Lietuvos policija dalyvauja Europos Sąjungos mastu organizuojamoje tarptautinėje priemonėje, kuri skirta nusiklatimų, susijusių su prekyba žmonėmis, ypač nepilnamečių ir vaikų, išaiškinimui, prevencijai ir kontrolei.
Spalio 9-13 dienomis Vilniaus apkritis vyriausiojo policijos komisariato Ukmergės rajono policijos komisariato pareigūnai organizavo tikslinius susitikimu su gyventojais. Pareigūnai lankėsi mokyklose, seniūnijose, vaikų globos namuose, socialinės rizikos šeimose. Bendravo su tėvais ir vaikais, pabėgti linkusiais nepilnamečiais. Susitikimų metu pasakojo apie prekybos žmonėmis atvejus, paaiškino, kokios naudojamos verbavimo schemos, dalijo informacinę medžiagą.
Susitikimų su Ukmergės miesto ir rajono gyventojais metu nebuvo nustatyta galimų prekybos žmonėmis atvejų, vis dėlto atkreiptinas dėmsys, kad tokio pobūdžio nusikaltimai pakliūva į pelningiausių pasaulio nusikaltimų trejetuką. Naujausiais duomenimis, 40 milijonų žmonių yra tapę prekybos žmonėmis aukomis. 71 procentas jų – moterys, kone visos jų – sekso industrijos aukos.
Prekyba žmonėmis, neatsiejama nuo šiuolaikinės vergijos ir yra glaudžiai susijusi su tarptautinės migracijos procesais. Šie nusikaltimai įgauna vis naujų formų: šalia seksualinio išnaudojimo, priverstinio darbo, prekybos žmonių organais, į nusikaltimus įtraukiami ir nepilnamečiai (vagystės, narkotikų prekyba), žmonių kontrabanda, taip pat ES šalių piliečių fiktyvios – išnaudojančios santuokos su ne ES šalių piliečiais.
Auka gali būti verbuojama tiesiogiai, internetu (pokalbių svetainėse, žaidimų svetainėse), įvairiais skelbimais, siūlančiais susipažinti ar gauti gerą uždarbį… Būna atvejų, kai verbuotojas apsimeta įsimylėjęs auką, siūlo kartu gyventi, vėliau pradeda taikyti prievartą, išnaudoti. Kita situacija – žadamas kvalifikuotas, gerai apmokamas darbas užsienyje, nepaisant, kad asmuo net neturi šiam darbui būtino išsilavinimo arba nemoka užsienio kalbos… Moterys ir mergaitės paprastai verbuojamos seksualiniam išnaudojimui, lengviems darbams, fiktyviai arba priverstinei santuokai, vyrai ir berniukai – sunkiems fiziniams darbams, nusikalstamoms veikoms vykdyti. Pažeidžiamiausi yra asmenys, ieškantys darbo kitose šalyse, nelegalūs migrantai, vaikai augantys socialinės rizikos ar socialiai pažeidžiamose šeimose, taip pat asmenys turintys priklausomybę alkoholiui, narkotinėms ar psichotropinėms medžiagoms.
Apie galimus prekybos žmonėmis atvejus pranešti galima Lietuvos policijos pasitikėjimo telefonu +370 5 2725372.
Ukmergės policijos informacija