, su gerai išsilaikiusiomis užkulisių patalpomis. Osmanų imperijos laikais čia buvo įkurtas karavansarajus ir apsistodavo pro šalį keliaujantys pirkliai. Pastatas buvo prižiūrimas, dėl to puikiai išsilaikė. Šalia buvusiame Aspendos mieste buvo atrasti pirmieji senųjų monetų lobiai.
Mūsų dienomis Aspendos amfiteatre kasmet birželio mėnesį rengiamas Tarptautinis operos ir baleto festivalis. O į prieš kelis metus čia surengtą turkiškų imtynių ir dainų festivalį susirinko rekordinis žmonių skaičius – jų Aspendos amfiteatre tilpo netgi 40 tūkstančių.
Aspendoje yra ir gerai išsilaikiusi romėnų akveduko atkarpa. Jos ilgis 880 metrų, aukštis – 15 metrų. Kalkakmenyje išskaptuotais vamzdžiais vanduo buvo gabenamas į miestą, stovėjo keli vandenį pakeliantys bokštai. Netoli yra ir Seljuko tiltas per upę, naudojamas nuo XIII amžiaus. Užvažiavus ant jo matosi ir senojo romėnų tilto liekanos, kuris buvo iškeltas į 9 metrų aukštį, kad pro jį galėtų praplaukti laivai iš jūros.
Išsiruošus į apžvalginę ekskursiją iš Antalijos, per vieną dieną galima patogiai apžiūrėti ir Pergą, ir Aspendą. Vietinėse kelionių agentūrose visos dienos išvyka su gidu ir transportu kainuoja apie 50 eurų. Panašiai kainuos ir pilnos dienos apžvalginė ekskursija pačiame Antalijos mieste.
Sezono metu iš Lietuvos galima rinktis tiesiogines keliones lėktuvu į Antaliją. Vykdomi specialūs užsakomieji skrydžiai perkant kartu su nakvyne viešbutyje. Oro uostas yra pačiame Antalijos mieste, tad ir važiuoti iki viešbučio nebus toli.