Šiais laikais itin daug žmonių siekia būti kuo produktyvesniais, veiklesniais – tiek profesiniame, tiek asmeniniame gyvenime. Dabar itin populiaru užsibrėžti įvairiausių iššūkių, tikslų, „išeiti iš komforto zonos“. Didelio susidomėjimo sulaukia įvairiausi kursai ir metodai, padedantys „susikurti geriausią savo versiją“, arba kitaip – savo kasdienybėje veikti dar efektyviau ir prasmingiau.
Vis tik neretai dauguma susirūpinusių savo produktyvumu ir rezultatų siekimu pamiršta sulėtėjimo ir poilsio svarbą. Dažnam poilsio dienos asocijuojasi su tingumu, veltui praleistu laiku. Tačiau mes nesame sukurti gyvenimui be kokybiško poilsio: negebėdami atsitraukti nuo darbų ir tinkamai pasiilsėti, ilgainiui rizikuojame susidurti su įvairiausiomis ligomis.
Reguliarus poilsis didina produktyvumą
Kaip jau minėta, egzistuoja nuomonė, jog atsitraukimas nuo darbų ir laikas, skiriamas poilsiui, yra „iššvaistytas laikas“. Tačiau įvairiausi tyrimai paneigia poilsio nuvertinimą: nustatyta, jog tik gebėdami sulėtėti ir tinkamai ilsėtis, galime būti išties veiklūs ir produktyvūs.
Mokslininkai atrado, jog žmonės, kurie periodiškai atostogauja, savo veikloje pasižymi didesniu produktyvumu ir efektyvumu, negu tie, kurie neatsitraukia nuo darbų. Tai grindžiama tuo, jog smegenims ir kūnui reikalingas reguliarus atsitraukimas nuo įprastų veiklų.
Taigi jei dirbate protinį darbą, poilsis, kuris padėtų jūsų smegenims „atsijungti“ nuo profesinių rūpesčių, kasdienių darbų bei „įdarbintų“ kūną – itin svarbus. Tai gali būti sportas, buvimas gryname ore. Tuo tarpu patiriantiems intensyvų fizinį krūvį, reikalingas fiziškai atpalaiduojantis, kūną atstatantis poilsis. Abiem atvejais kokybiškai pailsima reguliariai lankantis SPA centruose, kaip Hotel Jurmala SPA.
Reguliarus poilsis padeda geriau suvaldyti stresą
Žinoma, įtampą, nerimas ar stresas yra neišvengiami ir tai yra normalu. Stresas signalizuoja, jog tam tikrose gyvenimo srityse patiriame problemų, ir skatina jas išspręsti. Tačiau kartais patiriamo streso lygis viršija normos rodiklius: tokiu atveju, stresas neigiamai paveikia tiek mūsų būseną, tiek elgseną. Dar daugiau, dažnai ar stipriai stresą patiriantys žmonės susiduria su daugiau sunkumų tiek darbe, tiek asmeniniame gyvenime.
Tyrimai rodo, kad žmonės, kurie reguliariai skiria laiko poilsiui, ne tik patiria mažiau streso, tačiau ir lengviau geba jį valdyti. Pavyzdžiui, jei žmogus yra pailsėjęs, susidūręs su stresoriumi, jis daug lengviau atras pozityvių būdų, kaip jį įveikti; o štai nuovargį patiriantis žmogus, susidūręs su stresu, pasijus dar bejėgiškesnis.
Reguliarus poilsis skatina kūrybiškumą
Į veiklas ir rezultatų pasiekimus susikoncentravę žmonės dažnai pamiršta poilsio pertraukų svarbą ir tai, jog daug pasiekę žmonės visų pirma yra kūrybiški. Ir nors vienos iš kūrybiškumo sudedamųjų yra žinios bei veiklumas, kūrybiškumo stimuliacijai ne ką mažiau svarbus yra poilsis.
Neuromokslininkai yra įrodę, jog žmonės, kurie reguliariai skiria laiko poilsiui, mąsto daug kūrybiškiau. Ne veltui susidūrus su neišsprendžiama užduotimi patariama nuo jos atsitraukti, pavyzdžiui, išeiti pasivaikščioti – kuomet smegenys atsipalaiduoja, neretai „ateina“ tinkamiausias sprendimas. Kartais žmonės juokauja, jog prausiantis duše „aplanko‘ genialiausios idėjos – vėlgi, šiuo atveju suveikia atsitraukimo galia.
Reguliarus poilsis padeda lengviau kontroliuoti kūno svorį
Įrodyta, jog nepailsėję jaučiame padidėjusį cukraus poreikį, linkstame persivalgyti. Kuomet esame neišsimiegoję ar patiriame įtampą ir stresą, organizme išsiskiria streso hormonas kortizolis, kuris skatina save „guosti“ maistu.
Taigi jei norite lengviau kontroliuoti kūno svorį ar netgi atsikratyti kelių kilogramų, pirmiausia turite išmokti kokybiškai ilsėtis. O jei pastebite, kad net ir gerai išsimiegoję jaučiate nuovargį, tai ženklas, kad turite daugiau laiko skirti sau.