Pradinis Verslas Rėmėjų medžiaga Pataria ekspertai: Kaip išmokyti vaiką taupyti?

Pataria ekspertai: Kaip išmokyti vaiką taupyti?

0

Nors ir visi norime sutaupyti, kartais tai padaryti gali būti sunkiau, nei pasirodytų iš pirmo žvilgsnio. Žinoma, sutaupyti yra ganėtinai nesudėtinga jei neturite šeimos, kurią reikia išlaikyti – tokiu atveju jums tereikia rūpintis asmeninių išlaidų kontrole. Tačiau jeigu turite šeimą, asmeninių finansų valdymas gali tapti tikru iššūkiu – net jei patys stengsitės taupyti, tai dar nereikš, jog ir kiti jūsų šeimos nariai gyvens taupiai.

Akivaizdu, jog yra labai svarbu, kad taupytumėte ne tik patys, bet ir išmokytumėte taupyti mažuosius savo šeimos narius. Tačiau kaip išmokyti vaiką taupyti? Taupymo patarimus suteikia finansinių paslaugų palyginimo platformos Financer.com Lietuva ekspertai.

Taupymas – nauda ir vaikui, ir tėvams

Jei norite, kad jūsų vaikas pradėtų taupyti, turite pasirūpinti, jog jūsų atžala pati to norėtų. Tai reiškia, jog pats pirmasis žingsnis vaiko taupymo link – suteikti savo vaikui motyvacijos taupyti.

Finansų analitikai teigia, jog ,,šeimos finansinė gerovė‘‘ nėra tas skatinantis faktorius, kurio reikia vaikui. Anot jų, finansinis šeimos gyvenimas dažniausiai nėra vaiko gyvenimo dalis – vaikas nedalyvauja finansiniuose sprendimuose, neuždirba savų pinigų, o dažniausiai net nežino apie daugumą šeimos išlaidų.

Ekspertai sako, jog būtent dėl to vertėtų ieškoti kito motyvuojančio ,,atlyginimo‘‘ už pastangas – analitikų teigimu, vien dėl šeimos finansinės gerovės taupantis vaikas dažniausiai jausis ne skatinamas, bet spaudžiamas. Tačiau kokį atlygį galima būtų suteikti savo vaikui už taupymą?

Finansų analitikų nuomone, geriausias būdas motyvuoti savo atžalą taupyti yra paprastas – tereikia padaryti, jog taupydamas šeimos labui vaikas galėtų tuo pačiu sutaupyti ir savo norams. Ekspertai tėvams pataria sudaryti tam tikrą sistemą, pagal kurią vaikas galėtų gauti atlygį už taupymą. Pavyzdžiui, galima savo atžalai skirti tam tikrą pinigų sumą kiekvieną savaitę už nebūtinųjų išlaidų atsisakymą.

Vertėtų paminėti, jog taip sutaupys ir patys tėvai, mat yra didelė tikimybė, jog pradėjęs taupyti vaikas sumažins bendras tėvų išlaidas – jis sutaupys žymiai daugiau lėšų, nei pareikalaus jo finansinis paskatinimas.

Anot analitikų, taip vaikas ne tik išleis mažiau tėvų pinigų, bet ir išmoks taupyti dėl paties savęs – suvokęs, jog atsisakydamas nebūtinų smulkmenų jis galės ganėtinai greitai sukaupti išsvajotam pirkiniui, vaikas bus itin motyvuotas ir netrukus jam taupymas taps prigimtiniu įpročiu.

Kaip vaikas gali sutaupyti?

Jeigu savo vaikui suteikėte motyvacijos taupyti, teliko su juo pasikalbėti apie tai, kaip jis galėtų sumažinti savo išlaidas.

Finansų analitikų teigimu, beveik kiekvieno vaiko gyvenime egzistuoja daugybė nebūtinųjų išlaidų, kurių galima greitai ir nesunkiai atsisakyti. Pats pirmas dalykas, kurio turėtų atsisakyti taupyti pradedantis vaikas, yra kasdienis nemaistingas maistas. Paprastai tariant, tai yra įvairūs saldumynai, nemaistingi užkandžiai (bandelės, ,,krekeriai‘‘, bei dauguma kitų valytų miltų produktų), gaivieji gėrimai ir taip toliau.

Analitikų duomenimis, būtent nemaistingas maistas sudaro didžiąją dalį kiekvieno vaiko kasdieninių išlaidų. Ekspertai perspėja, jog nors iš pirmo žvilgsnio ir gali pasirodyti, jog pavieniai užkandžiai bei saldumynai daug nekainuoja, tačiau per mėnesį tokio tipo išlaidos gali nesunkiai siekti ir 60, ir 70, o kartais – net ir šimtą eurų. Nemaži pinigai, tiesa?

Pasirūpinę, jog jūsų vaikas valgytų maistingai – įsidėtų maistą iš namų arba valgytų šiltą maistą mokyklos valgykloje, jūs ne tik pasirūpinsite savo vaiko sveikata, bet ir sutaupysite nemažai pinigų.

Kitas dalykas, ties kuriuo jūsų vaikas gali nemažai sutaupyti, yra jo laisvalaikio leidimas. Ne paslaptis, jog neretai jaunimas mėgsta susitikti mieste ir smagiai praleisti laiką. Žinoma, nieko blogo su tuo nėra, tačiau tiesa yra ta, jog tokie pasibuvimai gali kainuoti tikrai daug. Taip yra todėl, kad laisvalaikį leidžiant mieste, beveik visados yra būtina jį leisti daug kainuojančiose vietose – kavinėse, kino teatruose, įvairiose parduotuvėse ir taip toliau.

Pasikalbėkite su savo atžala – gal yra būdų smagiai praleisti laiką, tuo pačiu sumažinant patiriamas išlaidas? Gal vietoj ėjimo į kino teatrą su savo draugais, jūsų vaikas su savo draugais galėtų pasidaryti tikrą kino seansą namuose? O, galbūt, vietoj braidymo po miesto kavines, jūsų vaikas norėtu su savo draugais pasivažinėti dviračiais?

Anot finansų analitikų, yra tikrai nemažai būdų, kaip galima savo vaikui parodyti, jog jam yra nebūtina leisti pinigų tam, kad jo laisvalaikis būtų tikrai smagus. Užtenka trupučio pastangos bei išradingumo, kad jūsų vaikas išmoktų sutaupyti pinigų ir tuo pačiu neatsisakytų smagaus laisvalaikio praleidimo.

Išlaidų sekimas

Su vaiku aptarę pagrindinius būdus, kaip jis gali pradėti taupyti, jūs taip pat turėtumėte jį išmokyti sekti savo išlaidas. Finansų analitikai sako, jog vaikas pradėti efektyviai taupyti gali tik tada, kai jis išmoksta, kaip sekti savo išlaidas. Tačiau kaip išmokyti vaiką sekti savo asmeninius finansus?

Ekspertų nuomone, tam, kad jaunas žmogus galėtų pradėti sekti savo išlaidas, iš pradžių reikia, jog jis iš tėvų lėšas gautų vienodais intervalais. Paprastai tariant, vaikui bus sunku sekti savo išlaidas bei turimus pinigus, jeigu jam pietums pinigų duosite kasdien – tai po du, tai po tris ar keturis eurus. Toks finansavimas ne tik apsunkina vaiko bandymą taupyti, bet ir ganėtinai padidina bendrąsias išlaidas tėvams, nes neduodami fiksuotos pinigų sumos, jūs vaikui nesuteikiate galimybės planuoti bei sekti savo išlaidų.

Analitikai pataria, jog tėvai savo vaikams suteiktų fiksuotą pinigų sumą visai savaitei tą pačią savaitės dieną, tarkime, pirmadienį. Anot ekspertų, žinodamas visą savo savaitės biudžetą, vaikas galės jį truputį paplanuoti, geriau sekti savo išlaidas, o galų gale – ir efektyviau taupyti.

Žinoma, periodiškas lėšų suteikimas savo vaikui – dar ne viskas. Juk taip pat reikia, kad ir pats vaikas išmoktų sekti savo išlaidas bei turimus pinigus. Anot analitikų, tam užtenka, kad vaikas kiekvienos dienos pabaigoje susirašytų savo tos dienos išlaidas maistui, o ypač – nebūtiniems dalykams.

Taip kiekvieną dieną stebėdamas savo išlaidas jaunas žmogus greitai pamatys, kokiems nebūtiniems produktams išleidžia per daug. Nepamirškite, jog jeigu savo vaiką už tokias pastangas kiekvieną savaitę motyvuosite bei suteiksite lėšų jo asmeninei taupyklei, jis greitai išmoks tikrai protingai valdyti savo finansus.

Kaip taupyti sveika, o kaip – ne?

Tiesa, finansų ekspertai taip pat perspėja, jog yra labai svarbu, kad vaikas taupytų saikingai – anot analitikų, egzistuoja keletas pamatinių pavojų, kurių turėtų saugotis visi tėvai – analitikų teigimu, nepasirūpinus kai kuriais dalykais vaiko taupymas netrukus gali pavirsti jo savęs marinimu, o toks ,,taupymas‘‘ neatneš jokios ilgalaikės naudos nei pačiam vaikui, nei jo tėvams.

Neretai pasitaiko taip, jog vaikai, norėdami taupyti ir susitaupyti, pradeda tai daryti savo gerovės sąskaita – nevalgo pietų mokykloje, vengia viešojo transporto bilietų pirkimo, bei kitų būtinų išlaidų. Anot analitikų, taip jauni žmonės dažniausiai pradeda elgtis dėl to, nes jie paprasčiausiai neturi kitų būdų taupyti savo poreikiams (tai yra, jiems nėra skirtų pinigų taupymui), arba dėl to, jog išklausę tėvų priekaištus dėl išlaidų jie bijo leisti pinigus ir mano, jog nebeleisdami jokių pinigų padės šeimai ir išvengs tėvų rūstybės.

Finansų analitikų nuomone išvengti su vaiko taupymu susijusių pavojų nėra sunku – anot jų, tereikia pasirūpinti, kad jūsų atžala neatsisakytų būtinųjų poreikių dėl kelių sutaupytų eurų.

Maistas

Visų pirma, reikėtų pasirūpinti vaiko maistu – ekspertai pataria, jog besikalbėdami apie taupymą su savo vaiku tėvai pabrėžtų, jog maistui skirti pinigai yra skirti maistui, tad jų taupyti nederėtų. Anot analitikų, yra labai svarbu, jog tėvai skatintų savo atžalą atsisakyti nebūtinų pirkinių (žaislų, saldainių, ir panašiai), tačiau ne pietų mokykloje.

Galų gale, jeigu negalite skirti pakankamai pinigų savo vaiko pietums, visados galite rasti kitokį sprendimą, kuris išspręstų ir vaiko alkį, ir jūsų išlaidas. Paprasčiausias ir, turbūt, pigiausias būdas išspręsti lėšų trūkumą savo vaiko pietums, yra pagaminti ir savo atžalai įdėti priešpiečius iš namų. Taip ir sutaupysite nemažai pinigų, ir tuo pačiu pasirūpinsite, jog jūsų vaikas pavalgytų mokykloje.

Kitos išlaidos

Taip pat vertėtų pasirūpinti, jog jūsų vaikas taip pat pinigų netaupytų ir ties kitais svarbiais dalykais – viešuoju transportu, mokykliniais pirkiniais ir taip toliau.

Anot finansų analitikų, geriausias būdas tai padaryti yra kalbėtis su savo atžala. Analitikai pabrėžia, jog yra labai svarbu, kad tėvai, su savo vaiku besikalbėdami apie taupymą, būtinai aptartų ne tik sritis, ties kuriomis reikia pradėti taupyti, bet ir visas sritis, ties kuriomis taupyti negalima.

Ekspertai sako, jog net jei tėvai neišgali skirti pakankamai pinigų visiems reikalingiems vaiko pirkiniams, jie patys turi pasirūpinti šių išlaidų išsprendimu kitais būdais, mat yra labai svarbu, jog vaikas nejaustų spaudimo ,,taupyti‘‘ atsisakant būtinųjų dalykų.

Pabaigai

Finansinių paslaugų palyginimo platformos ekspertai sako, jog išmokyti vaiką taupyti nėra itin sudėtinga – jų teigimu, yra keli pamatiniai dalykai, kuriais pasirūpinę tėvai netrukus galės džiaugtis savo išlaidas valdančia atžala. Visų pirma, tėvai savo vaikui turėtų suteikti motyvacijos taupyti. Tada, jie su savo vaiku taip pat turėtų aptarti būdus, kaip jis gali pradėti taupyti neatsisakydamas savo būtinųjų poreikių. Galų gale – tėvai savo vaikui turėtų suteikti pastovių pajamų bei jį skatinti sekti savo išlaidas.

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia