Pradinis Kultūra Pabaiske trumpam įsikūrė viduramžiai

Pabaiske trumpam įsikūrė viduramžiai

0

Šeštadienį Pabaiskas alsavo viduramžių dvasia. Šiais metais čia vyko tradicinė derliaus šventė „Aniuolų sargų kermošius“. Nors oras ir buvo prastas, atvykę į šventę jos dalyviai ir žiūrovai sukūrė tikrai viduramžišką dvasią.

Dvaro juokdario pakviestas rajono meras Rolandas Janickas budelio atneštu kirviu perkirto virvę ir atidarė šventę. Pirmas šventės renginys – tradicinėmis tampančios žirgų lenktynės. Ką tik paruoštame lenktynių lauke trijuose važiavimuose varžėsi po tris varžovus. Varžybų dalyviai varžėsi dėl rajono mero, savivaldybės administracijos direktoriaus ir Pabaisko seniūnijos prizų. Paskutinė rungtis – jojimas. Dėl Pabaisko ūkininkų prizo rungėsi dvi merginos ir vyras. Kaip ir dera džentelmenui, jis trasą baigė paskutinis.

Žiūrovai galėjo pasigrožėti Veliuonos kultūros centro senovinių šokių studijos „Saltare Festum“ ir Marijampolės kolegijos istorinių šokių grupės „Reverence“ atliekamais senoviniais šokiais, pažiūrėti senovės baltų brolijos „Vilkatlakai“ atliekamos Pabaisko mūšio inscenizacijos ir susipažinti su senoviniais ginklais bei paklausyti grupės „Žalvarinis“ koncerto. Apdovanojimuose grojo Sūduvos medžioklės ragų ansamblis iš Marijampolės.

Tuo pat metu po lauką su šluotomis bandė skraidyti raganos iš Taujėnų, vaikai ir suaugusieji buvo kviečiami pažaisti senovinius žaidimus ar pabandyti eiti su kojūkais. Žemaitkiemio palapinėje įsikūręs barzdaskutys siūlė nuskusti barzdą, nukirpti plaukus, išrauti skaudantį dantį ar, gydymo tikslais, nuleisti kraują. Budelis tuo metu siūlė pasimatuoti kankinimo stakles, ant kurių parašyta „Kančia mane išlaisvins“. O šalia Pivonijos seniūnijos buvo surengtas teismas, kuriame prie gėdos stulpo pririšta Kudliaus šeimininkė bandė apsiginti nuo ožkos šeimininkės kaltinimų. Seniūnijų kiemeliuose buvo ir viduramžiškų vaišių – sūrių, rūkytų paršų ausų, žvėrienos dešrų, kepamų vištų.

Šventė baigėsi apdovanojimais. Buvo sveriamos sunkiausios daržovės. Sunkiausia morka, sverianti 1,220 kg išaugo Vidiškiuose, svogūnas (0,825 kg) – Siesikuose, pastarnokas (0,850 kg) – Vidiškiuose, juodasis ridikas (4 kg) – Taujėnuose, kopūstas (12 kg) – Pivonijoje. Kiemelius ir kitas atrakcijas vertino autoritetinga komisija. Jos teigimu, šauniausias gaidys gieda Pivonijoje, skaniausia gira taip pat Pivonijos seniūnijos šeimininkių.

Kiekvieną kiemelį komisija apdovanojo už išradingumą ir darbštumą. Skaniausia žuvienė – Siesikų, gaiviausias kiemelis – Želvos, apdovanojimas už aikštę, teismą ir gėdos stulpą skirtas Pivonijos seniūnijai; viduramžių krepšinio šaknų atradėjai – Vidiškiai; „lekarstvos“, pagalba į namus geriausia Žemaitkiemio kiemelyje; burtai, raganos geriausios iš Taujėnų; „Dievo perlų“ atradėjai – Vepriai; išradingiausi žaidimai ir išradimai – Lyduokių; geriausi viduramžių kalviai – Pabaisko, medžioklė ir žaidimai – Deltuvos seniūnijos. Pasak rajono mero, „pats pats vertingiausias kiemelis“, kuriame nieko netrūko – Šešuolių seniūnijos.

Reikėjo išrinkti, kur vyks kitų metų Derliaus šventė. Tai nuspręsta burtais. Kadangi Pabaiskas garsus lenktyninėmis vištomis, seniūnijų atstovams buvo pasiūlyta pasirinkti lenktyninių vištų kiaušinius. Iš jų vienas buvo žalias, kiti virti. Dužo Vidiškių atstovų pasirinktas kiaušinis. Taip nuspręsta, kad kitais metais „Aniuolų sargų kermošius“ vyks Vidiškiuose.

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia