Filmas „Upė“ alsuoja grožiu ir neviltim

    0
    min_copy

    Kelionę po Lietuvą pradėjo Julijos ir Rimanto Gruodžių kino kūrinys „Upė“. Tai dokumentinis filmas, kurį šalies kino kūrėjai pernai pripažino geriausiu. Šis ir kiti režisierių darbai bus pristatyti ukmergiškiams kovo 29 d. 18 val. Kultūros centre.

    Studija „Periferija“ – tai Julija Gruodienė ir Rimantas Gruodis, kurie keliolika metų kuria dokumentinius filmus apie paprastus, nepastebimus žmones, sutiktus Lietuvos periferijoje. Gruodžiai savo filmuose fiksuoja realybę, kuria nesidomi bulvarinė žiniasklaida. Julija ir Rimantas Gruodžiai nėra publicistai ir žiūrovų nevargina statistiniais faktais. Jiems svarbu bendrauti ir tą bendravimą fiksuoti.

    Kaip rašė kino kritikas Saulius Macaitis, jų darbai – paprasti, santūrūs, nerėksmingi – pavergia minties subtilumu, atidžiu žvilgsniu į tikrovę, pagarba žmogui, einančiam per klaidžius gyvenimo brūzgynus.

    Susitikime bus rodomi filmai: „Pirtis” (seniausia Vilniaus pirtis – vyrų ir moterų maudynės), „Šeimyna“ (vieniša moteris – bėgimas savęs link), „Kaliausė“ (sena, dabar beveik išnykusi lietuvių ūkininkų tradicija – daržuose ir soduose statyti kaliauses žvėrims ir paukščiams baidyti) ir naujausias filmas „Upė“.

    J. ir R. Gruodžių dokumentiniame filme „Upė“ pasakojama apie žmones, gyvenančius Neries ir Šventosios upių santakoje – Saleninkų kaime, Jonavos chemijos giganto pašonėje. Per Nerį seniai nebėra kelto, į seniūniją, esančią už 12 km, nevažinėja autobusas. Saleninkų žmonės verčiasi atsitiktiniais darbais, gyvena iš pašalpų, pensijų. Kaip moka, taip lipdo savo ir savo vaikų, vaikaičių gyvenimus.

    Kone ištisai ekrane raibuliuoja operatoriaus Viktoro Radajevo nufilmuota upė – pagrindinė herojų bendravimo su pasauliu gija.Kamera fiksuoja nesibaigiantį saleninkiečių vaikų irklavimą. Atrodytų, tai romantiška. Jei nesuvoktum, kad žmonės tiesiog pasmerkti tokioms varginančioms kelionėms ir kad tai – valdžios abejingumo jų likimams grimasa.
    Saleninkų gyventojams autoriai net bijojo rodyti „Upę“. “-Man atrodė, kad jie primuš“, – prisipažino R.Gruodis. Tačiau filmas žmonėms patiko.
    Lietuvos kinematografininkų sąjungos apdovanojimas – ne vienintelis filmui tekęs įvertinimas. 2009 m. Florencijos festivalyje „dei Popoli“ „Upė“ pelnė specialų žiūrovų prizą.

    Studijos filmai rodyti: tarptautiniuose festivaliuose Danijoje, Švedijoje, Suomijoje, Vokietijoje, Italijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje, Belgijoje, Portugalijoje, Vengrijoje, Slovakijoje, Rumunijoje, Estijoje, JAV, per Lietuvos ir užsienio televizijas, jų yra Danijos, Vokietijos, Prancūzijos, Portugalijos, JAV, Lietuvos bibliotekose ir muziejuose.

     

    Ukmergėje filmus pristatys ir apie jų atsiradimo istorijas papasakos režisieriai Julija ir Rimantas Gruodžiai, filmo “Upė” operatorius Viktoras Radajevas,  kurie kviečia dokumentinio filmo mėgėjus ir diskusijai.
    Visi filmai lietuvių kalba, su angliškais subtitrais. Įėjimas nemokamas.
    afisa

    Atsakyti:

    Prašome įrašyti komentarą
    Prašome įvesti vardą čia