Projekto partnerių susitikimas Prancūzijoje

    0

    IMG_3090

    Jau gerokai įsibėgėjo Ukmergės „Šilo“ vidurinėje mokykloje vykdomo tarptautinio Comenius mokyklų partnerystės projekto „Taip toli ir taip arti: vieningos Europos pasakos, mitai ir legendos“ darbai. Visai neseniai į projekto partnerių, aštuonių valstybių, susitikimą Prancūzijoje vyko mokyklos delegacija: trys mokytojos –  projekto koordinatorė Alma Kubrakovienė, Jūratė Varžgalytė, Janė Juzėnienė – ir keturios mokinės – Miglė Paškevičiūtė, Lauryna Banevičiūtė, Kristina Steponavičiūtė ir Diana Staškūnaitė. Galimybė apsilankyti Prancūzijoje teko šioms mokinėms būtent dėl to, kad jos aktyviausiai dirbo projekte ir surinko daugiausia vertinimo balų.

    Susitikimas vyko projekte dalyvaujančiame Bretanės regiono sostinės Rennes miesto profesijų licėjuje Charles Tillon. Bretanė – labiausiai į Vakarus nutolęs Prancūzijos regionas, kurį, galima sakyti, iš trijų pusių skalauja Atlanto vandenynas. Klimatas čia gerokai šiltesnis nei Lietuvoje: dabar jau žydi krokai, narcizai, raktažolės, forzitijos ir kiti augalai. Taigi turėjome galimybę grožėtis sodria žaluma, įvairiaspalviais gėlių kilimais, mėgautis saule ir lengvu lietučiu.

    Svarbiausia vizito dalis – dviejų dienų darbas licėjuje. Visų šalių mokiniams buvo įdomu ir gal kiek nedrąsu susipažinti: jaudino nežinia, kaip teks rasti bendrų interesų, ar pakaks prancūzų kalbos įgūdžių pasakoti apie savo šalį, domėtis Prancūzija ir kt. Bet nerimas greitai išsisklaidė, mūsų mokinėms bendrauti sekėsi labai gerai. Pirmasis bendras delegacijų darbas – išrinkti projekto logotipą, kurį nuo šiol naudos visi projekto parteriai. Visų valstybių atstovai savo mokyklose jau buvo surengę logotipų konkursus, internetinėje projekto svetainėje publikavę geriausius darbus, o dabar balsuodami (už savo balsuoti nebuvo galima) rinko patį geriausią. Sėkmė lydėjo mūsų aštuntokę Dianą Staškūnaitę – jos logotipas „Pasakų fėja“ laimėjo konkursą. Labai džiugu, kad ukmergiškės kūrinys reprezentuos Lietuvą Italijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje, Portugalijoje, Čekijoje, Lenkijoje, Turkijoje. Prancūzų padovanotus marškinėlius, ant kurių atspaustas šis logotipas, parsivežė visi vizite dalyvavę mokiniai.

    Ne mažiau svarbu buvo viešai pristatyti atliktų projekto darbų ataskaitas. Vienų  šalių mokiniams sekėsi geriau, kitų gal ne taip gražiai. Ukmergiškių darbus sklandžiu prancūzišku pasakojimu ir parengtomis skaidrėmis pristatė Miglė Paškevičiūtė. Auditorijai Miglės pasiruošimas ir kalba labai patiko. Ji ir mes, mokytojos, sulaukėme pagyrų dėl mergaitės gebėjimo laisvai kalbėti prancūziškai, dėl puikios retorikos.
    Taip pat mokiniai surengė dvi bendras pasilinksminimo popietes. Kiekviena šalis organizavo savo žaidimus, mokė liaudiškų šokių. Draugus išmokyti lietuviškų „Jurgeli meistreli“, „Oira“ ir kt. mergaitėms nebuvo sudėtinga, prancūzų kalbos įgūdžių pakako. Įdomu, kad prancūzai turi į mūsiškį „Transverą“ panašų šokį – štai kaip toli ir kaip arti vieni kitų, kaip sakoma projekto pavadinime, mes esame.

    Be to, svečiai klausėsi licėjaus mokinių populiariosios muzikos koncerto, dalyvavo pamokose, lankėsi boulingo klube. O kadangi gyveno šeimose, vakarais turėjo pasakoti apie savo šalį, atsakyti į šeimininkų klausimus. Lietuva prancūzai labai domisi. Jiems rūpi mūsų ekonomika, pragyvenimo lygis, švietimas ir kitos sritys, netgi oras. Aišku, jiems sunku įsivaizduoti, kaip mes ištveriame didelius šalčius. 

    Tuo tarpu, kol mokiniai linksminosi, lankėsi pamokose, mokytojai aptarė būsimus projekto darbus. Nutarta ieškoti savo šalies pasakų, kuriose dominuotų žemės, oro, vandens ir ugnies – keturių stichijų – motyvai, jas versti į  prancūzų bei anglų kalbas ir paskui išleisti bendrą pasakų knygą. Taip pat numatyta rinkti pasakas iš pateikėjų, ruošti pasirinktos pasakos inscenizaciją. Bene įdomiausias sumanymas visų aštuonių valstybių atstovams  suvaidinti bendrą pasaką – tai įvyks gegužės mėnesį, kai į „Šilo“ vidurinę mokyklą suvažiuos projekto partneriai. Alma Kubrakovienė pasitarime  kolegoms pristatė būsimojo susitikimo programą.

    Pažintinė vizito dalis taip pat buvo labai įdomi. Ekskursiją po Rennes du gidai organizavo kaip spektaklį – panaudodami vaidybos elementus, aikštėse, prie senovinių pastatų pasakojo legendas apie miestą. Lankėmės merijoje, kuri sužavėjo puošniu interjeru. Labiausiai lankomame viduramžiais įkurtame Saint – Malo mieste apžiūrėjome išlikusią gynybinę sieną, grožėjomės Atlanto vandenyne pabirusiomis uolėtomis salelėmis, kuriose Antrojo pasaulinio karo metais buvo įkurdinti ginklų sandėliai, kalėjimai ir kt.

    Ypač sužavėjo vienoje salelėje 8 a. pradėtas ir 19 a. baigtas statyti  Saint – Michel vienuolynas. Jis ir viena gatvelė, kurioje įsikūrusios suvenyrų parduotuvėlės, kavinukės, nedideli viešbučiai, užima visą sausumos plotą. Dabar saloje gyvena apie 20 gyventojų pasauliečių, vienuolyne 13 vienuolių. Vos įėjus į vidų akį patraukia įdomus užrašas: „Prieš čia ateinant reikėjo parašyti testamentą“. Mat kilus potvyniui gali atgal ir nebegrįžti – visi keliai į sausumą bus užlieti. Galima pajuokauti – laimei, mūsų lankymosi metu buvo atoslūgis.

    Važiuodami Atlanto pakrante matėme milžiniško dydžio austrių fermas. Jos gerai matyti, kai atoslūgio metu vanduo nuo kranto nutolsta keliolika kilometrų. Būtent toks reginys atsivėrė prieš mūsų akis.

    Vieną dieną lankėme magiškas vietas Broceliande (panašu į Lietuvos nacionalinius parkus). Miškingomis vietomis keliavome prie legendinio personažo Merlino simbolinio kapo, stebuklingo šaltinio, tūkstantmečio ąžuolo, uolomis kopėme į Neištikimybės slėnį ir kt. Visi objektai apipinti legendomis, kurių mes ir klausėmės. Ši išvyka bene labiausiai atitiko projekto temą.

    O kokį įspūdį paliko prancūzai? Vienareikšmiškai – puikų. Mus šildė nepaprastas draugiškumas, svetingumas, nuoširdumas, dėmesingumas, šypsenos, mandagumas, paslaugumas ir t.t. Nuo pat pirmos minutės, kai grupė mokytojų pasitiko geležinkelio stotyje, nuvedė į viešbutį, nors šis vos už kelių žingsnių, kai mokinius pasitiko bendraamžiai ir jų tėvai, iki paskutinės, kai palydėjo į stotį. Šitų jausmų aprašyti neįmanoma, juo reikia patirti.

    Janė Juzėnienė

    {BANNER}

    IMG_3062

    Diana Staškūnaitė ir jos sukurtas logotipas

    IMG_3090

    Visi projekto partneriai prie Bretanės Parlamento

    IMG_3102

    „Šilo” mokyklos delegacija vizito merijoje metu

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia