Auginti sraiges – nesunku ir pelninga

    0
    sraiges

    Netradicinis vynuoginių sraigių auginimo verslas vis plačiau skinasi kelią Lietuvoje. Juo užsidegę entuziastai gali pasinaudoti ir Europos Sąjungos parama.

     

    Verslą vadina nesunkiu ir pelningu

     

    Kol sunkmečiu vieni verkšlena dėl vis dar kraštą kaustančio nedarbo, kiti, entuziazmo nestokojantys žmonės drąsiai ieško naujų pragyvenimo šaltinių, dar neišnaudotų verslo nišų.

    Viena jų, galinti tapti papildomu verslu ne tik ūkininkams, bet ir kitiems kaimo gyventojams, yra vynuoginių sraigių auginimas.
    Kauno rajono ūkininkas Rolandas Janušauskas įsitikinęs, jog auginti sraiges ne tik paprasta, bet ir pelninga.  Jis pats šio Lietuvoje neįprasto verslo prieš maždaug 16 metų taip pat ėmėsi  ne iš gero gyvenimo. Darbo neturintis vyriškis rado skelbimą laikraštyje apie superkamas sraiges ir ėmė jas rinkti.
    Palaipsniui R. Janušausko veikla peraugo į sraigių auginimą. Kauniečio užaugintomis sraigėmis mėgaujasi įvairių šalių gurmanai. Jos eksportuojamos į Italiją, Ispaniją, Graikiją. Lietuvoje joms rinkos dar nėra.

    Sraigių veisimo subtilybių pasimokęs Čekijoje, Kauno rajono ūkininkas 2003 m. Lietuvoje įkūrė Nacionalinę sraigių augintojų asociaciją.

    Ypatingos priežiūros nereikia

    Pasak R.Janušausko, aptvare gyvenančios sraigės daug dėmesio nereikalauja. Jos maitinamos penkis kartus per savaitę. Kelis kartus pe savaitę palaistoma voljero dirva, retkarčiais žemė išpurškiama specialiu skysčiu nuo kenkėjų.

    Pasak ūkininko, verslui pradėti investicijų daug nereikia. Brangiausiai kainuoja aptvaras, tačiau jis  naudojamas daug metų. Būtina ir drėkinimo sistema, kuri kelis kartus per savaitę palaisto voljere esančias lentas.

    Dieną sraigės mėgsta tūnoti po tomis lentomis, o naktį užsiropščia ant jų pasimaitinti. Specialus pašaras, kurį sudaro gesinta kreida, kukurūzų ir sojų miltai, beriamas ant tų lentų. Vienam kilogramui sraigių užauginti reikia apie kilogramo tokio pašaro.

    R.Janušausko vadovaujamos asociacijos nariai praktikuoja keturis sraigių auginimo būdus. Tai lauko voljeruose natūraliomis sąlygomis; lauko vojeruose su danga, sausu ir žaliu pašaru; patalpose dėžėse vasara perkeliant į voljerus ir šildomose patalpose.

    Orientuojasi į afrikietiškas sraiges

    Tuo tarpu kitas žinomas sraigių verslo propaguotojas Utenos rajone ūkininkaujantis ir alternatyviai sraigių augintojų asociacijai vadovaujantis Tomas Jacinevičius teigia, kad mūsų šalyje labiau apsimoka auginti afrikietiškas sraiges

    „Afrikietiškos sraigės užauga per 8-9 mėnesius. Tuo tarpu lietuviškas tenka auginti net 3 metus, todėl to daryti ekonomiškai neapsimoka“, – tvirtina uteniškis, ne tik kitiems patariantis, bet ir pats perėmęs naują kryptį.

    Pasak ūkininko, prieš imamtis šio verslo, būtina apgalvoti, ar turėsite tam tinkamas patalpas.  „Žiemą afrikinės sraigės auginamos 30-50 kv.metrų patalpoje, kur palaikoma 20-25 laipsnių šiluma. Tai gali būti ūkinis pastatas, gėrai vėdinamas rūsys. Svarbu, kad būtų įrengta kanalizacija,užtikrintas normalus vėdinimas ir drėgmė. Ji turi būti 70 procentų“, – verslo paslaptimis dalijosi T.Jacinevičius.

    Afrikinės sraigės maitinamos miltais ir įvairiais priedais, kurių galima įsigyti veterinarijos vaistinėse.

    Birželio mėnesį augintinės išleidžiamos į lauke įrengtus aptvarus. Rugpjūtį jos jau bus užaugusios ir tinkamos gamybai.

    Išsaugota motininė banda rugsėjį–spalį sugrąžinama į patalpas ir ten užmiega. Apie Naujuosius metus pažadinama, ir vėl prasideda auginimo periodas.

    Dairosi palankiausių rinkų

    T.Jacinevičius tvirtina, kad per žiemą taip galima nesunkiai užauginti 3-8 tonas afrikinių sraigių, kurios yra gerokai brangesnės už lietuviškas. Pastarosios superkamos po 1 Lt už kilogramą, o greitai augančios afrikinės – po 5–8 Lt.
    Šiuo metu sraigių augintojų asociacija jau yra numačiusi rinkas Italijoje, Graikijoje, Prancūzijoje, tačiau dar žvalgosi ir naujų.

    „Reikalas tas, kad kainos Europoje svyruoja nuo 2,5 iki 4 eurų, todėl ieškome palankiausių partnerių“,– sako T.Jacinevičius.

    Jo vadovaujama asociacija savo nariams ir kitiems šio verslo entuziastams rengia mokymus, įvairias konsultacijas. Artimiausiu metu toks seminaras numatomas birželio pabaigoje.

    Parama sraigių augintojams

    Imtis vynuoginių sraigių auginimo verslo gali paskatinti ir parama, kurios galima siekti net pagal kelias  Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos priemones.

    Sraigių auginimas nėra įtrauktas į  priemonės „Parama verslo kūrimui ir plėtrai“ remiamų veiklų sąrašą, tačiau paramos galima siekti pagal kitas priemones. Tai – „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas”, „Pusiau natūrinių restruktūrizuojamų ūkių rėmimas“ bei  „Žemės ūkio valdų modernizavimas” antrąją ir trečiąją veiklos sritis.

    Šių priemonių įgyvendinimo taisykles, kur nustatyti visi reikalavimai, kuriuos turi atitikti pareiškėjas, siekiantis gauti paramą, galima rasti Žemės ūkio ministerijos tinklalapyje www.zum.lt.

    {dybanners}33{/dybanners}

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia