Atostogaudami vieni guli paplūdimyje, kiti dienas leidžia prie televizoriaus. Tačiau atostogas galima praleisti ir turiningai. Egidijus Darulis ne tik Ukmergėje, bet ir šalyje žinomas kaip dambrelio virtuozas, pasakojo, kad visas jo atostogų mėnuo buvo praleistas, skleidžiant po Lietuvą dambrelio „virusą“.
Įspūdingiausias jo susitikimas įvyko Šiauliuose. Ten pas žinomą Lietuvoje autentiškų tautinių instrumentų meistrą Alvydą Martinaitį menininkas planavo įsigyti kankles, kurių tuo metu meistras buvo padaręs įvairių. Kankles E. Darulis nusipirko, o A. Martinaitis pajuokavo, kad iki šiol jis pažinojo tik tris vyrus grojančius kanklėmis, dabar bus keturi.
Ten ukmergiškio laukė įdomi pažintis su norvegu, etnomuzikologijos daktaru, parašiusiu pasaulio dambrelio istoriją, Gjermund Kolltveit. Jis dar ir Eurovizijos nugalėtojo Aleksandro Rybako smuiko mokytojas. G. Kolltveit žmona Ann Turi Ford buvo A. Rybako atstovė spaudai.
Susitikęs su svečiu E. Darulis tikslinosi ar viską gerai žino apie dambrelį, nes norvegas, rinkdamas medžiagą buvo nuvykęs net į Kiniją, kurioje rastas seniausias dambrelio piešinys. Bet, pasak norvego, kinai nors ir žino, kad šis instrumentas labai senas, bet nemato reikalo gilintis į jo istoriją, nes tai, neva, nesusiję su jų nacionaliniu kultūros paveldu. Svečias apie Latvijos, Estijos dambrelio šiandieninį renesansą girdėjęs, bet apie Lietuvos – ne. Jis stebėjosi, kad lietuviai netyrinėjo dambrelio istorijos, o tik nurodydavo jo amžių. Beje, panašiai ir visoje Europoje.
E. Darulis ir svečias apsikeitė turima informacija ir kontaktais. Ukmergiškis įteikė savo paruoštą lietuviško dambrelio istoriją, svečias – savo doktorantinį darbą. Ukmergiškis sulaukė pažado, kad jis kitais metais bus pakviestas į Norvegijoje vyksiantį kasmetinį autentiškos dambrelio muzikos festivalį.
Vilniuje „Rockmergės“ klubo pristatyme „Artistų kiemelyje“, grojo ir E. Darulis. Šį koncertą, norėdamas paklausyti kaip skamba dambrelis, stebėjo ir G. Kolltveit. Vėliau E. Darulis repetavo su perkusininkais, dalyvavo festivalyje „Mėnuo Juodaragis“ Zaraso saloje.
vilkmerge.lt