Vasarą norisi kuo ilgiau pasidžiaugti šiluma ir kuo daugiau laiko praleisti lauke, todėl į terasą persikelia svetainė, valgomasis bei vaikų žaidimų kambarys. Jei dar neturite terasos – pats metas imtis projekto ir kitais metais vasaros dienas jau leisti jaukioje terasoje. Norint, kad terasa būtų funkcionali ir ilgaamžė, reiktų skirti laiko terasos projekto rengimui bei atidžiai pasirinkti medžiagas. Pateikiame 5 patarimus, kurie padės priimti tinkamus sprendimus kiekviename terasos projektavimo etape.
Parinkite pakankamai apšviestą terasos vietą
Pirmasis žingsnis planuojant statyti terasą – tinkamos vietos parinkimas. Pietinėje, pietrytinėje arba pietvakarinėje namo pusėje įrengta terasa bus pakankamai apšviesta. Tiesiai į pietinę pusę atgręžtoje terasoje gali tekti ieškoti sprendimų, kaip apsisaugoti nuo pernelyg kaitrių saulės spindulių. Šį nepatogumą galima lengvai išspręsti pastačius pastogę arba dar paprasčiau – įsigijus didesnį saulės skėtį. Savo ruožtu, namo šiaurinėje pusėje įrengtoje terasoje bus gaivu karštomis vasaromis dienomis, tačiau apniukusią dieną ar rudenėjant tokioje čia gali pasidaryti pernelyg niūru. Renkantis terasos vietą taip derėtų atsižvelgti į aplinką: atstumą nuo tvoros, greta augančių medžių metamą šešėlį, patogų praėjimą ir kita.
Tinkamai įvertinkite jums reikalingos lauko terasos plotą
Svarstant kokio dydžio terasą projektuoti, svarbu aiškiai žinoti kokiu tikslu ją įsirengiate. Jei neįsivaizduojate vasaros be grilio patiekalų ir lauke padengto stalo, būtinai įvertinkite kiek reikia skirti vietos valgomojo zonai. Būtų apmaudu, jei paaiškėtų, kad svajonių terasoje stinga vietos dideliam stalui. Taip pat verta paskaičiuoti kiek tiksliai ploto užims poilsiui skirti gultai ar kiti baldai be kurių neįsivaizduojate jaukios terasos. Lietuvoje populiariausias pasirinkimas yra 3 metrų pločio terasos. Prie šio standartinio pločio pridėjus papildomą pusmetrį gali ženkliai pasikeisti terasos naudojimo komfortas.
Rinkitės patvarias ir ilgaamžes terasines lentos
Terasos ilgaamžiškumas daugiausiai priklauso nuo pasirinktų terasinių lentų kokybės ir patvarumo. Medinių lentų pasirinkimas platus ir įvairus. Skirtingomis savybėmis pasižymės pušies, maumedžio, tropinių lapuočių ar lietuviško kietmedžio lentos. Ne mažiau svarbus tinkamas lentų apdirbimas – termiškai apdorotos ar alyvuotos lentos bus atsparesnės drėgmei. Renkantis lentas apsvarstykite galimybę pasirinkti ne medines, o medžio plastiko kompozito terasines lentas. Šios lentos yra visiškai atsparios drėgmei, temperatūrų svyravimams ir tiesioginiams saulės spinduliams. Jų nepažeis nei permainingi Lietuvos orai, nei vabzdžiai. OneWood terasinės lentos gaminamos specialiai mūsų permainingams šiauriniam klimatui.
Pagalvokite apie terasos priežiūrą
Dar prieš imantis terasos įrengimo, verta įvertinti ne tik kaip šioje vietoje leisite laisvalaikį, bet ir kiek laiko galėsite skirti terasos priežiūrai. Medinę lauko terasą teks kas keletą metų perdažyti, beicuoti ar alyvuoti, kitaip lentos nušiurs ir taps lengvai pažeidžiamos lietaus, saulės ir kitų atmosferos reiškinių. Lauko terasos sukaltos iš WPC kompozito lentų nereiks niekaip specialiai prižiūrėti, nes ši medžiaga išlaiko savo savybes visą eksploatavimo laiką.
Nepermokėkite, ten kur neverta išlaidauti
Tinkamas sąmatos aprengimas ir išlaidų įvertinimas – nemažiau svarbus momentas planuojant terasos įrengimą. Aukštos kokybės medinių lentų kaina gali pranokti galimybes. Ribotas biudžetas nebūtinai reiškia, kad teks susitaikyti su prastesnės kokybės ir ne tokiu patvariu lentų pasirinkimu. Tuščiaviduri medžio plastiko kompozito terasinių lentų kaina yra mažesnė, nei pilnavidurių profilių, tačiau jos ilgai ir patikimai tarnaus privačiose valdose. Pilnavidurės lentos yra tvirtesnės, tačiau jų atsparumo savybių reikia tik viešuose vietose, kur didelis žmonių srautas. Kitas užtikrintas būdas sumažinti terasos kainą – patiems imtis jos įrengimo darbų.