Studentų mainų programos jau seniai tapo akademinės visuomenės kasdienybe, o pastaraisiais metais vis daugiau jaunimo susidomi galimybe užsienio šalyse įgyti ne tik teorinių žinių, bet ir atlikti profesinę praktiką. Švietimo mainų programos fondo duomenimis, kasmet praktikos į įvairias šalis atlikti išvyksta apie 600 aukštųjų mokyklų studentų ir virš 500 profesinių mokyklų moksleivių. Labiausiai lietuvaičius domina ir daugiausiai profesinės praktikos programų siūlo Vokietija, Italija, Suomija. Tačiau pastaruoju metu auga susidomėjimas ir daugėja galimybių išvykti į mažiau populiarias šalis, tokias kaip Portugalija ar Olandija.
Patys studentai labiausiai džiaugiasi galimybe pakeliauti, susirasti naujų draugų ir, be abejo, užsidirbti.
Lietuvos žemės ūkio universiteto studentė Sandra Auglytė pasakoja, kad Olandiją nusprendė rinktis ne atsitiktinai: „Kadangi studijuoju agronomiją, galimybė išvykti į Olandiją – šalį, kurios žemės ūkio sektorius yra vienas labiausiai išplėtotų Europoje,– sudomino. Žinoma, svarbus aspektas, lėmęs apsisprendimą vykti, buvo ir už praktiką mokamas atlyginimas. Nors gyvenimo sąlygos nebuvo labai geros – kambariu teko dalintis su dar dviem studentėmis, tačiau pati šalis paliko tikrai gerą įspūdį. Labiausiai Olandija sužavėjo kraštovaizdžiu: visur žydinčios gėlės, tvarkingos gatvės, graži architektūra. Olandai labai malonūs ir šilti žmonės. Džiaugiuosi, kad pavyko pakeliauti – drauge su kitais studentais aplankėme Amsterdamą, Roterdamą, Den Hagą ir kitus šalies miestus.“
Merginos teigimu, praktika buvo ne tik būdas pažinti kitos šalies kultūrą, bet ir savotiškas savo pačios jėgų išbandymas: „Kai atsiduri visiškai viena naujoje šalyje tarp nepažįstamų žmonių, turi išmokti prisitaikyti tiek prie gyvenimo,tiek ir prie darbo sąlygų. Apskritai, praktika Olandijoje – buvo pirmasis tikras, oficialus mano darbas. Dirbau gėlyne, susipažinau su įvairiausių rūšių gėlių selekcija ir dekoratyviniu dauginimu. Lyginant su Olandija – Lietuva žemės ūkio srityje yra tikrai atsilikusi valstybė. Įmonės, kurioje dirbau, gėlių šiltnamiuose viskas automatizuota ir moderniai įrengta. Nustebino ir vidinis įmonės klimatas, darbdavio ir darbuotojų tarpusavio draugiškas ir šiltas bendravimas. Pavyzdžiui, darbdavys vieną kartą per savaitę visus savo darbuotojus vaišindavo pietumis, vykome ir į atrakcionų parką – tai tikrai puikus būdas suburti ir motyvuoti kolektyvą. Apskritai, džiaugiuosi, kad galėjau susipažinti su naujais žmonėmis, pažinti kitos šalies kultūrą ir papročius, susipažinti su žemės ūkio technologijomis, kurios turbūt dar negreitai bus pradėtos taikyti Lietuvoje ir, galiausiai, užsidirbau pinigų, kurių tikrai nebūčiau užsidirbusi, jei praktiką būčiau atlikusi Lietuvoje. Tikiuosi, į Olandiją dar sugrįšiu“ – įspūdžiais dalinosi S. Auglytė.
Zarasų žemės ūkio mokyklos neformalaus ugdymo koordinatorė Virginija Kairienė pasakojo, kad moksleiviai, vykę į Olandiją atlikti praktikos, grįžo patenkinti, džiaugėsi pirmą kartą suteikta galimybe apsilankyti užsienio šalyje ir proga užsidirbti: „Lietuvos įmonės, ypač dabartiniu krizės laikotarpiu, nelabai noriai priima praktikantus, o jei ir priima – už darbą nemoka, todėl galimybę išvykti svetur ir užsidirbti moksleiviai sutinka entuziastingai.“
Agentūros „Qbis“ siūlomo studentų praktikos Olandijoje projekto koordinatoriaus Evaldo Švagerio teigimu, daugelio specialybių studentams bei profesinių mokyklų moksleiviams praktika yra privaloma ir jei yra galimybė rinktis, ją atlikti Lietuvoje ar kažkurioje užsienio šalyje – vis daugiau studentų renkasi užsienį. Studentai noriai renkasi Olandiją, nes tai savo liberalumu ir sociokultūriniu kontekstu patraukli šalis.
„Su Olandijos įmonėmis bendradarbiaujame jau ketvirtus metus. Pastebėjome, kad jaunimas išties domisi šia, tarp lietuvių vis dar ne itin populiaria šalimi, todėl šiemet nusprendėme pasiūlyti ir studentų praktikos projektų. Pirmosios studentų grupės vyko atlikti praktikos žemės ūkio srityje. Žemės ūkio sektorius Olandijoje gerokai labiau pažengęs ir išplėtotas nei Lietuvoje tiek technologijų, tiek darbo kultūros atžvilgiu. Studentai turi galimybę ne tik tiesiogiai susipažinti su žemės ūkio produkcijos auginimo, paruošimo ir logistikos procesais, bet ir patenka į darbinę aplinką, skatinančią konkurencingumą, verslumą ir motyvaciją. Praktikos metu įgyta patirtis – puiki galimybė ne tik užsidirbti pinigų, pažinti kitos šalies kultūrą bendrąja prasme, bet ir galimybė grįžus inovatyvias idėjas pritaikyti Lietuvoje, galbūt, ateityje net pradėti savo verslą“ – svarstė pašnekovas.
2010 metais agentūra „Qbis“ padėjo susirasti praktikos vietą apie 50 studentų iš įvairių Lietuvos mokymo įstaigų. Priešingai nei daugelis kitų įmonių, siūlančių profesinės praktikos programas, „Qbis“ neima jokio programos mokesčio. Olandija – visai netoli Lietuvos ir pragyventi šioje šalyje nėra brangu, taigi studentams, vykstantiems ten atlikti praktikos, nereikia išleisti daug pinigų, jiems suteikiama gyvenamoji vieta ir transportas, o pradėjus darbą – per mėnesį galima užsidirbti apie 600 eurų. Jaunam, studijuojančiam žmogui – tai išties nemaži pinigai. „Praktika Olandijoje, ypač provicijos miestuose besimokančiam jaunimui, neretai būna pirmoji galimybė išvykti iš Lietuvos, pirmoji pažintis su kitos šalies kultūra. Susidomėjimas profesinės praktikos projektais yra tikrai didelis, todėl kitais metais tikimės turėti dvigubai daugiau praktikos vietų. Manome, kad galimybę išvykti pasiūlysime ne tik žemės ūkio specialybių studentams, bet ir inžinerinio bei rekreacinio išsilavinimo siekiančiam jaunimui. Juo labiau, kad įmonės, šiemet priėmusios praktikantus iš Lietuvos, liko patenkintos jų darbu, įvertino juos kaip labai darbščius ir gerus darbuotojus“ – pasakojo E. Švageris.