TV laida „Stop juosta“ – konkurso „Pragiedruliai“ 2016 m. geriausias televizijos dokumentikos projektas.
Pirmosios Lietuvos respublikos progreso sprogimas – ne tik Kaune – visoje Lietuvoje. Modernizmo ženklai, iškilios asmenybės ir šių dienų miesto žmonės su savo istorijomis ir muzikinėmis emocijomis. 15 miestų – nuo Biržų iki Vilkaviškio, nuo Kretingos iki Ukmergės.
Antrasis šio sezono maršrutas Nr. 32 – Ukmergė.
Šio maršruto veikėjai – ekspertai – KTU architektūros istorikas doc. dr. Vaidas Petrulis, dailininikas ir Ukmergės istorijos žinovas – Julius Zareckas, Antano Smetonos gimnazijos mokiniai ir mokytojai, Ukmergės vandentiekio darbuotojas Rimas Gilvydis. Amžininkas – legendinio boksininiko A.Šociko mokinys Mečislovas Grigucevičius. Ir Ukmergės muzikos mokyklos pučiamųjų grupė, vadovaujama Ričardo Kamarausko.
Iš to meto spaudos – …visose srityse Ukmergė padarė didelę pažangą ir į prieškarinę visai nebepanaši. Galima sakyti, kad Lietuvoje yra dvi Ukmergės – sena sukežusi ir archaiška, kuri jau visai nyksta, ir naujoji – šviesi, moderni, kultūringa ir turi tikrai gražią ateitį.
Tarpukarinė Ukmergė greitai plėtėsi – čia jau 16 tūkst. gyventojų
– iš kurių 11 tūkst. – žydų. Jiems priklausė odos raugyklos, 3 lentpjūvės, dveji malūnai, plytinės, net porceliano fabrikas. Ukmergė tarpukariu – svarbus urbanistinis centras, jam suteikiamas taip vadinamas – pirmos eilės miesto titulas. Ukmergė antrasis miestas Lietuvoje – po Kauno, įsivedęs vandentiekį. Tiesiamos gatvės, statoma ligoninė. Bet svarbiausia – švietimas. Be kelių pradžios mokyklų ir gimnazijos.
Modernizmo objektai Ukmergėje.
Amatų mokykla – didžiausia Lietuvoje.
1935 – iais, vadovaujant lakūnui Jonui Šalaviejui, šioje mokykloje buvo sukonstruotas pirmasis provincijoje sklandytuvas. Čia buvo išdrožtas didžiulis – 2 metrų 30 cm rūpintojėlis – specialiai parodai Paryžiuje.
Antano Smetonos gimnazija. 1937 – ieji – statybų pradžia. Tai ko gero pati brangiausia mokykla Lietuvoje – mokyklos statybų biudžetas viršijo Ukmergės miesto biudžetą.
Gimnazijos vestibiuliuose – unikali mozaika ir geriamo vandens fontanėliai. kurių autorius Bernardas Bučas – skulptūros mokėsi Romoje, Briuselyje ir Paryžiuje, čia ne tik mokėsi – susituokė su poete Salomėja Nėrimi. Deja, šiandien šie unikalūs fontanėliai nebeveikia…
Po Ukmergės modernizmo objektus mus lydi KTU architektūros istorikas doc. dr.Vaidas Petrulis – apeiname Ukmergės gydytojo A.Dumbrio namą – tuo metu tai buvo moderniausias statinys mieste, ligonių kasas, vandens bokštą … Ir tai dar ne visos Ukmergės tarpukario įdomybės.
Spėkit, kuris statinys labiausiai nustebino ekspertą?
Be to – visur mus lydi Ukmergės meno mokyklos pučiamųjų orkestras, vadovaujamas Ričardo Kamarausko.
Laidą „Stop juosta“ žiūrėkite sekmadienį, spalio 15 d. 15.30, per LRT Kultūrą.
Be to, spalio 12 d. LRT laidoje „Laba diena, Lietuva“ – pamatysite laidos apie Ukmergę fragmentą.
Visas šio maršruto naujienas sekite Stop juostos ir LRT facebook paskyrose.
https://www.facebook.com/stopjuosta/
https://www.facebook.com/LRT.LT/
Laidų įrašai – LRT mediatekoje.
http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/153832/stop_juosta
Laida kuriama bendradarbiaujant Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondui, patronuojant Unesco