Valstybinės augalininkystės tarnybos rekomendacijos ūkininkams dėl žieminių javų sėjos

    0

    kv

    Vėl ruduo, laikas sėti žieminius javus. Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Tarnyba) specialistų patarimai padės ūkininkams pasirinkti tinkamus laukus sėjai, paskatins įsigyti sertifikuotą, geros kokybės sėklą ir kitais metais gauti gerą derlių.

    Žieminiai kviečiai sėjami humuso turtingose, nerūgščiose (pH daugiau nei 5,5) žemėse. Tręšiama 400–500 kg ha-1 kompleksinėmis trąšomis rudenį. Žieminių kviečių sėjama 4,6 mln. daigių sėklų į hektarą. Sėjos terminai – rugsėjo 5–30 d., atsižvelgiant į regiono klimatą. Sėti į gerai susigulėjusią, nepiktžolėtą, gerai paruoštą žemę. Sėklos įterpimo gylis – 3–5 cm, lengvesnėse ir sausesnėse žemėse sėjama giliau. Vegetacijos metu žieminiai kviečiai purškiami pagal poreikį fungicidais (apie 2 kartus), herbicidais ir insekticidais.

    Žieminiai rugiai auga mažiau derlingose, lengvesnėse smėlinėse dirvose. Gali augti dirvose, kurių pH 4–5. Tręšiama 300–400 kg ha-1 kompleksinėmis trąšomis rudenį Sėjamųjų rugių nehibridinių veislių sėjama 5,5, sėjamųjų hibridinių rugių – 2,5 mln. daigių sėklų į hektarą. Sėjos terminai – rugpjūčio 25–rugsėjo 15 d., atsižvelgiant į regiono klimatą. Skirtingai nei kviečiai, rugiai mėgsta purią žemę. Sėkla turi būti įterpta negiliai: sunkiose ir drėgnose dirvose 2–3 cm, o lengvose ir sausose 3–4 cm.

    Žieminiai kvietrugiai yra tipingi vidutinio našumo dirvų augalai. Sunkiau auga žemo humusingumo sunkesnės sudėties dirvose. Tręšiama 300–400 kg ha-1 kompleksinėmis trąšomis rudenį. Žieminių kvietrugių sėjama – 5 mln. daigių sėklų į hektarą. Žieminiai kvietrugiai – ankstyvos sėjos augalai, optimalus sėjos laikas –  rugsėjo 5–15 d. Kvietrugiai sėjami ne mažesniu kaip 4 cm gyliu.

    Tarnyba taip pat informuoja, kad rinkai gali būti tiekiama: tik sertifikuota javų, runkelių, grikių sėkla; aliejinių ir pluoštinių, pašarinių augalų sertifikuota ar patvirtinta komercinės kategorijos sėkla; daržo augalų – tik sertifikuota ar patvirtinta kaip standartinės kategorijos sėkla. Be to, tiekiama rinkai sėkla turi būti paženklinta.

    Sertifikuota sėkla ruošiama ir laikoma siuntomis. Kiekvienai siuntai yra išduodamas Sėklos sertifikatas. Sėklos pakuotės paženklinamos oficialios institucijos etiketėmis. Pvz., kai sėkla išauginta ir sertifikuota Lietuvoje, Tarnyba tokiai sėklai išduoda Sėklos sertifikatą, o kiekvieną fasuotę paženklina oficialiomis Tarnybos etiketėmis. Kai sėkla išauginta ir sertifikuota kitoje Europos Sąjungos valstybėje – tos šalies atsakingos (įgaliotos) institucijos išduotais kokybę patvirtinančiais dokumentais ir etiketėmis.

    Sėklos sertifikatas išduodamas tik sėklų siuntai, sudarytai iš augalų sėklos, kurios veislė įrašyta į Nacionalinį augalų veislių sąrašą, Bendrąjį žemės ūkio augalų rūšių veislių katalogą arba į Bendrąjį daržovių katalogą, o sėklos kokybė atitinka visus nustatytus reikalavimus.

    Tiekiamos rinkai sėklinių bulvių superelitinės, elitinės ir sertifikuotos kategorijų fasuotės ar konteineriai turi būti paženklinti oficialiosiomis etiketėmis – augalo pasais. Jeigu naudojama pakabinamoji etiketė, visais atvejais ji pritvirtinama sutvirtinant oficialiąja plomba, o jei naudojamos lipnios etiketės, fasuotės turi būti oficialiai plombuotos.

    Sėklos kategoriją liudija ir sėklos fasuotės etiketės (etiketės – augalo paso) spalva:

        superelitinę (A) – balta su violetine įžambiai einančia juosta,

        elitinę (B) bei bulvių E1, E2, E3 klasių – balta;

        sertifikuotą – C, C1 bei bulvių A ir B klasių – mėlyna;

        sertifikuotą – C2 ir C3 – raudona;

        standartinę – tamsiai geltona;

        komercinę – ruda;

        sertifikuoto veislių derinio – mėlyna su žalia įžambiai einančia juosta;

        sėklos mišinių – žalia.

    Tiekti rinkai savo ūkiuose išaugintą sėklą, kuri nebuvo sertifikuota ar pripažinta kaip standartinės ar komercinės kategorijos sėkla, negalima. Tokią sėklą galima naudoti tik savo ūkio reikmėms.

    Informaciją apie registruotus beicus, skirtus žieminių javų sėklai beicuoti, galima rasti adresu:  http://www.vatzum.lt/uploads/documents/beicai.pdf.

    zum.lt

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia