Ukmergėje bus teisiama dar viena organizuota telefoninių sukčių grupė

    0
    sulaike
    Ukmergės rajono apylinkės prokuroras Gintas Vaičiūnas teismui perdavė baudžiamąją bylą dėl sukčiavimo dalyvaujant organizuotoje grupėje (BK 182 str. 2 d.). Tai dar viena vadinamųjų telefoninių sukčių byla, kurios Lietuvoje tapo kasdienybe.

    Prokuratūra du 25 metų vyrus – jurbarkietį M. M. ir ukmergietį T. P. – kaltina apgavus keturis Ukmergės gyventojus ir įgijus jų turtą – 14 tūkst. litų. Pernai per porą lapkričio ir gruodžio savaičių sukčių aukomis tapo trys vidutinio bei vyresnio amžiaus moterys ir vienas vyras.

    Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad ukmergiškiams skambindavo M. M., atliekantis bausmę Marijampolės pataisos namuose. Savo aukas pasirinkdavo atsitiktinai, iš internetinės telefonų knygos, kurią parsisiuntė į savo mobilųjį telefoną. Matyt, pašnekovus nuteistasis nesunkiai įtikindavo, jog šie girdi sujaudintą sūnaus balsą. Arba prisistatydavo policijos pareigūnu. Pranešdavo, neva sūnus yra autoavarijos, kurioje buvo sužeistas kitas asmuo, sudaužytas jo automobilis, kaltininkas, arba per muštynes sužalojęs žmogų.

    Keisčiausia istorija buvo apie tai, kaip vienos ukmergiškės sūnus, neva eidamas Vilniuje per pėsčiųjų perėją, susidūręs su moterimi, kuri griūdama patyrė rimtą traumą. Visais atvejais, norint „užglaistyti“ nemalonų įvykį, iš ukmergiškių buvo reikalaujama pinigų – nuo dviejų iki penkių tūkstančių litų. Išgavęs sutikimą, M. M. skambindavo savo „verslo partneriui“ T. P. Šis nuvykdavo pas mulkinamą ukmergiškį, prisistatydavo nukentėjusiojo giminaičiu ir paimdavo pinigus. Viena moteris, neturėjusi namie suderėtos pinigų sumos, jam netgi patikėjo savo banko mokėjimo kortelę ir pasakė PIN kodą.

    Dešimt kartų teistas M. M. šiuo metu atlikinėja bausmę už vagystes. T. P. laisvę buvo praradęs keturis kartus – daugiausia, kaip ir jo bendrininkas, už vagystes. Susipažino jiedu Marijampolės pataisos namuose.

    Į policijos rankas T. P. papuolė vos išėjęs su pinigais iš ketvirtosios savo aukos buto. Dar viena eilinė byla, susijusi, kaip dažniausiai būna, su viena pataisos įstaiga – pripažinta šios nusikaltimų rūšies sumanytojų ir vykdytojų „akademija“. Statistika nepatvirtina, kad telefoninio sukčiavimo atvejų mažėtų. Negelbsti nei žiniasklaidos pastangos, nei policijos pareigūnų, seniūnų ar net dvasininkų įspėjimai. Kur išeitis?

    „Vienintelė – ir toliau nuolat įspėti ir informuoti, – sakė prokuroras G. Vaičiūnas. – Be abejo, tai turėtų rūpėti ir potencialių aukų – vyresnio amžiaus žmonių – vaikams. Juk sukčiai naudojasi būtent pagyvenusių žmonių jautrumu dėl artimuosius neva ištikusios nelaimės. Tačiau labai liūdna, kad ukmergiškiai neabejoja, jog daugelio nemalonumų, įskaitant baudžiamąją ar administracinę atsakomybę, galima išvengti pinigų pagalba“.

    Įstatymas tam, kuris sukčiavo dalyvaudamas organizuotoje grupėje, numato laisvės atėmimo iki aštuonerių metų bausmę.

    prokuraturos.lt

    vilkmerge.lt archyvo nuotr.

     

    {dybanners}33{/dybanners}

     

    Kaip reikėtų išvengti telefoninių sukčių

     

    Būkite atsargūs – Jums gali paskambinti telefoniniai sukčiai!

    Vis dažniau žmonės nukenčia nuo sukčių, kurie pinigus išvilioja naudodamiesi mobiliojo ar fiksuotojo ryšio telefonais. Telefoniniai sukčiai pasinaudoja žmonių patiklumu ir išvilioja nemažas pinigų sumas.

    1. Dažniausiai naktį paskambinęs apgavikas prisistato artimu giminaičiu ar net vaiku ir praneša, kad pateko į bėdą (padarė eismo įvykį, nusikaltimą ar įvyko nelaimingas atsitikimas). Naudodamasis netikėtumu ir susijaudinimu, paprašo skubiai jam perduoti ar pervesti reikalingą pinigų sumą. Pinigus prašo pervesti į nurodytą sąskaitą ar atiduoti žmogui, kuris atvyks jų pasiimti.

    Sulaukę tokio skambučio:

    *  Įvykus eismo įvykiui ar padarius nusikaltimą, policija niekada nesprendžia iškilusių piniginių problemų tarp nukentėjusiojo ar pažeidėjo (įtariamojo).
    * Neskubėkite vykdyti skambinusiojo prašymų.
    * Patys paskambinkite giminaičiui ar artimajam, patekusiam į tariamą bėdą, ir įsitinkinkite, ar tikrai jam reikalinga Jūsų pagalba.
    * Jeigu tikrai Jūsų artimą ištiko nelaimė, susitikite su juo.
    * Jeigu Jūsų giminaitis kelionėje, neskubėkite skambinti į ambasadą nurodytu telefono numeriu, pasitikrinkite, ar šis numeris teisingas.
    * Neperduokite pinigų per tarpininkus.
    * Neperveskite pinigų į nurodytas banko  sąskaitas.
    * Neįsileiskite nepažįstamų žmonių į namus.
    * Reikalaukite, kad atvykę pareigūnai parodytų tarnybinį pažymėjimą.
    * Neatidarykite durų nepažįstamiems žmonėms, kurie prisistato įvairių tarnybų darbuotojais, agentais ar kitais specialistais, kol nepatikrinote jų dokumentų ir neįsitikinote, kas iš tiesų Jus aplankė.
    * Jeigu kyla nors mažiausias įtarimas, kad skambina sukčius, nedelsdami skambinkite į policiją trumpuoju numeriu 112 arba 02.

    2. Į mobiliojo ryšio telefoną apgavikas atsiunčia žinutę (pranešimą), kad laimėjote loterijoje, akcijoje ar žaidime. Toliau prašoma:

    * paskambinti nurodytu numeriu;
    *  į nurodytą sąskaitą pervesti tam tikrą pinigų sumą;
    * papildyti mobiliojo ryšio telefono sąskaitą ar padiktuoti papildymo kortelių kodus.

    Gavę tokio pobūdžio pranešimą

    * Neskubėkite džiaugtis laimėjimu.
    * Įsidėmėkite, kad loterijos, akcijos ar žaidimo organizatorius niekada nereikalauja perduoti pinigų per tarpininkus arba juos pervesti į banko sąskaitas.
    *  Loterijos, akcijos ar žaidimo organizatorius niekada nereikalauja padiktuoti papildymo kortelių kodų.
    * Pirmiausia susisiekite su savo mobiliojo ryšio operatoriumi ir patikrinkite, ar tikrai vyksta loterija, akcija ar žaidimas, kuriame Jūs laimėjote (Omnitel – 1533; Bitė – 1501; Tele2 – 8 800 40212).
    * Atminkite, kad iš laimėtojo nereikalaujama iš anksto sumokėti pridėtinės vertės mokesčio ar kito mokesčio.
    * Jeigu Jūs tikrai laimėjote, apie prizo atsiėmimo sąlygas ir mokesčius sužinosite nuvykęs pas loterijos, akcijos ar žaidimo organizatorių.

    Reikėtų akcentuoti, kad senyvo amžiaus žmonės nelaikytų namuose didelių piniginių sumų, kad artimieji perspėtų savo pagyvenusius giminaičius apie galimus analogiškus sukčiavimo atvejus. Būtina informuoti prekybininkus, kad jie atkreiptų dėmesį, kai pagyvenę asmenys perka didesnį kiekį papildymo kortelių, ir perspėtų dėl galimo sukčiavimo atvejų.

    Informacija: policija.lt

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia