Pradinis Verslas Rėmėjų medžiaga Ar kombikormas tinkamas pasirinkimas tvartiniu laikotarpiu?

Ar kombikormas tinkamas pasirinkimas tvartiniu laikotarpiu?

0

Orai vėsta, tad ūkininkai ruošiasi tvartiniam laikotarpiui. Juo siekiama išlaikyti aukštą karvių produktyvumą ir gerą sveikatą, todėl galvijų mityba yra itin svarbi. Pašarai karvėms (kombikormas) turi būti parenkami atsižvelgiant į jo sudėtį, maistinę vertę, gyvūno sunaudojamą energiją ir kt. Prasti pašarai gyvulius silpnina, mažina karvių produktyvumą, tad aptarkime, kaip tvartiniu laikotarpiu maitinant galvijus išvengti brangiai kainuojančių klaidų.

Subalansuotas racionas

Nors ištisus metus galvijų raciono pagrindą sudaro žoliniai pašarai, svarbu atsižvelgti į tai, kad tvartiniu laikotarpiu naudojama ne šviežia žolė, o silosas, šienas, šiaudai ar kombikormas pasižymi skirtinga maistine verte. Dėl to svarbu, kad pašarai karvėms (kombikormas ir kt.) būtų subalansuoti ir patenkintų jų organizmo poreikius.

Jei konservuoti pašarai yra tinkamai paruošti, juose išlieka gana daug maistinių medžiagų, tačiau jie vis dėlto negali prilygti šviežiai žolei savo maistingumu. Dėl to kombinuotieji pašarai karvėms (kombikormas) yra geresnis pasirinkimas, užtikrinantis pilnavertę gyvulio mitybą. Taip pat nepamirškite, kad racioną būtina subalansuoti periodiškai, nuolat koreguojant mitybą. Nauji pašarai turėtų būti įvedami palengva, laipsniškai.

Į ką reikia atsižvelgti sudarant melžiamų karvių racioną?

Tvartiniu laikotarpiu svarbu užtikrinti, kad karvė gautų tiek maistinių medžiagų, kiek jų reikia jos organizmo gyvybiniams poreikiams patenkinti ir pieno sintezei. Šiltuoju metų laiku, kai karvės laisvai ganosi, jos pačios instinktyviai reguliuoja savo racioną, o žiemą tuo turi pasirūpinti ūkininkai. Gauti pakankamai energijos, mineralų, vitaminų ir baltymų padeda kombinuotieji pašarai karvėms (kombikormas), kuriuose yra koncentruotas kiekis maistinių medžiagų.

Per mažas medžiagų kiekis neigiamai veikia karvių sveikatą ir produktyvumą, tačiau taip pat neigiamos įtakos turi ir pernelyg didelis kiekis. Dėl to geriausia skirstyti karves į grupes pagal laktacijos periodą ir, atsižvelgiant į rekomendacijas, suplanuoti skirtingą jų racioną.

Tvartiniu laikotarpiu karvių raciono pagrindą sudaro vadinamieji stambieji pašarai, o kombinuoti pašarai karvėms (kombikormas) yra duodami papildomai, atsižvelgiant į stambiųjų pašarų maistinę vertę ir kokybę. Tai padeda subalansuoti karvių mitybą ir palaikyti jų produktyvumą.

Kaip apskaičiuoti energijos poreikį?

Pašarų energetinė vertė yra patogus rodiklis, kai reikia įvertinti, kokie pašarai karvėms yra reikalingi ir kaip juos dozuoti. Energija reikalinga ne tik karvių gyvybiniams procesams, bet ir pieno sintezei, vaisiaus augimui, jaunos karvės turi prisiauginti masės. Internete ir knygose galima rasti įvairių lentelių, kuriose pateikiami vidutiniai kiekiai, tačiau geriausia dėl bandos mitybos pasitarti su specialistu. Jis padės įvertinti, kokia yra per vasarą paruoštų stambiųjų pašarų kokybę, patars, kokie kombinuotieji pašarai (kombikormas) karvėms yra tinkamiausias.

Svarbu prisiminti, kad melžiamos karvės yra jautrios mitybai – tai parodo jų produktyvumas. Be to, joks ūkininkas nenori turėti pernelyg didelių išlaidų, nes tai kenkia ūkio pelningumui. Būtent todėl visada geriausia ne eksperimentuoti, o pasikliauti profesionalų nurodymais.

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia