„Titaniko“ režisieriaus D. Kamerono seriale „Vandenynų tyrinėtojai“ (angl. – OceanXplorers) pasakojama apie pirmąją specialiai perstatyto laivo „OceanXplorer“, kuriame įrengtos jūrų tyrimų laboratorijos, povandeniniai dronai, robotai ir Holivudo stiliaus filmų gamybos įrenginiai, kelionę.
Premjera pasaulinės vandenynų dienos proga
Šešių dalių seriale, kurį „National Geographic“ sukūrė visame pasaulyje garsus BBC Gamtos istorijos departamentas, jūrų mokslininkai, pasitelkę pažangiausias technologijas, atskleidžia mūsų vandenynuose slypinčias paslaptis.
Ketverius metus naudojant pažangiausią pasaulyje tyrinėjimo ir mokslinių tyrimų laivą kurtas ir filmuotas serialas žada kvapą gniaužiančių vaizdų ir „povandeninės turbulencijos“, kai laivas perduoda filmuotą medžiagą iš Dominikos Respublikos, Azorų salų ir Arkties. Pasak režisieriaus, visi vaizdai yra unikalūs, nes vandenynas neskaito scenarijaus ir nėra antrojo takelio, išplauki ir nežinai, kas nutiks.
„OceanXplorer“ komandą sudaro Aldo Kane’as, Karališkosios jūrų pėstininkų komandosas, išmokytas išgyvenimo Arktyje įgūdžių, jūrų biologė Aša de Vos, viena iš pirmosios Šri Lankos jūrų apsaugos tyrimų ir švietimo organizacijos įkūrėjų, Zoleka Filander, „National Geographic“ tyrinėtoja ir giliavandenių tyrinėtoja, dalyvavusi daugybėje mokslinių tyrimų reisų prie Pietų Afrikos, Mozambiko ir Tanzanijos krantų, ryklių biologė Melissa Cristina Márquez ir buvęs „Nasa“ inžinierius Erikas Stackpole’as.
Prodiuseriai teigia, kad ekspertų komanda leisis į „tamsiausius jūrų kampelius, kurių daugelis iki šiol buvo nepasiekiami“. Kartu su „OceanX Media“ ir D. Kameronu kuriamo filmo premjera įvyks per „Disney+“ kanalą rugpjūčio 19 d. Jis bus rodomas 172 šalyse ir 43 kalbomis. Serialo treilerį galite pamatyti čia https://youtu.be/SKVV4dvH2Iw.
Ko laukti seriale?
Apsiginklavę pažangiomis technologijomis, atrinkta bebaimių tyrinėtojų ir mokslininkų komanda, „National Geographic“ tyrinėtojai ir vandenynų ekspertai leidžiasi į pasaulinę odisėją, kad, pasitelkdami vandenyno gyvūnų ir jų ekosistemų gyvenimą, įmintų didžiausias vandenyno paslaptis.
Laivas keliauja į Atlanto vandenyno gelmes Azorų salose, neria į Bahamų seklumas ir šiltus Karibų jūros vandenis, o paskui leidžiasi į šiaurę, į šaltus arktinius Svalbardo Norvegijoje krantus. Serialas „Vandenynų tyrinėtojai“ suteikia svaiginantį žvilgsnį į povandeninį stebuklų pasaulį su neįtikėtinais atradimais, kurie pirmą kartą istorijoje praplečia tyrinėjimo ir mūsų supratimo apie vandenyną ribas.
Pirmoji misija, kurią atlieka „Nasa“ inžinierių ir jūrų mokslininkų komanda, išplaukusi iš Vakarų Indijos, – ištirti plaktagalvių ryklių medžioklės ypatumus ir pabandyti paaiškinti, kodėl jie sparčiai nyksta. Dominikos Respublikoje Karibuose komanda bando įminti didžiausias Šiaurės Atlanto kuprotųjų banginių gyvenimo paslaptis: kodėl tūkstančiai banginių kasmet susirenka viename mažame vandenyno lopinėlyje ir kaip ilgai jie renkasi partnerį?
Azorų salose komanda seka paskui nepagaunamuosius kašalotus į jų medžioklės vietas, esančias mylios gylyje po paviršiumi, ir sužino apie slaptą šių giliai nardančių banginių gyvenimą. Taip pat siekia paženklinti giliavandenį milžiną – šešiažnyplį ryklį – ir sužinoti daugiau apie jo naktinius įpročius, medžiojant maistą bedugnėse.
„OceanXplorer“ leidžiasi į kelionę po Svalbardą Norvegijoje. Šis ledo pasaulis keičiasi greičiau nei bet kur kitur Žemėje. Komandos misija – išsiaiškinti, ar Svalbarde gyvenančios baltosios meškos prisitaiko prie aplinkos. Tam jie akis į akį susiduria su šiuo Arkties vandenyno milžinu ir kopia į ledyną, kad sužinotų, kiek laiko liko vienai svarbiausių baltųjų lokių buveinių.
Laivas plaukia dar toliau į šiaurę, prie Arkties ledo dangos krašto. Ten tyrinėjama dvigalvių banginių populiacija, kuri kadaise buvo medžiojama beveik iki išnykimo, pirmą kartą stebimi giliavandenisi Grenlandijos rykliai, galintys gyventi daugiau nei 400 metų.
Laivas „OceanXplorer“ – technologinis stebuklas
„OceanXplorer“, kurį specialiai sukūrė pasaulinė mokslo, žiniasklaidos ir tyrinėjimo pelno nesiekianti organizacija „OceanX“, yra technologinis stebuklas, galintis tyrinėti pasaulio vandenynų gelmes.
„OceanXplorer“ iš buvusio Norvegijos naftos tyrimų laivo „Volstad Surveyor“ dvejus metus buvo rekonstruojamas Olandijos laivų statykloje. „OceanX“ nenurodo, kiek kainavo jos moderniausias laivas, tačiau vienoje superjachtų svetainėje jis įvertintas maždaug 186 mln. eurų, o eksploatacinės išlaidos sudaro dešimtadalį šios sumos per metus.
87 metrų ilgio laive įrengti du povandeniniai aparatai – „Neptūnas“ ir „Nadir“, kurie gali nardyti iki 1 000 metrų gylyje iki 72 valandų.
Vienas iš jų pritaikytas mokslininkams, su moduline įranga, įskaitant aparatą, kuris išsiurbia mėginius iš jūros dugno, kurie bus apdorojami laive esančiose laboratorijose. Prie kito povandeninio laivo pritvirtintos įvairios kameros, galinčios užfiksuoti mažiausius jūros gyvūnus, plačiu kampu nufilmuoti veikiantį mokslinį povandeninį laivą ir perduoti užfiksuotus vaizdus realiuoju laiku. Nuotoliniu būdu valdomas aparatas (ROV) gali nusileisti 6 000 metrų gylyje, pririštas prie kabelio, ir imti mėginius dar atokesnėse vietose, pavyzdžiui, hidroterminėse versmėse ir povandeniniuose ugnikalniuose.
Laive yra sraigtasparnis, taip pat kelios jūrų mokslo laboratorijos ir žiniasklaidos studija, kurioje ekrane fiksuojami nauji mokslo rezultatai ir realiuoju laiku atliekami atradimai.
Kino režisierius Džeimsas Kameronas patarė komandai, kaip įrengti „OceanXplorer“. Aplink lubas įrengtos bioluminescencinės spalvotos šviesos kilpos, o virš galvos įrengti angarai kameroms. Šviesos taip pat įmontuotos į stalus, kad būtų apšviestos tyrėjų reakcijos, transliuojančios mokslinio ieškojimo pakilimus ir nuosmukius.
Kai laivas dirba visu pajėgumu, jame dirba iki 72 žmonių, iš kurių nemaža dalis dirba su žiniasklaida. „OceanX“ turi daugiau nei 4 mln. sekėjų „TikTok“, kur komanda dažnai skelbia smagius vaizdo įrašus iš savo ekspedicijų, kuriuose Z kartai atskleidžiami vandenynų mokslo ir laivo gyvenimo ypatumai.
Apie „OceanXplorer“ sakoma, kad tai yra visavertis mokslinių tyrimų laivas, galintis aprėpti Žemės vandenynus ir nušviesti net sunkiausiai prieinamas jūros gelmes.
Serialo „Vandenynų tyrinėtojai“ premjera įvyks per „Disney+“ kanalą rugpjūčio 19 d.