Savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras siūlo mieste numatyti vietas, kuriose būtų draudžiama rūkyti. Šiandien įvyko pirma diskusija tarp įvairių sričių specialistų. Dauguma diskusijos dalyvių sveikino šią idėją ir jai pritarė. Taip pat žadama atsiklausti ir miestiečių nuomonės, bus rengiama apklausa.
Centro vadovė Vaida Puodžiūnienė diskusijai pateikė šias miesto vietas – aikštės prie viešbučio ir kultūros centro, miesto parkas, Ukmergės stadionas, Kęstučio a., visos savivaldybės įstaigos ir įmonės. Diskusijos dalyviai dar pridėjo, remontuojamą Vienuolyno g., autobusų stoteles, taip pat siūlyta nustatyti atstumą nuo mokyklos tvoros, kuriame taip pat nebūtų galima rūkyti.
Diskusijoje dalyvavęs savivaldybės administracijos Juridinio skyriaus vedėjas Rimas Jurgilaitis, kategoriškai priešinasi šiai idėjai. „Kas sąlygoja tą norą turėti nerūkymo zonas? Ar yra kažkur problema dėl rūkymo tose zonose?
vilkmerge.lt nuotr./Rimas Jurgilaitis kategoriškai prieš šią idėją, nes nemato jos tikslingumo Ukmergėje
Viešojo administravimo institucijose, pagal Tabako kontrolės įstatymą, negalima rūkyti. Jei mes pradėsim draudinėt visur rūkyti, ką daryti rūkantiems žmonėms, nes įstatymas suaugusiems asmenims rūkyti leidžia” – pasipiktinęs aiškino R. Jurgilaitis. Jis taip pat priminė, kad kavinėse ir restoranuose rūkyti draudžiama. Tad jei bus uždrausta rūkyti, aikštėje prieš universalinę parduotuvę, kur tada pypkiuoti restoranų lankytojams, klausė R. Jurgilaitis.
Diskusijoje dalyvavo ir Kauno medicinos universiteto docentas, Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koolicijos prezidentas Aurelijus Veryga. Nerūkymo zonų tikslas nėra padaryti, kad nepilnamečiai tik fiziškai juose nerūkytų. Zonos tikslas – auklėjamasis, parodyti, kad rūkymas netoleruotinas ir netinkamas. Nerūkymo vietos paprastai rengiamos viešuose erdvėse, kuriose laiką leidžia šeimos su vaikais. Taip vaikui parodoma, kad rūkymas nėra geras pavyzdys, aiškino A. Veryga. Laisvės alėja Kaune, geras to pavyzdys.
vilkmerge.lt nuotr./Aurelijus Veryga pritaria šiai idėjai ir mano, kad tai veikia ir kaip auklėjamoji priemonė nepilnamečiams
Norintiems užtraukti dūmą reikėdavo eiti už kampo, ieškoti tinkamos vietos. Šiuo būdu rūkymas kaip reiškinys „statomas į vietą”. „Tai yra priklausomybės lyga, kuri yra nepriimtina demonstruoti, lygiai taip, kaip ir girto pasirodymas viešoje vietoje. Tokių reguliavimų tikslas keisti visuomenės tradicijas” – sakė A. Veryga.
Kad tas tradicijas galima pakeisti, įrodo draudimas rūkyti kavinėse, baruose, diskotekose ir kitose vietose. Lietuvoje atliktos apklausos parodė, kad maždaug 70 procentų gyventojų pritaria tokiems draudimams.
Pagal Lietuvos Respublikos Tabako kontrolės įstatymą, draudžiama rūkyti (ir vartoti kitus tabako gaminius):
1. švietimo įstaigose, sveikatos priežiūros įstaigose, interneto kavinėse, patalpose, kur vyksta sporto renginiai;
2. darbo vietose, esančiose uždarose patalpose (tačiau leidžiama įrengti specialias patalpas rūkymui);
3. bendro naudojimo patalpose, kuriose nerūkantieji gali būti priversti kvėpuoti tabako dūmais;
4. viešajame transporte (išskyrus tolimojo susisiekimo traukinius ir orlaivius su įrengtomis specialiomis vietomis);
5. restoranuose, kavinėse, baruose, kitose viešojo maitinimo įstaigose, klubuose, diskotekose, išskyrus specialiai įrengtus cigarų ar pypkių klubus (nuo 2007 m. sausio 1 d.).
Cigarų ar pypkių klubų steigimo tvarką pavesta nustatyti Vyriausybei. Nuogastaujama, kad „cigarų ar pypkių klubai“ gali tapti galimybe apeiti rūkymo draudimą maitinimo įstaigose, todėl siūloma tokią išimtį panaikinti.
Lietuvoje taip pat draudžiama (su keletu išimčių) tabako gaminių reklama, draudžiama juos parduoti nepilnamečiams iki 18 metų. Pagal ES teisės reikalavimus, tabako gaminiai ženklinami įspėjimais apie jų žalą sveikatai.