Pradinis Kultūra Anonsai Siūlo, adatos ir skiautės keliu

Siūlo, adatos ir skiautės keliu

0

Senasis lietuvių nematerialaus kultūros paveldo amatas – siuvinėjimas – sistemingai puoselėjamas tik Molėtų krašte (niekur kitur siuvinėjimo stovyklos nevyksta).

Šių metų liepos 10–14 d. dvidešimt penktą vasarą Alantoje esantis Aukštaitijos profesinio rengimo centras taps XXV-osios respublikinės tradicinio siuvinėjimo stovyklos „Žaliasis laumžirgis“ kūrybos, ieškojimų ir įkvėpimo centru.

Čia suvažiuos siuvinėtojos iš Utenos, Vilniaus, Šiaulių, Kelmės, Ukmergės, Rokiškio, Molėtų.

Siuvinėtojų būryje bene virš septyniasdešimt metų tradicinį siuvinėjimą puoselėjančios alantiškės, meno kūrėjos, sertifikuotos amatininkės Janina Čekelienė ir Ramutė Žiagūnienė ir jaunimo atstovės Ula, Auksė ir Viltė iš Ukmergės rajono. Net emigrantė Renata Druskytė, gyvenanti Londone (Anglija) nuotoliniu būdu jau sukūrusi darbą, ir dar prieš prasidedant stovyklai,  pašto keliu atsiunčia į Molėtų krašto muziejų, kad papildytų stovyklos dalyvių darbų parodinę kolekciją, Alantos dvare eksponuojamą visus metus. Svarbiausia, kad tęstinė stovykla suburia ankstesniuose seminaruose dalyvavusias siuvinėtojas ir pradedančias siuvinėti paaugles bei jaunimą, naujas moteris iš kuo platesnio šalies regiono. Čia jau veikia traukos jėga, priverčianti moteris palikti namus, rūpesčius ir visus svarbius reikalus, apsiginkluoti maža skvarbia adatėle ir pasiryžti kantriai kovai už praeities tradicijų išsaugojimą, už tęstinumą, už meistrystę.

VšĮ Molėtų krašto muziejaus projektas „XXV-oji respublikinė tradicinio siuvinėjimo stovykla ŽALIASIS LAUMŽIRGIS” pateko prie Kultūros rėmimo fondo lėšomis finansuojamos programos „Tolygi kultūrinė raida” teigiamai įvertintų projektų, kaip siekiantis gražaus ir vertingo tikslo – tradicinių siuvinėjimo įgūdžių meno ir technikos perdavimo šių dienų kartoms. Kultūrinę vertę pasiruošęs kurti senųjų tradicijų taikymą naujame kontekste.

Šių metų stovyklos laiką skirsime susipažinimui su aplikacijos siuvinėjimo technika. Kiekviena dalyvė sukurs po autorinę kompoziciją aplikacijos tema.  Tekstilės istorikai atradę, kad Renesanso laikais ši technika buvo ypatingai vertinama. Tada apsiuvinėjimais buvo puošiami bažnyčių ir didikų rūmų audiniai, įvairūs brangūs drabužiai ir kt. Šis siuvinėjimas buvo naudojamas ir pas mus. Dar dabar kai kuriuose Lietuvos vietose galima rasti šiuo siuvinėjimo būdu siuvinėtų gunelių, kilimėlių.

Susitikimas su stovyklos dalyvėmis ir dalyvių darbų paroda atidaroma liepos 14 d. 13 val. Alantos dvare.

Nijolė Aleinikovienė

VšĮ Molėtų krašto muziejaus etnografė

Karolio Sabeckio nuotr.

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia