Pastaruoju metu grūdų ir iš jų pagamintų produktų rinkoje pastebimi tam tikri pokyčiai: dėl nepalankių klimatinių sąlygų kyla grūdų supirkimo kainos (tiek vidaus rinkoje, tiek pasaulinėse), kai kurios trečiosios šalys laikinai apribojo grūdų eksportą.
Žemės ūkio ministeriją pasiekė žinios, kad atskiri duonos gamintojai nuo š. m. rugpjūčio 23 d. didina duonos gaminių, parduodamų vidaus rinkoje, kainas vienodu dydžiu. Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius kreipėsi į Konkurencijos tarybą, prašydamas atlikti tyrimą dėl duonos gaminių rinkos dalyvių rinkos galių galimo nesąžiningo panaudojimo ir veiksmų derinimo.
UAB „Ukmergės duona“ direktorė Vitutė Šermukšnytė pasakyti ar šiuo metu jų gaminamų produktų kainos didės, o jei ir didės, kokiu dydžiu, dar negalėjo. Apie rugsėjo vidurį vyks Ukmergės rajono vartotojų kooperatyvo valdybos susirinkimas, kurio metu ir bus svarstomas šis klausimas. Tačiau kaip sakė V.Šermukšnytė, jų įmonė greičiausiai nebus kuo nors išskirtinė ir kainas matyt teks didinti, nors bus ieškoma ir vidinių resursų, kad būtų įmanoma išvengti didelio kainų šuolio. Savo produkcijos „Ukmergės duona” nebrangino jau visus metus, nors kilo ir dujų, ir kitų resursų kainos.Tik pernai teko pabranginti produkciją, padidėjus pridėtinės vertės mokesčiui.
Pasak V.Šermukšnytės, teigti, kad duonos kaina didėja tik dėl grūdų supirkimo kainų nėra teisinga. Gamintojai labai priklauso nuo žaliavų tiekėjų, kurie žaliavų kainas taip pat užkelia nemažai, kainas pakelia ir patys prekybininkai. Didžiausią kainos dalį sudaro energetiniai resursai. Visi įrengimai naudoja elektrą, duoną kepant naudojamos dujos, gaminiams išvežioti į automobilius pilamas kuras. Visa tai kainuoja, o gyventojai patys mato, kad šie resursai vis brangsta. Didelių žaliavų atsargų taip pat nesukaupsi, nes žaliavos irgi genda.
vilkmerge.lt, zum.lt informacija
www.sxc.hu nuotr.