Gimnazijos Basafizikų būrelis, vadovaujamas mokytojos Marinos Aukštuolienės, rudenį įsijungė į Kauno technologijos universiteto (KTU) organizuotą projektą-konkursą Lietuvos moksleiviams apie mokslą ir technologijas „Iššūkis mokyklai/2“. Tai komandinio darbo principu paremtas mokslinis konkursas, kur mokiniai turi priimti kitų komandų mestus iššūkius ir mesti atsakomąjį iššūkį. Pagrindinė sąlyga – ir iššūkis, ir jo priėmimas (užduoties atlikimas) turi būti nufilmuoti.
Gimnazistai Basafizikai priėmė ir metė 3 iššūkius. To užteko, kad laimėtų šį konkursą. Su visais trimis iššūkiais gimnazistai susidoroja gana lengvai – įrodė, kad aliejus maišosi su vandeniu, kad popieriaus neperlenksi daugiau nei 7 kartus, ir, kad sukant kibirą, vanduo iš jo neišbėga. Gimnazistai savo mestuose iššūkiuose prašė paaiškinti, kodėl arbatos maišelis prieš sudegdamas pakyla į viršų, iškepti popkorną, naudojant telefonus, įrodyti, kad šalta liepsna egzistuoja. Basafizikų suformuluotus iššūkius kitų mokyklų komandoms įveikti sekėsi kiek sunkiau – trečiojo Basafizikų iššūkio nepriėmė nė viena komanda.
Mokinių darbą vertino komisija, kurią sudarė mokslininkai, studentai, o taip pat visuomenė – viena iš galimybių laimėti konkurse – surinkti daugiausiai paspaudimų „patinka“.
Basafizikai sulaukė palaikymo iš visų grupių – visuomenės ir komisijos narių. Gimnazistų darbai buvo įvertinti kaip mokslinio tiriamojo pobūdžio ir todėl teisingiausiai atspindėję konkurso esmę.
Kovo 5 dieną pasveikinti Basafizikus atvyko KTU studentų atstovybės nariai. Mokiniams įteikti projekto rėmėjų prizai: istorinės knygos, ausinukai, rašikliai, vitaminai ir didelis tortas. O pagrindinis prizas jų dar laukia – tai ekskursija po Kauną, įvairias įmones, KTU ir jo erdves, ir bilietai į Kauno nacionalinio dramos teatro spektaklį.
Nors gebėjimas dirbti komandoje vertinamas visose gyvenimo srityse ir yra ypač akcentuojamas karjeros specialistų, ją moksleiviai ugdo ne pamokose, o popamokinėje veikloje.
„Projektas yra naudingas vystant gimnazistų fantaziją, kūrybinį mąstymą, iškalbą, bendravimą, bendradarbiavimo įgūdžius ir begalę kitų savybių, kurias kartais prislopina akademinis mokymas, mokymasis. Filmuojant emocijos liejosi per kraštus, o noras nugalėti buvo neapsakomas“ – sakė Basafizikų vadovė ir mokytoja Marina Aukštuolienė.
Sveikiname Basafizikus ir linkime jiems dar daug iššūkių!
Kristina Krivickienė
Ukmergės Jono Basanavičiaus gimnazijos
Direktoriaus pavaduotoja papildomajam ugdymui