Visoje Vilniaus apskrityje balandžio 4 d. prasidėjusi prevencinė priemonė „Florijonas 2011“ tęsis iki gegužės 3 d. Jos tikslas – užkirsti kelią neteisėtam pavasarinės žolės ir įvairių atliekų deginimui.
Aptarti numatomas bendras priemones Vilniaus apskrities VPK Ukmergės rajono policijos komisariate buvo susirinkę policijos, Ukmergės miškų urėdijos, Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Ukmergės rajono agentūros ir Ukmergės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atstovai.
Susirinkime dalyvavę Policijos komisariato viršininko pavaduotojas Aidas Dutkus, Prevencinio poskyrio viršininkas Vladas Butkus, urėdas Vigantas Kraujalis, aplinkos apsaugos departamento Ukmergės rajono agentūros vyresnysis specialistas Dalius Bielskis bei Ukmergės PGT viršininko pavaduotojas Dainius Vyšniauskas nutarė vykdyti bendrus reidus, kuriuose dalyvausiantys policijos pareigūnai, aplinkosaugininkai ir miškininkai važinės po rajoną bei miestą, tikslu nustatyti neleistinus šiukšlių ir žolės deginimo atvejus.
Pasitarimo metu numatyta informacijos pasikeitimo bei akcijos rezultatų apibendrinimo tvarka. Nutarta, kad Ukmergės PGT apie žolės deginimo atvejus informuos policiją ir aplinkosaugą, kurie imsis priemonių nustatyti kaltininkus ar žemės, kurioje kilo gaisras, savininkus. Nuo balandžio 4 iki 10 d. ugniagesiai 7 kartus buvo išvykę gesinti ugnies atvirose teritorijose, kurių metu išdegė virš 9 ha pernykštės žolės.
Policijos pareigūnai ne tik aktyviai dalyvaus bendrose priemonėse, bet ir atliks šviečiamojo pobūdžio darbą. Gyventojams apylinkių inspektoriai dalins atmintines, kuriose išdėstyti Aplinkos apsaugos departamento reikalavimai deginant sausą žolę, nendres, šiaudus bei laukininkystės ir daržininkystės atliekas.
Primename:
Sausą žolę, nendres, nukritusius medžių lapus, šiaudus, laukininkystės ir daržininkystės augalinės kilmės atliekas lauko sąlygomis leidžiama deginti tik sugrėbtas (surinktas) į krūvas, kai nėra galimybių jų kompostuoti ar kitaip panaudoti, ne arčiau kaip 30 m nuo pastatų. Jų deginimas turi būti nuolat stebimas, o jį baigus, smilkstančią ugniavietę privaloma užgesinti užpilant vandeniu, smėliu ir pan.
Draudžiama deginti ražienas, taip pat nenupjautas ir nesugrėbtas (nesurinktas): žolę, nendres, javus ir kitas žemės ūkio kultūras. Draudžiama sugrėbtas (surinktas) žolės, nendrių, nukritusių medžių lapų, šiaudų, laukininkystės ir daržininkystės augalinės kilmės atliekų krūvas deginti miškų gaisrams kilti palankiomis dienomis, tai yra esant didesniam negu antros klasės miškų gaisringumui.
Draudžiama sugrėbtas (surinktas) žolės, nendrių, nukritusių medžių lapų, šiaudų, laukininkystės ir daržininkystės augalinės kilmės atliekų krūvas deginti miške, aukštapelkėse, durpingose vietose ar vietovėse, esančiose arčiau kaip 100 m nuo miško, aukštapelkės ar durpingos vietos, taip pat miestuose ir miesteliuose.
Draudžiama kartu su žole, nendrėmis, šiaudais, nukritusiais medžių lapais ir kitomis augalinės kilmės atliekomis deginti buitines, pramonines bei kitas atliekas.
Deginant šias atliekas privaloma vadovautis Bendrosiomis priešgaisrinės saugos taisyklėmis, Miškų priešgaisrinės apsaugos taisyklėmis, ir kitais galiojančiais Lietuvos Respublikoje įstatymais bei teisės aktais.
Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodeksas numato:
83 str. Atmosferos apsaugos reikalavimų pažeidimas deginant atliekas Atliekų deginimas nesilaikant įstatymuose ar kituose teisės aktuose nustatytų atmosferos apsaugos reikalavimų – užtraukia baudą piliečiams nuo vieno šimto iki dviejų šimtų litų ir pareigūnams – nuo dviejų šimtų iki keturių šimtų litų.
831 str. Aplinkos apsaugos reikalavimų pažeidimas deginant sausą žolę, nendres, šiaudus, laukininkystės ir daržininkystės atliekas Sausos žolės, nendrių, nukritusių medžių lapų, šiaudų, laukininkystės ir daržininkystės atliekų deginimas pažeidžiant aplinkos apsaugos reikalavimus – užtraukia baudą piliečiams nuo vieno šimto iki aštuonių šimtų litų ir pareigūnams – nuo dviejų šimtų iki vieno tūkstančio litų.
Ražienų, taip pat nenupjautų ir nesugrėbtų (nesurinktų) žolių, nendrių, javų ir kitų žemės ūkio kultūrų deginimas – užtraukia baudą piliečiams nuo dviejų šimtų iki vieno tūkstančio litų ir pareigūnams – nuo keturių šimtų iki vieno tūkstančio dviejų šimtų litų.
Žemės savininkų, naudotojų ir valdytojų nesiėmimas priešgaisrinės apsaugos priemonių, pastebėjus savo žemėje žolės, ražienų ar nesugrėbtų (nesurinktų) šiaudų gaisrą, – užtraukia baudą nuo vieno šimto iki šešių šimtų litų.
832 str. Durpynų ir durpingų pievų deginimas Durpynų ir durpingų pievų deginimas – užtraukia baudą nuo trijų šimtų iki aštuonių šimtų litų. Nepranešimas priešgaisrinėms tarnyboms apie degančius durpynus – užtraukia baudą nuo dviejų šimtų iki keturių šimtų litų.
Vilniaus apskrities VPK Ukmergės raj. PK informacija