Vienas svarbiausių akcentų, kurį reikia užtikrinti, siekiant palaikyti puikią karvių sveikatos būklę, yra kokybiškas pašaras. Pašarai karvėms šiandien sudaro labai didelį pasirinkimą. Tačiau ypač svarbu, kad pašaruose būtų tam tikros sudedamosios dalys. Kokios?
Kalcis
Vienas iš elementų, kuriuo būtinai turėtų būti papildyti pašarai karvėms, yra kalcis. Net 99 proc. šios mineralinės medžiagos kaupiasi kauluose bei dantyse ir tik 1 proc. yra skiriamas organizmo funkcijų palaikymui. Tad ypač svarbu, kad kalcio būtų pakankamai, nes šis mikroelementas dalyvauja tokiuose svarbiuose procesuose kaip kraujo krešėjimas, širdies raumens susitraukimai, o taip pat – pieno sintezei. Taip pat svarbu pažymėti, kad šios medžiagos trūkumas laktacijoje pradžioje gali sukelti pogimdyvinę parezę. Tačiau ir tai – dar ne viskas: šios medžiagos trūkumas gali sukelti ir daug kitų ligų: jauniems gyvuliams – rachitą; osteomaliaciją, osteoporozę, ar osteochondrozę.
Fosforas
Dar vienas, ne ką mažiau svarbus komponentas, kuris irgi būtinai turėtų tapti sudedamąją pašarų, skirtų karvėms, dalimis, yra fosforas. Jis yra sudėtinė DNR dalis. Tačiau ir tai – dar ne viskas: būtent fosforas yra reikalingas apetito gerinimui. Ši medžiaga dalyvauja ir rūgščių pusiausvyros reguliavimo palaikymo kaulų augimo, reprodukcijos procesuose. Sumažėjęs primilžis, suma-ėjęs apetitas ar susilpnėjęs imunitetas, suprastėjusi reprodukcinės sistemos funkcija, gali byloti apie tai, kad trūksta fosforo.
Magnis
Magnio reikšmė irgi yra labai didelė, todėl jis taip pat turėtų būti sudėtine karvėms skirtų pašarų dalimi. Verta pabrėžti, kad būtent ši medžiaga aktyvuoja baltymų biosintezę, yra reikalinga stipriam imunitetui palaikyti, raumenų susitraukimui, o taip pat – didina didžiojo prieskrandžio fermentinį aktyvumą. Na, o šios taip reikalingos medžiagos trūkumas gali sukelti ganyklinę tetaniją, parezę, žolinę karštinę.
Natris bei chloras
Yra ypač daug priežasčių, kodėl šios dvi medžiagos taip pat turi tapti pašarų karvėms sudedamąją dalimi. Natris bei chloras yra reikalingas todėl, kad dalyvauja aminorūgščių pernešime, palaiko elektrolitų pusiausvyrą, reguliuoja nervinius impulsus, dalyvauja gliukozės pasisavinimo procese, reguliuoja osmosinį slėgį. Šių medžiagų trūkumas sukelia ir daug įvairių ligų bei procesų: galvijai gali prarasti apetitą, susirgti laižlige, kailis gali prarasti sveiką išvaizdą, taip pat gali sumažėti primilžis ar apsiblausti akys.
Kalis
Renkantis pašarą karvėms, svarbu rinktis tokį, kuriame būtų ir kalio. Pastarasis yra reikalingas todėl, kad reguliuoja osmosinį slėgį, turi įtakos širdies raumenų aktyvumui. Visgi, gera žinia bent jau ta, kad palyginti su kitomis medžiagomis, kalio karvėms pritrūksta ypač retai.
Kobaltas
Svarbu ir tai, kad karvėms skirtas pašaras būtų praturtintas kobaltu. Jei jo ims trūkti, gali atsirasti daug diskomfortą keliančių reiškinių: gali sulėtėti augimo tempai ar svoris, pasireikšti anemija bei sutrikti judesiai.
Geležis
Svarbu pakankamai gauti ir geležies, kadangi būtent ji dalyvauja kraujodaros bei ląstelių kvėpavimo procesuose, trūkstant šio elemento, gali sutrikti eritrocitų gamyba.
Varis
Varis irgi svarbus bei reikalingas karvių racionui – jei trūks šios medžiagos gali sumažėti primilžis ar svoris, gali atsirasti viduriavimas. Galimi ir odos pokyčiai – ji gali pasidaryti šiurkščia bei išblyškusia. Taip pat gali išsivystyti širdies nepakankamumas, ar netgi įvykti staigi mirtis. Patinusi apatinį galūnių dalis, pigmentaciją praradę plaukai ar sąnarių sąstingis, gali būti ženklai, kad organizmui trūksta šios medžiagos.
Taigi kaip matyti, renkantis pašarus karvėms, yra labai svarbu užtikrinti, kad juose būtų pakankamai svarbių medžiagų: kobalto, bario, magnio, kalcio, natrio, chloro, fosforo – tik tuomet užtikrinsite pilnavertį racioną bei puikią galvijų savijautą.