Patvirtinta Ukmergės rajono istorinio ir kultūrinio paveldo objektų, žymių kraštiečių atminimo įamžinimo programa 2011-2020 metams. Į šią programą įtraukti istorinio ir kultūrinio paveldo objektai, svarbūs istoriniai įvykiai, žymūs žmonės, susiję su rajonu, Vyčio kryžiaus kavalieriai, slaptų lietuviškų mokyklų mokytojai bei knygnešiai. Viso – 77 objektai. Apie šią programą kalbamės su savivaldybės Kultūros skyriaus vedėju Juliumi Zarecku.
Ši programa sudaryta, nes ją numatė 2007-2013 metų Kultūros raidos gairės. Ši programa parengta, remiantis Vlado Šlaito viešosios bibliotekos, Kraštotyros muziejaus ir Kultūros centro specialistų siūlymais. Programos projektas internetinės žiniasklaidos pagalba buvo pristatytas rajono visuomenei, svarstytas Ukmergės rajono kultūros taryboje, su juo supažindintos seniūnijos ir rajono kaimų bendruomenės. Atsižvelgiant į gautas pastabas ir pasiūlymus projektas buvo koreguotas.
Konkretūs įamžinimo būdai bus apsprendžiami Kultūros taryboje, derinami su savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriumi, paminklotvarka ir kitomis institucijomis. Planuojama ant pastatų kabinti paminklines, informacines lentas, Vyčio kryžiaus kavalieriams atminti bus sukurtas atminimo ženklas. Gali būti statomi paminkliniai akmenys, kryžiai, koplytstulpiai. Programos įgyvendinimas priklausys nuo savivaldybės skiriamų lėšų.
Paklaustas, kodėl šioje programoje nėra šiuolaikinės istorijos, pavyzdžiui, Sąjūdžio laikų paminėjimo, J. Zareckas atsakė, kad programos nuostatuose yra paminėta, kad didesnis dėmesys bus skiriamas iki šiol nepaminėtiems, mažai žinomiems žmonėms. Pokario laikų žmonių tam tikras įamžinimas jau yra. Tuo užsiima ir politkaliniai, ir tremtiniai. Kitą vertus, šią programą galima papildyti. Šia programa didesnis dėmesys kreiptas į objektus ir žmones, kurie, ko gero, nebus niekaip paminėti. Bandyta atkreipti dėmesį į asmenybes labiau „nutolusias“ laiko atžvilgiu.
Programos įgyvendinimas, pasak vedėjo, bus neakivaizdus istorijos mokymas. Kaip pavyzdį J. Zareckas paminėjo paminklinę lentą, pakabintą ant namo, kuriame gyveno pirmasis Ukmergės burmistras Boleslovas Dirmantas. Tai lemia, kad nors kažkiek ukmergiškių prisimena šį žmogų.
Su visa rajono istorinio ir kultūrinio paveldo objektų, žymių kraštiečių atminimo įamžinimo programa 2011-2020 metams galima susipažinti čia.
vilkmerge.lt
Pagrindinėje nuotraukoje: Šiame pastate mokykla veikia nuo XIX a. vidurio