Prieš pat kovo 11-osios šventes, LR Švietimo ir mokslo ministerijoje, pasitarimui – diskusijai susitiko šalies ikimokyklinių įstaigų profesinių sąjungų ir ministerijos atstovai. Profsąjungoms atstovavo LŠMPSF LŠPS nariai – Kauno, Šiaulių, Ukmergės, Vilniaus ir kitų miestų ikimokyklinių įstaigų pedagogai. Ukmergės rajoną atstovavo ŠDPS Ukmergės rajono susivienijo pirmininkas Arūnas Rimkus, lopšelio – darželio „Buratinas“ profsąjungos pirmininkė dalia Domanskienė ir lopšelio – darželio „Nykštukas“ pirmininkė Aušra Danelienė. ŠMM atstovavo ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyriaus vedėja Gražina Šeibokienė, būrys kitų ministerijos specialisčių.
Pasitarimas – diskusija vyko apie tris valandas. Diskusijoje buvo skirta daug dėmesio toliau besitęsiančiam ikimokyklinių įstaigų skurdinimui. ŠMM atstovus sudomino kaip buvo deramasi ir pasirašinėjamos trišalės sutartys su savivaldybėmis dėl išgyvenimo sunkmečio sąlygomis. Visose savivaldybėse buvo naudojamasi ta pačia taktika – savivaldybės darželiams pateikia jau suskaičiuotus pinigus, nepalikdamos galimybių deryboms. Dar prie viso to privaloma ieškoti papildomų resursų biudžeto taupymui. Pagrindinis ir juodžiausias darbas teko patiems darželiams.
ŠMM teisės skyriaus specialistai, klausydami auklėtojų pasisakymų, atkreipė dėmesį apie administracinius darbo tvarkos pažeidimus ikimokyklinėse įstaigose:
* Vaikai ikimokyklinėse įstaigose turi būti skaičiuojami pagal sąrašą, o ne pagal tuo metu esamą realų vaikų skaičių. Deja, daugumoje savivaldybių (Ukmergė – ne išimtis) vaikai buvo skaičiuojami prasidėjus gripo epidemijai, artėjant šventėm ir t.t. Ir šie skaičiai teikiami savivaldybių administracijos ir ministerijoms, kaip įrodymas, kad dar yra galimybių taupyti;
* Einant tikrinti dirbantį pedagogą grupėje ar klasėje – direktorė, ar kitas kontroliuojantis atstovas privalo perspėti darbuotoją iš anksto;
* LR Darbo Kodeksas griežtai reglamentuoja nemokamų atostogų naudojimo atvejus, o kitokie atvejai turi būti numatyti vidaus darbo tvarkos taisyklėse, kolektyvinėse sutartyse, bet kokios kitos atostogos, kurių nenumato DK, pažeidžia darbo stažą ir socialines garantijas.
ŠMM juristai rekomendavo drąsiai kreiptis į savivaldybių kontrolierius arba Vyriausybės atstovus savivaldybėse, matant panašius darbuotojų teisių pažeidimus ikimokyklinėse ir kitose švietimo įstaigose.
ŠMM turimais duomenimis, Lietuvoje ikimokyklinių įstaigų darbuotojų atlyginimams trūksta per 40 mln. Lt. Šiuo metu tik 16–oje savivaldybių ikimokyklinių įstaigų finansavimui lėšų užteks 11,5 mėnesio. Į šį skaičių patenka ir Ukmergės savivaldybė. Kitose savivaldybėse padėtis kritiška.
LR ŠMM pagaliau deklaravo siekį „padėti savivaldybėms sunkmečiu išvengti drastiškų sprendimų – pritrūkus lėšų, mažinti grupių ir darbuotojų skaičių arba išleisti darbuotojus nemokamų atostogų, uždaryti mažas įstaigas kaimo vietovėse, nes jų išlaikymas tampa ypatinga problema, taip pat padėti pritraukti į ikimokyklinį ugdymą naujų išteklių“.
Įvertinus šalies ikimokyklinių įstaigų finansavimo problemas, LR ŠMM šiuo metu mano, kad būtina:
• tęsti svarstymus dėl „ikimokyklinuko krepšelio“ įvedimo;
• pakoreguoti ilgalaikę pedagogų atlyginimų kėlimo programą, prioritetą teikiant ikimokyklinių įstaigų auklėtojų atlyginimų didinimui ir skiriant tam papildomas lėšas;
• ikimokykliniam ugdymui užtikrinti tikslinį finansavimą.
• tęsti svarstymus dėl „ikimokyklinuko krepšelio“ įvedimo;
• pakoreguoti ilgalaikę pedagogų atlyginimų kėlimo programą, prioritetą teikiant ikimokyklinių įstaigų auklėtojų atlyginimų didinimui ir skiriant tam papildomas lėšas;
• ikimokykliniam ugdymui užtikrinti tikslinį finansavimą.
Apibendrinami pasitarimo rezultatus, profsąjungoms reikalaujant ŠMM įsipareigojo įsteigti darbo grupę ikimokyklinių įstaigų problemoms spręsti, nes ikimokyklinių įstaigų finansavimas – didelė, tačiau ne vienintelė šių įstaigų problema. Ikimokyklinio ugdymo pedagogai seniai pasigenda didesnio dėmesio jų darbo specifikai ir mano, kad ikimokyklinio ugdymo pedagogo statusas nepelnytai žeminamas.
ŠDPS Ukmergės rajono susivienijimo informacija