Pradinis Verslas Rėmėjų medžiaga Kokiu principu veikia tarpusavio skolinimo platformos?

Kokiu principu veikia tarpusavio skolinimo platformos?

0

Investavimas – vienas esminių ekonomikos variklių. Kai investavimo būdų tiek daug ir įvairių, galima rinktis mažesnės ar didesnės rizikos būdus panaudoti savo lėšas. Vis populiaresnės tampa ir paskolos „žmonės žmonėms“, laikomos vidutinės rizikos investavimo priemone. Lietuvoje šiuo metu veikia net kelios bendrovės, kviečiančios investuoti į paskolas – tai „FinBee“, „Savy“, „Paskolų klubas“ ir kt. O ar verta investuoti į kreditus ir ką reiktų žinoti besidomintiems šia veikla?

Seniai gyvuojanti praktika

Anot vienos tarpusavio skolinimosi platformos įkūrėjų, paskolos „žmonės žmonėms“ – puikus variantas abiem pusėms: tiek turintiems pinigų ir norintiems gauti finansinę grąžą, tiek ir tiems, kurie šiuo metu turi finansinių sunkumų. Pasaulyje tarpusavio skolinimosi platformos – nebe naujovė, o lietuviai apie jas kol kas turi nedaug žinių.

Kokiu principu tokios platformos veikia mūsų šalyje ir kaip investuoti?

Visų pirma, vartotojai, pasirinkę investavimo platformą, joje susikuria paskyrą. Tuomet atidaroma el. sąskaita ir į ją įnešama norima suma, kurią užsiregistravęs asmuo galės investuoti į kreditus. Toliau vartotojas pasirenka, kokiu būdu investuos į paskolas. Vartotojas gali pas pasirinkti, kam skolinti, arba gali nustatyti automatinį investavimą. Jei investuotojas pasirenka investuoti taip vadinamuoju rankiniu būdu, jis gali išsistudijuoti kredito gavėjo duomenis, pavyzdžiui, kredito istoriją (reitingą), kiekvieną mėnesį gaunamų pajamų sumą, finansinius įsipareigojimus (turimus ir buvusius) ir kitus duomenis, padedančius nuspręsti, ar verta investuoti. Investuotojai, atsižvelgę į paskolos gavėjo kredito istoriją ir patikimumą, patys sprendžia, kokią sumą investuoti. Daugelyje platformų minimali investuojama suma – nuo 5 Eur.

Automatinis investavimas reiškia, kad investuotojui reikės įdėti mažiau darbo: sistema automatiškai investuos, tik pradžioje reikės nurodyti limitą – maksimalią į vieną paskolą ketinamą investuoti sumą. Taip pat, siekiant apsidrausti, galima nurodyti, kokį kredito reitingą turintiems asmenims investuotojas norėtų skolinti bei kokio dydžio palūkanų tikisi (įprastai kuo aukštesnės palūkanos, tuo didesnė skolinimo rizika). Tad pagal iš anksto numatytus skolinimo kriterijus sistema automatiškai investuoja į paskolas.

Garantijos investuotojams

Investuotojai-skolintojai turėtų pasidomėti investavimo tvarka ir pasirinkti palankiausias sąlygas siūlančią paskolų bendrovę. Reikėtų atkreipti dėmesį į galimus nuostolius, rekomendacijas, kokio dydžio sumą (proc.) nuo bendros įneštos sumos patariama investuoti į vieną paskolą siekiant maksimaliai sumažinti riziką. Kai kurios bendrovės siūlo investuoti per specialų Užtikrinimo fondą. Kitaip tariant, sumokėjus numatytą papildomą mokestį, visi pinigai investuotojui sugrįš. Pasitaiko, kad paskolas gavę asmenys vėluoja mokėti įmokas, tad investuotojui pinigus grąžina Užtikrinimo fondas.

Tarpusavio skolinimosi platformos pasirūpina skolų išieškojimu, padengia išlaidas. Tačiau nuėjus iki teismo, išieškojimo procesas gali užtrukti net iki 2 m. – skolinant omenyje reikia turėti ir šį faktą. Taigi, kaip minėta, riziką sumažinti padės investuojamos sumos paskirstymas kuo didesniam kiekiui besiskolinančių asmenų. Pvz., geriau 5 asmenims skolinti po 100 eurų, nei vienam – visus 500.

Pagal paskolų palyginimo platformos Credit123.lt informaciją

Atsakyti:

Prašome įrašyti komentarą
Prašome įvesti vardą čia