Birželio 8-10 d.d Ukmergės Jono Basanavičiaus gimnazijos 1-2 klasių mokiniai kartu su mokytojais Gražina Macijauskaite, Vilma Grigiene, Sauliumi Grigu ir Milda Pakėniene vykdė nepamokinio ugdymo veiklą, akcentuojant praktikos ir teorijos dermės prasmę. Edukacinės ekskursijos po Lenkiją metu mokiniai aplankė Hitlerio bunkerių griuvėsius „Vilko guolis”. Hitleris planuodamas Sovietų Sąjungos užpuolimą jau 1940 metais pradėjo tam rimtai ruoštis – Rytų Prūsijoje, visai netoli Lietuvos (ir tuo pačių Sovietų Sąjungos) sienos pradėjo statyti dar vieną iš savo karinių būstinių – Vilko guolį (dauguma jo būstinių pavadinimai susiję su vilko vardu, nes toks buvo Hitlerio partinis slapyvardis).
Pilies viduje galima apžiūrėti gyvenamuosius apartamentus, koplyčią, sargų stebėjimo postus ir koridorius, Vasaros ir Žiemos menes, bei kitas patalpas. Muziejuje eksponuojami viduramžių ginklai, amatininkų dirbiniai, skulptūros, gintaro papuošalai. Aukštutinėje pilyje kadaise buvo ir kalėjimas, kuriame buvo kalinami ypatingi belaisviai, vienas iš jų buvo Lietuvos didysis kunigaikštis Kęstutis. Gdanskas- tai vienas seniausių Šiaurės Lenkijos miestų su žavingu senamiesčiu, kuriame gausu siaurų gatvelių bei XII-XVIII a. pastatų. Dauguma jų yra atstatyti po Antrojo pasaulinio karo bombardavimų, po kurių išliko tik apie trečdalis miesto pastatų. Gimnazistai susipažino ir su miesto simboliu – Neptūno fontanu, Švč. Mergelės Marijos katedra, miesto rotuše, Turgaus aikšte . Pažintis su Torune, vienu gražiausių Lenkijos miestų, išsidėsčiusiu abipus Vyslos krantų. Torunės senamiestis – unikalus viduramžių dvasia dvelkiantis istorinis ansamblis, įtrauktas į UNESCO saugomų paminklų sąrašą. Originalus gatvių tinklas išliko nepakitęs nuo XIII a.
Aplankėme miesto rotušę, Torunės pilį, gotikines Šv. Jono ir Šv. Jokūbo bažnyčias, Turgaus aikštę. Torunė garsėja kaip astronomo Mikalojaus Koperniko gimtasis miestas. Varšuva- tai miestas, menantis Varšuvos gyventojų pasišventimą ir ryžtą, tarsi feniksas pakilęs iš pelenų po Antrojo pasaulinio karo. Varšuvos centras įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Pažintis su senamiesčiu. Pasivaikščiojome karališkuoju keliu praminta gatve, kuri yra viena svarbiausių Lenkijos sostinėje. Ši istorinė gatvė jungia Pilies aikštę ir Vilanovo rūmus. Ties Karališkuoju keliu stovi buvusių pirklių bei miesto turtuolių namai bei rūmai. Aplankėme Zigmanto III-ojo Vazos koloną, Varšuvos simbolį – Undinėlės fontaną, Turgaus aikštę su nuostabiais buvusiais pirklių namais, gotikinę Šv. Jono katedrą, kuri yra svarbiausių Lenkijos istorinių įvykių liudininkė. Katedros požemiuose palaidoti žymūs šios šalies žmonės. Katedra stebina religinių meno kūrinių gausa bei įvairiais puošybos elementais.
Paskutinis kelionės tikslas -’Mikalojaus Koperniko mokslų centras’, kuriame nėra jokių gidų ar popierinių bukletų. Prie kiekvieno eksponato pateikta instrukcija. Pažinti jį privalėjome patys, liesdami, klausydamiesi, ragaudami, matydami… Tamsioji ekspozicija pristato šviesos ypatybes ir leidžia patirti įvairias optines iliuzijas. Civilizacijos ištakų ekspozicijoje galėjome pastatyti tiltą pagal Leonardo da Vinči projektą. Muziejuje svajonės tampa realybe.
Kupini geros nuotaikos ir įspūdžių grįžome namo.
J.Basanavičiaus gimnazijos informacija