Metų pradžioje Radiacinės saugos centro iniciatyva buvo organizuotas pasitarimas su Anykščių, Ignalinos, Jonavos, Kaišiadorių, Molėtų, Šalčininkų, Švenčionių, Trakų, Ukmergės, Utenos, Varėnos, Vilniaus rajonų bei Zarasų, Elektrėnų, Visagino ir Vilniaus m. savivaldybių atstovais. Pagrindinis jo tikslas – įvertinti savivaldybių pasirengimą reaguoti į branduolines ar radiologines avarijas, kurių gali įvykti Lietuvos Respublikos teritorijoje ar kaimyninėse valstybėse, bei suteikti papildomos informacijos parengties planavimo klausimais.
Pasitarimo dalyviai diskutavo kolektyvinių apsaugos statinių, jodo preparatų įsigijimo bei gyventojų aprūpinimo šiais preparatais, regioninių asmens sveikatos priežiūros įstaigų pasirengimo teikti pagalbą nukentėjusiesiems branduolinės ar radiologinės avarijos atveju temomis.
Savivaldybėms buvo rekomenduota įvertinti galimus branduolinių ar radiologinių avarijų pavojus ir tokių ekstremalių situacijų riziką Lietuvos gyventojams, peržiūrėti ir atnaujinti savivaldybių ekstremaliųjų situacijų valdymo ir gyventojų evakavimo planus, įvertinti gyventojų perspėjimo apie gresiančias ar susidariusias situacijas, gyventojų slėpimosi, jodo profilaktikos organizavimo ir gyventojų informavimo veiksmus.
Pasitarimas buvo išties naudingas, nes daugelis savivaldybių pradėjo aktyviau domėtis pasirengimu branduolinėms avarijoms, kreipėsi konsultacijų į Radiacinės saugos centrą. Kai kurios savivaldybės parodė iniciatyvą bendradarbiauti šiuo klausimu ir kvietė Radiacinės saugos centro atstovus dalyvauti jų organizuojamuose Ekstremaliųjų situacijų komisijų posėdžiuose.
Liepą Radiacinės saugos centro atstovai dalyvavo Vilniaus miesto savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų komisijų posėdyje, kur buvo aptartos pagrindinės Vilniaus miesto savivaldybės pasirengimo reaguoti į branduolines avarijas gairės. Posėdžio metu nuspręsta įkurti darbo grupę, kuri padėtų Vilniaus miesto savivaldybei tinkamai pasirengti ir reaguoti į branduolines avarijas. Minėtos darbo grupės veikloje dalyvauja ne tik Vilniaus miesto savivaldybės atstovai, tačiau ir kitų institucijų (Radiacinės saugos centro, Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos ir kt.) deleguoti asmenys.
Spalio 5 d. Švenčionių rajono savivaldybės kvietimu Radiacinės saugos centro atstovai dalyvavo šios savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų komisijos posėdyje, kur kartu su minėtos komisijos nariais diskutavo apie branduolinės avarijos aktualumą Švenčionių rajono ir miesto gyventojams. Posėdžio metu aptartos ir tolimesnio tarpinstitucinio bendradarbiavimo galimybės organizuojant praktinius reagavimo į branduolines avarijas užsiėmimus skirtingų institucijų atstovams bei Švenčionių krašto gyventojams.
Radiacinės saugos centras vis dažniau sulaukia ir kitų savivaldybių kvietimų dalyvauti jų organizuojamuose Ekstremaliųjų situacijų komisijų posėdžiuose ar praktiniuose užsiėmimuose (stalo ar funkcinėse civilinės saugos pratybose). Šiuo metu dėl bendradarbiavimo kartu organizuoti civilinės saugos pratybas patikrinant savivaldybių pasirengimą reaguoti į branduolines avarijas bendraujama su Ukmergės ir Prienų rajonų savivaldybėmis. Kviečiame ir kitas savivaldybes aktyviai jungtis prie iniciatyvos tinkamai pasirengti ir reaguoti į branduolines avarijas, nes tinkamas pasirengimas užtikrina šalies gyventojų saugumą realių avarijų atvejais.
Radiacinės saugos centras