Šilumos ūkio nuoma prieš 10 metų – svarbu šiandiena, o ne tai kas bus po metų

    0
    siluma
    Prieš dešimt metų, šilumos ūkio nuomos klausimas kėlė ne mažiau aistrų kaip iš šiandien. Tik tuomet buvo norima ji išnuomoti, šiandien – susigražinti jį savivaldybės žinion. Tačiau argumentai buvo panašūs – brangstanti šiluma, skolos. Tik viskas vyko žymiai ramiau – susitikimas su gyventojais, tarybos sprendimas. Kaip tuomet viskas vyko, iliustruoja tuometinės žiniasklaidos – „Ukmergės dienos“ ir „Gimtosios žemės“ straipsniai apie šilumos ūkio nuomą 2000 gruodžio viduryje.

    Argumentai atsitrenkė į tarybos daugumos monolitą

    Arvydas Pėšina

    Po gruodžio 13 d. rajono tarybos posėdžio, kai buvo patvirtinta 13,81ct/kWh šilumos kaina, kuri turėtų įsigalioti nuo Naujųjų metų, buvo kalbama, kad ji atvers kelią investuotojui į rajono šilumos ūkį ateitį. Šios prognozės pasitvirtino gruodžio 18 d. posėdyje, kai taryba 15-ka balsų nusprendė pritarti sutarčiai su UAB „Energijos taupymo centras“. Tarybos narių neįtikino argumentai, kad reikia išsamiai pasidomėti įmone, kuriai 15-kai metų išnuomojamas šilumos ūkis, kad nereikia skubėti, o sprendimą priimti tik viską gerai apsvarsčius. Nugalėjo nuomonė, kad svarbu, kas yra šiandien, kad slegia skolos, gyventojai kentės mokėdami didelius mokesčius už šilumą ir vienintelė išeitis – investuotojas.

    Domisi teisėsauga

    Posėdžio pradžioje tarybos nariams buvo pateiktas sprendimo projektas, kuriame siūloma atidėti sutarties tvirtinimą, kol paaiškės Anykščių ir Panevėžio policijos komisariatų raštuose pateikti faktai dėl UAB „Energijos taupymo centras“, jo direktoriaus V. Striogos bei su jais susijusių įmonių nusikalstamų veikų. Taip pat siūloma sudaryti tarybos narių komisiją, kuri turės ištirti susidariusią situaciją siekiant išvengti negatyvių pasekmių sudarant ilgalaikę sutartį.

    <…>

    Ar svarstyti K. Griniaus pasiūlymą – nuspręsta vardiniu balsavimu. K. Grinius siūlė kreiptis į Saugumo departamentą ir patikrinti būsimo investuotojo patikimumą. Panašiai kalbėjo ir R. Šaltinienė, prisistačiusi kaip gyventojų atstovė, – ji sakė, kad sprendžiami gyventojus paliesiantys reikalai.

    Kad skubėti neverta, vėliau teigė ir buvęs pirmasis rajono Tarybos pirmininkas Dalius Merkliopas. Lygindamas situaciją, jis prisiminė kai kuriuos prieš 10 metų tarybos padarytus „siaurus“, gatvės ar gyvenvietės poreikius tenkinančius sprendimus, kurie dabar atrodo juokingi ir nuostolingi Ukmergės rajonui. Svarbu, kaip Ukmergė atrodys po 3 ar 10 metų. D. Merkliopas prognozavo, kad taryba po dviejų metų vėl sugrįš prie biudžetinių organizacijų skolų, kurias teks mokėti. Sprendimai turi būti racionalūs, o ne vien emociniai.

    Tyrimo nereikia

    Atsakydamas į kaltinimus Virginijus Strioga sakė, kad tose savivaldybėse, kur dirbo UAB „Energijos taupymo centras“, – tik teigiami atsiliepimai. <…> Minėta, kad yra Panevėžio apygardos ir apylinkės prokuratūrų bei Panevėžio miesto PK Ekonominių nusikaltimų skyriaus dokumentai, kuriose teigiama, jog nėra iškelta baudžiamųjų bylų ar atliekami patikrinimai. Vėliau V. Strioga sakė, kad skolos auga ir pasirašius sutartį vėliau gali tekti ją peržiūrėti.

    Rajono merė Janina Akstinavičienė tarybos narių klausė, ką laimėsim atmetę sutartį. Šilumos kaina kils jau nuo sausio 1 d. ir vietoj investuotojo siūlomų 12,5 teks mokėti 13,81 ct/kWh. Pasak merės, svarbu kaina, o ne kas yra UAB „Energijos taupymo centras“. Sunku pasakyti, kas bus po metų ar dviejų, o dabar reikia sumokėti skolas. Juk dujininkai, pasak merės, gali nebetiekti dujų.

    Diskusija neesminė?

    Dėl projekto sutarties pasirašymui sustabdyti vėl buvo siūlytas vardinis balsavimas, bet šį kartą pasiūlymą palaikė tik 8 tarybos nariai. O projektas, pritarus devyniems, buvo atmestas. Tada taryba pradėjo svarstyti pačią sutartį. Svarstymo metu tarybos nariams pareikalavus buvo skaitomi ir komentuojami Teisės departamento komentarai dėl kai kurių sutarties punktų. Buvo diskutuojama dėl sutarties sąlygų, dėl katilinės iš UAB „Ukmergės gelžbetonis“ pirkimo būtinybės.

    Tarybos nariui Grigorijui Malčanovui pareiškus, kad svarstomi neesminiai klausimai, buvo pasiūlyta nutraukti diskusijas ir balsuoti. Penkiolikai tarybos narių pritarus, kad sutartis būtų pasirašyta, pasigirdo vieno tarybos nario plojimai.

    „Ukmergės diena“, 2000 m. gruodžio 21 d. (Nr. 147)

    Prieš šį tarybos sprendimą, kuriame savivaldybė ir šilumos ūkio nuomininkas buvo vienodos nuomonės, vyko valdžios ir UAB „Energijos taupymo centras“ susitikimas su gyventojais. Jo metu gyventojai buvo bandomi įtikinti nuomos naudingumu ir reikalingumu.

    Šilumos ūkio nuoma: tarp biznio ir labdaros

    Ketvirtadienį visuomenė, spaudos atstovai buvo pakviesti į susitikimą, kuriame kalbėta apie šilumos ūkio pertvarkymą

    Loreta Ežerskytė

    Sutarties svarstymas artėja į pabaigą

    Praėjusią savaitę rajono Tarybos komitetuose buvo baigta svarstyti SP UAB „Ukmergės šiluma“, UAB „Šventutė“ ir UAB „Dainavos energetika“ šilumos ūkių modernizavimo ir renovacijos sutarties projektą. Sutartį tvirtinti rajono Taryba numačiusi gruodžio 18 d.

    Uždarosios akcinės bendrovės „Energijos taupymo centras“, kuri laimėjo mūsų rajono savivaldybės skelbtą konkursą dėl Ukmergės, Šventutės ir Dainavos šilumos ūkių pertvarkymo, direktorius Virginijus Strioga pastebėjo, jog sutarties projektas po svarstymų ir derybų žymiai pasikeitė ukmergiškių naudai. „Sutarties projektas svarstytas Tarybos komitetuose, baigėme derėtis su rajono savivaldybės komisija. Reikšmingų prieštaravimų nėra – tik apie dvi dešimtis pastabų. Jos užfiksuotos protokoluose, bus suformuluotos kaip derybinė pozicija. Į jas teks atsižvelgti sutartyje“, – sakė V. Strioga. Jo teigimu, Tarybai tvirtinti teikiamoje sutartyje kaina už šilumą numatyta 12,5 ct/kWh (be PVM). Tuo tarpu konkurso laimėtojai šilumos kainą buvo siūlę 12,6 ct/kWh. Pasak V. Strigos, ši dešimtoji cento dalis per visą nuomos laikotarpį ukmergiškiams sutaupys  1 mln. Lt. Beje, po svarstymų ir derybų panevėžiečiai išsiderėjo nuo 12 iki 15 metų pratęsti nuomos laikotarpį. Į sutartį įrašytas ir toks punktas, kad pasibaigus nuomos laikotarpiui „Energijos taupymo centras“ garantuoja, kad dar 5 metus nereikės renovuoti šilumos ūkio. Konkurso laimėtojai buvo numatę į mūsų rajono šilumos ūkio pertvarkymą investuoti 8 mln. Lt. Ši suma liko nepakitusi. Žymiai išaugo nuomos mokestis – konkurso laimėtojai buvo siūlę 2 mln. litų, dabar į sutarties projektą įrašyta 6,8 mln. litų.

    Direktoriaus V. Striogos įsitikinimu, SP UAB „Ukmergės šiluma“ kreditoriniai įsipareigojimai 2001 metų sausio 1 dieną gali siekti 3,5 – 4 mln. Lt. „Juos prisiimsime ir padengsime…“ – tvirtino vadovas. Taip pat  jis patikino, jog mūsų šilumos tinklai, šiluminę energiją parduodami mažesne kaina, nei jiems ji kainuoja pagaminti, toliau dirba nuostolingai. Gruodžio 1 dieną gamybos nuostoliai sudarė 2 mln. litų. Be to, šiais metais, palyginti su 1999-aisiais, bendrovės „Ukmergės šiluma“ įplaukos sumažėjo apie 28 procentus. Esant tokiai situacijai, V. Striogos  įsitikinimu, mes turime vienintelę išeitį – šilumos ūkį išnuomoti. „8 milijonai litų, kuriuos būtina investuoti į šilumos ūkio modernizavimą ir renovaciją, mums nėra dideli pinigai. Pagrindinę sumos dalį gausime iš banko. Pas rajono merę guli vieno didžiausio Europoje bankų garantinis raštas, kad Vokietijoje esantis bankas skolins mums pinigus“, – kalbėjo V. Strioga. Anot jo, į sutarties projektą įrašytas punktas apie tai, kad rajono savivaldybė už kreditą atsakomybės neprisiima.

    Direktorius pastebėjo, jog UAB „Energijos taupymo centras“ pelno iš mūsų šilumos ūkio tikisi 8-10 nuomos metais. „Šio verslo specifika – ilgalaikis atsipirkimas. Taip yra visame pasaulyje, taip bus ir pas mus. Mūsų tai negąsdina, nes tai yra mūsų verslas, mes jame dirbame. Todėl tikimės, jog rajono Taryba sutarties projektui pritars…“ – vylėsi direktorius.

    „Mums svetimų nereikia…“

    Didelio gyventojų dėmesio skelbtas susitikimas, kuriame svarstyti šilumos ūkio pertvarkymo reikalai, nesulaukė. Susitikti su konkurso investuotojui į rajono šilumos ūkį parinkto organizavimo ir pasiūlymų vertinimo komisijos nariais, UAB „Energijos taupymo centras“ atstovais, SP UAB „Ukmergės šiluma“ atsakingais darbuotojais panoro tik keliolika ukmergiškių.

    Daugumą jų domino vienas klausimas – kodėl mūsų šilumos ūkį turi tvarkyti svetimi žmonės, nejau Ukmergėje nėra gerų specialistų, išmanančių ir galinčių šį darbą atlikti.

    Mero pavaduotojas Leonardas Nugaras, kuris yra ir minėtosios komisijos pirmininkas, tikino, jog ieškoti investuotojo privertė gyvenimas, Savivaldybė, valdanti bemaž visą šilumos tinklų akcinį kapitalą, savo jėgomis iš skolų išsikapstyti nepajėgi. Šiuo metu rajono savivaldybė už biudžetinių įstaigų šildymą „Ukmergės šilumai“ skolinga 1,6 mln. Lt. Vicemeras susirinkusiems priminė, kad skelbti nuomos konkursą nuspręsta po ilgų svarstymų. Konkurso dokumentus pasiėmė trys įmonės, o konkurse dalyvavo tik dvi. Pasak L. Nugaro, panevėžiečiai pasirinkti, nes pasiūlė priimtinesnes sąlygas. Svarbiausia, jie siūlė mažesnę nei UAB „Litekso“ šilumos kainą. „Kai kas mano, jog konkursą laimėti turėjo pasaulinė firma „Litekso“. Vertindami mes žiūrėjome ne į vardą, o į pateiktus ir mums priimtinesnius pasiūlymus“, – aiškino vicemeras.

    V. Strioga  į klausimą, kodėl Ukmergėje šeimininkai svetimi, atsakė klausimu: o kodėl jokia Ukmergės firma nedalyvavo konkurse? „Jei konkursą būtų laimėję užsieniečiai, pinigai iš jūsų rajono iškeliautų. Dabar visus mokesčius mes mokėsime jūsų biudžetui…“ – tikino direktorius.

    Gyventojų atstovai teiravosi ir apie skolas. Buvo paaiškinta, jog investuotojas vartotojų skolų neprisiims. Jei taip atsitiktų, vieniems vartotojams tektų mokėti už kitus – tuos, kurie skolingi. Pasak L. Nugaro, į skolą gyventi bus neįmanoma. Už viską teks mokėti. „Nupirkus prekę už ją reikia sumokėti…“ – trumpai pakomentavo V. Strioga.

    Susitikime dalyvavę ukmergiškiai domėjosi, ar bus įmanoma, šilumos ūkį išnuomojus panevėžiečiams, gyventojams atsisakyti centralizuoto šildymo, įsirengti namuose atskiras katilines, butuose statyti katilus. Anot V. Striogos, gyventojai galės elgtis savo nuožiūra. „Mūsų centro vadybininkams reiks įrodyti, kad gyventojams naudingiau yra gauti centralizuotą šilumą. Mes dujas perkame centralizuotai, todėl mums jos kainuoja žymiai pigiau“, – tvirtino direktorius.

    Panevėžiečių buvo paprašyta paaiškinti, kaip jie sugebės nekelti visus 15 metų šilumos kainos. Pasak V. Striogos, šilumos kaina nekils tuo atveju, jei nepabrangs dujos, nepasikeis kitos kainos. O išlaikyti kainą jie sugebėsią, nes centralizuotai pirks dujas, atnaujinę šilumos ūkį sumažins šilumos perdavimo nuostolius.

    Taip pat susitikime buvo informuota, jog UAB „Energijos taupymo centras“ pasirašė su AB „Ukmergės gelžbetonis“ sutartį dėl katilinės pirkimo. „Su L.Survila apie tai daug diskutavome. Jie neturi lėšų tvarkyti šilumines trasas. O to nedarant, neįmanoma išvengti didžiulių nuostolių…“ – tikino V. Strioga.

    Po poros valandų diskusijų ukmergiškiai salę paliko su ta pačia nuostata: panevėžiečiai į Ukmergę ketina ateiti daryti savo biznio. Labdaros iš jų tikėtis mums beviltiška…

    Gimtoji žemė“, 2000 m. gruodžio 12 d.  (Nr.143)

    Kaip parodė laikas ne viskas buvo tai gražu, kaip žadėjo valdžia. Praėjo keleri metai. Valdžia su nuomininkais neberado bendros kalbos. O šilumos kainos pradėjo drastiškai kilti. Toks svarbus rajonui sprendimas buvo priimtas nusprendus politikams. Tačiau, tuomet, niekas neprisiėmė politinės atsakomybės dėl galimai neteisingo sprendimo. Jos negirdi ir šiandien. Nors civilizuotame pasaulyje turėtu būti kitaip – paaiškėjus, kad politikų sprendimai neteisingi, atsakomybę prisiima partija.
    vilkmerge.lt
    Reginos Mackelienės nuotr.

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia