Žemdirbiams rūpi iššalusių pasėlių deklaravimas

    0
    traktor_copy
    Šaltai žiemai sunaikinus iki trečdalio žiemkenčių pasėlių, ūkininkai rūpinasi ne tik laukų persėjimu, bet ir jų deklaravimu. Į klausimus apie pasėlių ir žemės ūkio naudmenų deklaravimą, pateiktų duomenų taisymą atsako Žemės ūkio ministerijos Tiesioginių išmokų skyriaus vedėjo pavaduotojas Mečislovas Lapinas.

     

     

    Kaip žemdirbiai turėtų deklaruoti iššalusių pasėlių laukus?

     

    Žieminių pasėlių laukai (kviečių, miežių, rugių, kvietrugių ir kt.) su vietomis iššalusiais ploteliais deklaruojami kaip vienas laukas, t.y. neišskiriant iš deklaruojamo lauko jų plotelių.

    Jeigu ūkininkai jau deklaravo savo valdos pasėlius, kurių apie 50 proc.  dėl iššalimo teks atsėti, deklaraciją būtina taisyti ir nurodyti naujai persėtų pasėlių kodą. Šiemet už deklaruotą žemės ūkio naudmenų ir pasėlių hektarą bus mokama vienodo dydžio apie 343 Lt išmoka.

     

    Kaip pasėlių kultūra susijusi su EDV skaičiavimu?

    Persėjus lauką kita kultūra ir deklaracijoje nurodžius naujų pasėlių kodą, keitimas gali turėti įtakos valdos ekonominio dydžio vieneto (toliau – EDV) skaičiavimui. Pavyzdžiui, jei vietoje iššalusių kviečių bus pasėti miežiai, kurių standartinis gamybinis pelnas yra mažesnis negu kviečių, EDV rodiklis sumažės. Todėl prieš atsėdamas ūkininkas tūrėtų pasverti, koks EDV rodiklis jam naudingesnis, teikiant paraiškas pagal atitinkamos krypties Kaimo plėtros 2007-2013 m. programos priemones.
    Kaip patartumėte elgtis ūkininkaujantiems mažiau palankiose vietovėse?

    Iššalusius žiemkenčius persėjant daugiametėmis žolėmis, svarbu, kad nemažiau kaip trečdalį visų deklaruotų žemės ūkio naudmenų sudarytų dirbama (ariama arba beariminė technologija apsėta) žemė. Toks reikalavimas šiemet įsigaliojo žemdirbiams, ūkininkaujantiems mažiau palankiose vietovėse (2010 m. kovo 31 d. žemės ūkio ministro įsakymo Nr. 3D-303 5.5.4.3 punktas). Ypač atidžiai skaičiuoti turėtų ūkių valdytojai, kurie neaugina gyvulių, o jų pasėlių struktūroje žymią dalį užima daugiametės pievos.
    Jeigu naujai užsėta žolė blogai sudygtų ir ūkininkui būtų nenaudinga laikyti tokį lauką, tuomet jis galėtų šį plotą paversti pūdymu ir paraiškoje deklaruotus duomenis pataisyti į pūdymo kodus. Deklaruodamas lauką kaip juodąjį pūdymą, pareiškėjas privalo jį atitinkamai prižiūrėti, periodiškai įdirbti arba naudoti chemines kovos su piktžolėmis priemones.
    Iki kada galima taisyti deklaruotų pasėlių duomenis?

    Žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas tęsis iki birželio 15 dienos, visus laukus įbraižant tik elektroniniu būdu. Ūkininkai, kurie turi galimybę naudotis elektroninės bankininkystės sistema, gali jungtis prie paraiškų informacinės sistemos (http://paseliai2010.vic.lt) ir paraišką užpildyti patys. Neturintiesiems interneto ryšio, dokumentus elektroniniu būdu padės užpildyti seniūnijų specialistai.

     

    Po paraiškos pateikimo pasikeitus deklaruotų pasėlių kultūrai, pareiškėjai seniūnijoms gali teikti prašymus keisti duomenis iki liepos 12 d. Vėliau už kiekvieną pavėluotą darbo dieną paramos suma už lauką, kurio duomenys keičiami, mažinama 1 proc. Parama nebus mažinama, jei pareiškėjai taisys įbraižytų laukų grafinį persidengimą ir šis taisymas nekeis laukų ploto.

     

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia