Ukmergės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras 2014 m. rugsėjo mėnesį Ukmergės rajono mokyklose vykdė akciją ,,Kiek sveria tavo kuprinė?“. Akcijos metu buvo sveriamos 4-6 klasių mokinių kuprines.
Šios akcijos tikslas buvo įvertinti 4-6 klasių mokinių nešiojamų kuprinių svorį, kuprinės tipą ir kuprinės nešiojimo būdą, siekiant išvengti vaikų laikysenos sutrikimų dėl per didelio kuprinių svorio.
Pagal literatūros duomenis, įvairių šalių gydytojai 11–12 metų vaikams rekomenduoja nešti ne sunkesnę kaip 10 proc. savo svorio kuprinę, kuri turi būti su dviem diržais ir nešama taisyklingai užsidėjus ant pečių. Kai kurių šalių mokslininkų duomenimis, kasdieninis nešiojimas sunkesnės kaip 15 proc. savo svorio kuprinės gali būti traktuojamas kaip rizikos veiksnys, darantis įtaką moksleivio nugaros skausmams ar kitiems stuburo pakenkimams atsirasti.
Akcijos metu buvo pasvertos 630 mokinių kuprinių. Tyrimo rezultatai parodė, kad 61,3 proc. mokinių tikrinimo dieną mokyklinė kuprinė svėrė iki 10 proc. moksleivio svorio, t.y. tiek, kiek rekomenduoja gydytojai, 4,9 proc. mokinių kuprinių svėrė daugiau kaip 15 proc. jų svorio. Tyrimo metu pastebėta, kad tų mokinių, kurių kuprinės svėrė daugiau, pagrindinė priežastis yra daiktai, kurie nesusiję su mokymo procesu (daugumoje gaivieji gėrimai, užkandžiai, literatūros knygos, užklasinės veiklos priemonės, enciklopediniai leidiniai, kurie taip pat nesusiję su mokymusi ir reikalingomis priemonėmis). Pastebėta, kad daugiau berniukų, nei mergaičių kuprinių svoris yra didesnis.
Reikalavimai mokyklinėms kuprinėms išdėstyti Lietuvos higienos normoje HN 41:2003 „Mokyklinės prekės” (Žin., 2003, Nr. 94-4261), kurioje pažymima, kad draudžiama gamintojui kuprinę vadinti mokykline kuprine, jei ji neatitinka mokyklinei kuprinei keliamų reikalavimų. Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai, jos turi būti gaminamos su reguliuojamo ilgio diržais, ne trumpesniais kaip 70 cm. Diržų ilgis turi reguliuotis, kad užsivilkus paltą ar striukę juos būtų galima pailginti, o orams atšilus – sutrumpinti. Tada ji tvirtai priglunda prie nugaros ir neleidžia vaikui kūprintis. Diržai 40–45 cm atstumu nuo tvirtinimo vietos turi būti ne siauresni kaip 3,5–4,0 cm, kitoje dalyje – 2,0–2,5 cm. Tuščia kuprinė pradinių klasių moksleiviams turi sverti ne daugiau kaip 700 g, vyresniųjų klasių moksleiviams – ne daugiau kaip 1000 g.
Vis dėlto matoma, kad didžioji dalis mokinių yra linkę nešioti kuprinę ant vieno peties ar rankoje, o tai viena iš pagrindinių priežasčių, kuri daro įtaka besiformuojančiai netaisyklingai laikysenai.
Rekomendacijos:
• Į mokyklą daiktus neštis tik mokyklinėje kuprinėje.
• Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau moksleivio juosmens.
• Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. moksleivio kūno svorio.
• Didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 proc. moksleivio kūno svorio.
• Kuprinėje turi būti tik tą dieną reikalingi daiktai.
• Mokytojai turėtų aiškiai pasakyti, ką reikia atsinešti kitai pamokai.
• Nešant kuprinę, visada užsidėti diržus ant abiejų pečių, diržai turi būti nei per daug suveržti, nei per daug laisvi.
• Mokinių tėveliai turėtų atkreipti dėmesį į vaiko kuprinės turinį ir pakontroliuoti ką vaikas nešasi kiekvieną dieną.
D.Širvytė, visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė