Vyriausybės priimtame strateginiame atliekų tvarkymo plane numatyti principai, kuriais vadovaujantis turi būti tvarkomos atliekos. Vienas iš esminių atliekų tvarkymo principų yra visuotinumas. Paprastai tariant tai reiškia, kad viešoji komunalinių atliekų tvarkymo paslauga turi būti pasiūloma ir teikiama visiems komunalinių atliekų turėtojams. Manau dėl šio principo kaip ir nekiltų daug diskusijų, nes visi gyvendami šioje žemėje daugiau ar mažiau ją šiukšliname. Todėl logiška, kad atliekų tvarkymo mokestį taip pat turėtume mokėti visi. Tačiau esminis klausimas kiek ir už ką mokėti? Ukmergės rajono savivaldybės taryba nesenai patvirtino visuotinės rinkliavos taisykles. Žinoma, kaip ir daugelyje kitų savivaldybių šis klausimas iššaukė daug diskusijų, kurių esminis klausimas buvo kaip ir pagal ką skaičiuoti atliekų tvarkymo mokestį. Ukmergėje, po didelių diskusijų, pasirinktas mišrus skaičiavimo būdas t.y. dalis mokesčio bus renkama už patalpų plotą (vidutiniškai 25% sumos) ir dalis už jame gyvenančių asmenų skaičius (vidutiniškai 75% sumos).
Tai nėra idealus apskaičiavimo modelis, tačiau atsižvelgiant į esamą teisine bazę, šiai dienai tai yra optimalus variantas. Mokestis tik pagal gyvenamą plotą nėra teisingas. Daug sąžiningiau mokestį būtų rinkti tik nuo gyventojų skaičiaus, tačiau šiandien įstatymai leidžia žmogui nedeklaruoti tikslios savo gyvenamosios vietos, todėl tokiu atveju manau atsirastų ne vienas, kuris išvengtų rinkliavos mokesčio tiesiog nedeklaruodamas savo nuolatinės gyvenamosios vietos.
Visose diskusijose kalbama kaip sąžiningiau paskirstyti ir surinkti mokestį nuo ploto ar nuo gyventojo? Aš nesiimsiu svarstyti kas geriau, mano manymu rinkliava tiek nuo gyvenamojo ploto, tiek nuo gyventojo nėra pilnai teisinga. Nes šiukšlina juk ne plotas, šiukšlina gyventojas, bet kiekvienas gyventojas taip pat šiukšlina skirtingai. Tai kaip tokiu atveju paskaičiuoti teisingą mokestį? Tačiau kodėl mums nepadiskutavus, kol kas tik teoriškai, ir apie kitus šios rinkliavos surinkimo būdus.
Siūlyčiau valstybės mastu pagalvoti apie visai kitokį atliekų tvarkymo mokestį. Pradėsiu nuo to iš kur atsiranda atliekos. Visiems aišku, kad atliekos atsiranda iš to, ką mes kaip šios žemės gyventojai pagaminame ir suvartojame. Kuo daugiau vartojame tuo daugiau šiukšlių lieka. Tokiu atveju, gal būtų sąžiningiausia atliekų mokestį rinkti nuo vartojimo?
Manau toks sprendimas yra įmanomas ir jis būtų sąžiningiausias. Tiesiog atliekų tvarkymo mokestis turėtų būti įtrauktas į kiekvieno produkto pardavimo kainą. Tokiu būdu atskiro mokesčio už atliekų tvarkymą gyventojams galima būtų visai atsisakyti, nes gyventojas įsigydamas bet kokia prekę kartu sumokėtų ir atliekų mokestį. Manau toks atliekų tvarkymo mokesčio apskaičiavimas būtų kur kas teisingesnis, sąžiningesnis ir solidaresnis. Tiesiog kiekvienas mokėtų tiek kiek jis vartoja. Čia tik trumpai išdėstytas principas, tačiau tikrai manau, kad tokia sistemą įmanoma sėkmingai įgyvendinti, tiesiog reikia apsisprendimo, politinės valios ir ryžto. Žinoma čia Ukmergės ar bet kuri kita savivaldybė neturi galios tokio klausimo spręsti, jis turėtų būti sprendžiamas vyriausybės nacionaliniu lygiu.
Arūnas Dudėnas
vilkmerge.lt archyvo nuotr.