Pradinis Lietuvos naujienos Ukmergės rajono ūkininkai „Jaunųjų ūkininkų forume“

Ukmergės rajono ūkininkai „Jaunųjų ūkininkų forume“

0

Projekto „Jaunųjų ūkininkų forumo“ esmė – ūkininkų patirtis renkantis ir įgyvendinant Europos Sąjungos paramos priemones. Kas svarbu Ukmergės krašto ūkininkams?

Projektą „Jaunųjų ūkininkų forumas“  Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (LŽŪKT) įgyvendina gavusi paramą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Techninė pagalba“ veiklos sritį „Lietuvos kaimo tinklas“.

Pasak LŽŪKT Rinkodaros skyriaus vadovės Erikos Mankutės, projekto metu siekiama ugdyti jaunųjų ūkininkų vadybines, tvaraus ir klimatui palankaus verslo kūrimo kompetencijas, siekiant jiems padėti atsakyti į klausimą: „gavau ES paramą – o kas toliau?“, taip dar kartą akcentuojant esminius taškus, rodančius KPP paramos teigiamą įtaką ūkių augimui. Labai svarbus projekto akcentas yra dalijimasis patirtimi, daugiau dėmesio kreipiant į tvaraus ūkio plėtrą. Apie tai bus kalbama ir diskutuojama dešimtyje rajonų organizuotuose renginiuose. Pirmasis iš jų vyko Ukmergėje.

Kas svarbiausia siekiant ES paramos ir ją gavus?

Svarbiausius pasiruošimo teikti paraišką paramai gauti aspektus ir atsakomybes ją gavus akcentavo LŽŪKT Ukmergės r. biuro ekonomikos konsultantė Raimonda Baldauskienė.

Ji pabrėžė, kad kiekviename verslo projekte reikia numatyti aiškų tikslą – ko bus siekiama, kodėl tai daroma.  Taip pat akcentavo, kad labai svarbus projekto įgyvendinimo etapas gavus paramą.

„Verslo projekto įgyvendinimo etapas dar svarbesnis už jo parengimo. Mano darbo praktikoje yra pavyzdžių, kai gavę paramą ūkininkai neįvertino galimybių, laiku nesikreipė profesionalios pagalbos ir teko grąžinti paramą. Todėl linkiu atsakingai įvertinti galimybes“, – sakė R. Baldauskienė.

Konsultantė supažindino su populiariausiomis Lietuvos kaimo plėtros paramos priemonėmis. Ji akcentavo, kad kiekvienas  ūkis ir jo pasirinkimas yra unikalus, o prieš teikiant paraišką verta apie idėją ir jos įgyvendinimo galimybes pasitarti su ES paramos paraiškų rengimo patirties turinčiu ekonomistu.

Kokia ūkininkų patirtis?

Ūkininkas Linas Drėma augina lazdynus ir graikinius riešutmedžius. Patirdamas didelių nuostolių dėl elnių ir stirnų daromos žalos, jis kreipėsi į LŽŪKT Ukmergės r. biurą.

„Rajono žemės ūkio skyriaus vadovas rekomendavo kreiptis į Ukmergės r. biurą. Kalbantis su ekonomikos konsultante, kilo idėja paprašyti paramos tvorai. Parašytas verslo planas. Skirta parama. Per mėnesį nuo jos skyrimo atsirado tvora. Esu labai dėkingas, kad gavau paramą, todėl sakau, kad tikslinga atvykti į biurą ir drauge su ekonomiste pasikalbėti apie savo tikslus, išdėstyti norus“, – sakė ūkininkas, ateity galvojantis apie riešutų aliejaus spaudimą.

Tomas ir Rūta Šarmavičiai, bendradarbiaudami su Ukmergės r. biuro ekonomikos konsultante R. Baldauskiene ir dalyvaudami įvairiose paramos priemonėse,  įkūrė „Šarmingą sodą“, kuriame augina lazdynų riešutus, šilauoges, braškes, trešnes, smidrus, gervuoges, kriaušes, obelis. Už paramą jie įsigijo laistymo įrangą, reikalingos technikos, įvairių sodinukų, poskiepių ir kt.

Dabar ūkininkai laukia, kaip bus įvertinta smulkių ūkių plėtros paraiška, kurioje numatyta įsigyti traktorių, o ateity galvoja apie, produkcijos perdirbimą, mobilų kioskelį, lazdynų laistymo sistemą ir kt. Tai jau būsimų verslo projektų gairės.

„Labai svarbu turėti gerą konsultantą. Pats visko negali žinoti. Reikia gero kuratoriaus, kuris žinotų“, – sakė T. Šarmavičius.

Apie ekonominį dirvožemio sveikatingumo didinimo vertinimą

Ilgalaikių dirvožemio sveikatingumo gerinimo didinimo bandymų, kuriuos atliko Žemės ūkio akademijos mokslininkai, rezultatais paremtą skaičiuoklę pristatė VDU ŽŪA Bioekonomikos plėtros fakulteto dėstytojas Rolandas Rakštys. Ja naudojantis, galima atlikti investicijų į dirvos dirbimo technologijas ekonominį vertinimą.

„Tvarumas kainuoja, jis atsiperka tik per ilgesnį laiką“, – sakė R. Rakštys

Autorė Jolanta Dalia Abarienė, LŽŪKT redaktorė

Erikos Mankutės ir Jolantos Dalios Abarienės nuotraukos

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia