Aptartas švietimo tinklo pertvarkymas

    0
    moykkla
    Neseniai savivaldybės Švietimo ir sporto skyrius į susitikimą pakvietė mokyklų bendruomenių, visuomenės atstovus, politikus. Buvo kalbama apie rajono švietimo tinklo pertvarkymą, kokius tikslus ir uždavinius pasisekė įgyvendinti. Aptarta, kas mūsų laukia ateityje, kokios didžiausios problemos.

     

     

    Susitikime buvo pateikta keletas faktų apie rajono mokyklas. Šiais mokslo metais į mokyklas atėjo 276 mokiniais mažiau nei pernai, o per pastaruosius trejus metus mokyklose sumažėjo 596 mokiniais. Mokinių skaičiaus mažėjimas lėmė, kad šiais metais buvo sudaryta 14 klasių komplektų mažiau. Statistiškai vienam rajono mokytojui tenka 9,7 mokinio. Nemokamą maitinimą rajone gauna 2242 mokiniai. 70 procentų mokytojų, dirbančių rajono mokyklose, yra vyresni nei 40 metų.

    Remiantis įvairiais vyriausybės, rajono tarybos nutarimais 2009-2010 mokslo metais buvo uždaryta ar reorganizuota keletas mokyklų. Uždaryti Balelių ir Krikštėnų pradinio ugdymo skyriai, reorganizuotos Rečionių ir Lyduokių pagrindinės mokyklos.

    Rajone eilę metų mažėjo gimusių vaikų. Jei 1995 metais gimė 555 vaikai, tai 2006 metais tik 343. Nuo šio laikotarpio vaikų daugėja ir 2009 metais rajone buvo priregistruota 417 vaikų. Tačiau beveik 10 procentų rajone prirašytų vaikų į mokyklas čia neina – tėvai juos išsiveža kitur. Vaikų skaičiaus mažėjimas lėmė ir moksleivių skaičiaus mažėjimą. Jei 2005 metais rajono mokyklas lankė 6918 moksleivių, tai 2010 metais –  tik 5180.

    Kalbėdama apie laukiamus būsimus darbus, Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Dalė Steponavičienė sakė, kad didžiausia problema – 11-ų klasių komplektavimas kaimo vidurinėse mokyklose. Mieste ši problema jau išspręsta – Užupio ir „Šilo“ mokyklose 11-os klasės jau nebus komplektuojamos.

    Pagal vyriausybės nutarimą, 11-as klases galima komplektuoti, tik jei klasėje yra ne mažiau 15 mokinių. O po 2012 metų 11-as klases komplektuoti galima tik tose mokyklose, kurios taps gimnazijomis, ir kuriose bus ne mažiau kaip po dvi 11-12 klases. Jeigu vaikų klasėje mažiau, bus sunkiau pasiūlyti įvairesnių dėstomų dalykų.   

    Šiandien nustatytus kriterijus iš dalies atitinka tik Siesikų vidurinė mokykla, tikimasi ją akredituoti, kitose mokyklose vaikų trūksta. Bet tai nereiškia, kad jos bus reorganizuojamos. Svarstomos įvairios galimybės. Seime buvo nuskambėjusi mintis, kad tokių mokyklų gyvavimas gali būti pratęstas iki 2015 metų. Kaip vieną išeičių, vedėja paminėjo galimybę kaimo vidurinėse mokyklose įkurti gimnazijos skyrius.

    Kita problema – pagrindinės mokyklos, kuriose mokosi mažiau nei 30 vaikų. Tai Šešuolių ir Žemaitkiemio mokyklos. Tačiau reikėtų skaičiuoti kiek vaikų šiose mokykloje mokysis ateityje. Todėl jos nebūtinai turi būti reorganizuojamos. Gali tekti uždaryti Sližių ir Kulniškių pradinio ugdymo skyrius, kuriuose mažiau nei 11 mokinių. Juose šiais metais mokosi po 8 mokinius.

    D. Steponavičienė minėjo, kad kai kada patys tėvai išveža vaikus į kitas mokyklas, nes mokytis jungtinėse klasėse vaikams didelė skriauda. Tačiau mokykla nereorganizuojama, jei neišeina organizuoti vaikų pavėžėjimo į kitas mokyklas. Vedėjos teigimu, reikia maksimaliai gerai sutvarkyti vaikų pavėžėjimą, arba apgyvendinimą bendrabutyje. Jo kol kas nėra, bet laisvų kambarių yra Globos namuose.

    Kad švietimo įstaigų tinklo pertvarka būtų kuo mažiau skausminga, planuojama važiuoti į mokyklas, tartis su mokyklų bendruomenėmis. Bendruomenėms pasiūlyta inicijuoti kreipimąsi į seimą dėl įstatymų keitimo.

    Vedėja pasidžiaugė, kad rajono ugdymo įstaigų tinklas neblogai sutvarkytas. Mieste nemažos klasės, ir dalies moksleivio krepšelio lėšų perskirstymas leido išlaikyti mažas mokyklas. Kai kuriose mokyklose atsirado galimybė mokytojams pakelti atlyginimus iki vidurkio.

    Ūkinės lėšos keliais procentais sumažintos, todėl kai kuriose mokyklose aptarnaujančiam personalui teko porą savaičių eiti nemokamų atostogų. Kai kurios įstaigos turėjo laisvų etatų ir nepriėmė naujų žmonių, kai kurios pasinaudojo – priėmė darbininkus iš Darbo biržos, ir taip sutaupė mokos fondo lėšas.

    „Šiandien mes nesam tokie turtingi, kad vienas mokytojas galėtų dėstyti 5 vaikams“ – sakė D. Steponavičienė.

     

    vilkmerge.lt
    moykkla
    mokykla1
    mokykla2
    Ukmergės savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus nuotr.

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia